Az amerikai óriás a newporti füves torna egyik királya, az utóbbi három kiírásból kétszer is elhódította a trófeát. A sikerek mellett a rövidítések sem kerülték el, ebből próbálok hasznot húzni az előttünk álló héten. A megszokottól eltérően ez egy naponta frissülő cikk lesz, mindig elemzve az aktuális elenféllel szembeni esélyeket.

John Isner

Isner gyilkos tenyerese. Fotó: kyle tsui

Isner füvön

Big John nem egy nagy füves játékos, hiába a nagy szerva, az adottságait nem ezen a borításon tudja a legjobban kamatoztatni. Hatalmas monstrum az amerikai, aki nem mozog túl jól füvön, így nehezen ér oda az átlagosnál jóval gyorsabb és alacsonyabbra pattanó labdákra. A 230 km/órás szerváját még így sem egyszerű elvenni, gyengébb játékosnak ritkán is sikerül, de fogadóként ő is teljesen homály. Míg a magasabbra pattanó labdás kemény pályákon vagy salakon bele tud állni az ütésekbe és a hatalmas tenyeresét meg tudja húzni, sőt párszor még a hosszabb labdamenetekben is bent marad, addig füvön ezek az erényei tompulnak és csak a szerva marad. Ha az ellenfélnek van egy 200 km/óra körüli szervája és legalább egy nagyobb ütése, amivel be tudja fejezni a pontokat, akkor jó eséllyel minimum egy rövidítést játszanak majd.

A statisztika nem hazudik

Isner az utóbbi három évben 14 meccset játszott Newportban, ebből egyet veszített el, azt is Lleyton Hewitt ellen. A 13 megnyert meccsből csak egyszer került sor döntő szettre, a többin mindig behúzta kettőben. Newportba nem a menők, csak a hátország jár, akik a fontos pillanatokban nem tudják a legjobb játékukat pályára tenni, így egy koncentrált Isner szervájára nem veszélyesek, a rövidítésekben pedig becsődölnek, míg John akkor a legélesebb. Na meg amerikai földön Big John mindig jó befektetés. A 13 győzelme alkalmával csak egyetlen egyszer nem játszott rövidítést az óriás, hétszer az első szettben, hatszor a másodikban jött a megnyert tie break (Karlovic ellen persze mindkettőben volt). Ehhez képest az első meccsen a 7-6-os Isner első szettre elég bivaly szorzót kínálnak az irodák.

Az első áldozat

Wayne Odesnik

Wayne Odesnik, Fotó: Tennis-Bargains.com

Egy másik amerikai, Wayne Odesnik jön szembe az első körben, aki két sikeres selejtezőn szokhatta a pályát és melegíthetett be az Isner elleni meccsre. Tűrhető szervája van, gyors lába és nagy balkezes tenyerese, de a fonákja könnyen megtörhető. Ötször találkozott már Isnerrel és kétszer le is győzte. Az összes meccsükön játszottak rövidítést, volt hogy hármat is. A legutolsó két meccsük eredménye 7-5, 3-6, 7-6 Odesniknek 2009-ben Houstonban és 7-5, 6-7, 7-5 Isnernek Indianapolisban ugyanabban az évben. Azóta Odesnik visszaesett, de a sikeres selejtezők után és figyelembe véve a borítás sajátosságait, úgy gondolom ezen a meccsen jó befektetés lehet a tie break-vadászat élőben és beleillik a várt profilba, így a 7-6-os Isner szettben is van érték.

Csak alacsony téten

Kedden Odesnik volt olyan szíves és csak a második szettben koncentrált a feladatra, így az első játszmát brékkel veszítette el. Szerdán sem lesznek nyelvi problémái a játékosoknak, hiszen Isner újfent egy honfitársával nézhet szembe: a 90-es születésű, világranglista 208. Austin Krajicek lesz az ellenfele. Sajnos egész meccsen még nem láttam játszani az amerikait és a youtube sem dúskál róla videókkal, így arra hagyatkozom, amit olvastam róla. Az amerikai játékosok prototípusától eltérően ő nem a legnagyobb adogató, viszont az átlagnál jobb fogadó. Sajnos ez Isner szervájával szemben nem sokat ér, viszont ott az esély, hogy a nyomás alatt elszálljon a saját adogatása és brékelheti az óriás. A selejtezőket simán végig csinálta, az első körben pedig Tim Smyczek ellen még csak bréklabdával sem kellett szembenéznie, pedig az addigi három találkozásuk alkalmával szettet sem nyert apró termetű honfitársa ellen. Az odds még a folyamatos zuhanás ellenére is elfogadható, így a legalacsonyabb téten meg lehet próbálni az első szett 7-6-ot, viszont most nem hiszek egy élő második játszmás mentésben, ha Krajicek brékkel bukja az elsőt, gyanús, hogy a másodikat is azzal fogja.

A legnagyobb lehetőség

Sock-Jack-tenisz-001

Jack Sock. Fotó: lev radin/Shutterstock.com

Tovább folytatódik az amerikai hullám John Isnernél, hiszen újfent egy honfitárssal találkozik, de az eddigi gyengébb ellenfelekkel szemben most egy stabil top 100-as teniszező jutott az óriásnak. Jack Sock jó szervás, 215 km/óra körül szállnak a legjobb első adogatásai és mellette van egy jó tenyerese is. A fonákján még van mit dolgozni, meg a munka morálja sem volt a legjobb, de mostanában látszik rajta, hogy lassanként fejlődik és megvan benne az akarás, hogy még jobbá váljon. Háromszor találkoztak eddig, mindig Isner nyert, a leglassabb borításon simán, de a gyorsabbakon szoros meccseken: két éve Atlantában 7-6 6-4-re, tavaly Houstonban pedig 7-5 6-7 7-6-ra. Sock az első két körben magabiztosan jutott tovább és ekkora szervával, ha nem hagy ki nagyon a koncentrációja, akkor el kellene jutnia a rövidítésig az első szettben. Ezen a meccsen már jó lehet a mentés is, ha az első szettben nem is rövidítésben nyer Isner, szerintem a találkozó folyamán legalább egy győztes tie break összejön neki.