Meglepetés negyeddöntőt rendeznek a casablancai 250-es viadal alsó ágán, a sorsolás kiadása után ember nem volt, aki erre tippelt volna. A spanyol Carballes Baena 273. a világranglistán, már a főtáblára jutása is komoly teljesítmény volt, a két győzelem pedig földöntúli. Ellenfele a szerencsés vesztesként rögtön a második körben kezdő orosz Andrey Kuznetsov.

Carballes-Baena-Roberto-tenisz-001

Roberto Carballes Baena. Fotó: Johan/Flickr

Ritkán látható menetelés

Roberto Carballas Baena nevének hallatára még a teniszt napi szinten követő fogadók is felkaphatták a fejüket pár napja. Az 1993-as születésű hispán játékos még csak Futures-szinten vitézkedett eddig, a tavalyi évben próbált betörni a Challenger-versenyek világába, de sokszor még az a kabát is túl nagy volt neki. ATP-szinten pedig szinte teljesen tapasztalatlannak számított, Barcelonában kapott tavaly szabadkártyát, de Davydenko könnyedén megverte, ezen kívül három selejtezős veresége volt még. Mondhatni a semmiből érkezve átgázolt a kvalifikáción, Dusan Lajovic mellett két osztrákot takarított le a pályáról, a páros specialista Oliver Marach-t és Martin Fischert. De a tündérmese csak ezután kezdődött, az első körben David Goffin ellen nyert két szettben, majd tegnap a portugálok feltörekvő, jelenleg top 40-es játékosát, Joao Sousát kapta el egy őrült meccsen.

Küzdeni tudásból jeles

A spanyol ifjonc mindkét főtáblás meccsén óriásit harcolt, Goffin és Sousa ellen is 2-5-ös hátrányból nyerte meg a második szettet. A játékáról ezen kívül túl sok pozitívumot nem lehet elmondani, a szegény ember Carreno-Bustájának tűnik a srác. Remek lábmunkája van és fizikálisan is bírja a nagy csatákat, de a szervája nem fegyver, csak kezdőütés, ütőerőben pedig mindkét oldalról bőven elmarad az átlagtól. Ő lecsapni senkit sem fog a pályáról, de minden labdáért elmegy, próbál minél kevesebbet hibázni és ott lohol az ellenfél nyakán.

Nem megy az átállás

Kuznetsov-Andrey-tenisz-001

Andrey Kuznetsov. Fotó: Dana Anders/Flickr

Andrey Kuznetsov azokhoz a teniszezőkhöz tartozik, akik megragadtak a Challengerek és az ATP Tour határán. Ahhoz még nem elég jó, hogy komolyabban letegye a névjegyét a nagyok között, viszont az alacsonyabb szintekhez már túl erős. 2012 volt az első komoly éve, négy Challenger-versenyt nyert meg és sikeresen selejtezett a Garrosra és a wimbledoni tornára is. 2013-ban próbált szintet lépni, de nem túl sok sikerrel, maximum 1-1 köröket ment, de inkább csak szoros meccseket játszott a top 100-as ellenfelekkel. Használható szervája van és jó lábmunkája, de nagyon instabil, általában hullámokban teniszezik. Mindkét oldalról tud nyerőt ütni, de igazán komoly ütőereje nincs, így a jó támadójátékhoz nagy kockázatokat kell vállalnia, vannak sorozatok, amikor minden bejön neki, de egyelőre többször jönnek a hibák, mint a nyerők.

Ilyenkor szokott fordulni a szerencse

A szép eredmények ellenére nagyon eltúlzónak érzem azt, hogy a bukik favoritként adják a fiatal spanyolt egy sokkal rutinosabb ellenféllel szemben. Ilyenkor tipikus, hogy az addig underdogként szereplő játékos hirtelen nem tud megbírkózni a várakozással és a nyomással. Ráadásul Kuznetsov számára is óriási lehetőség ez a meccs, egy győzelemmel több, mint 20 helyet jöhetne előre a világranglistán, itt biztosan nem fog lazázni. Még sosem találkoztak, de én úgy gondolom Pablo Carreno-Bustán le lehet mérni az esélyeket, szinte hasonmása egymásnak a két játékos, csak az idősebb spanyol jobban áll ütőerővel, ennek köszönhetően összessítésben 7-1-re vezet is honfitársa ellen. Ő már találkozott kétszer is az orosszal, de szettet még nem sikerült nyernie.

Mennyi maradt a tankban?

Csütörtök délután a spanyol hatalmas küzdelembe bonyolódott, kemény 3 órás csatát vívtak Sousával. De ez csak a hab volt a tortán, megkoronázta a héten lejátszott három meccsét. Az összes két szettes volt, de a spanyol játékstílusából adódóan küzdelmes kemény csaták. Fischer és Goffin ellen is több mint 1 óra 40 percet töltött a pályán, a lejátszott 39 játékból 17-ben volt legalább deuce, nagyítóval kellett a sima játékokat keresni. A fizikai megterhelés mellett nagyon magas fokú koncentrációra is szükség volt a szoros szituációkban. Eddig jól vizsgázott Carbellas Baena, de most jön a legnehezebb teszt. Az ellenfél sikeréhes salakmenő, aki nem fogja könnyen adni a továbbjutást, a spanyolnak itt is egy óriási csatára kell berendezkednie, ha még ma is fel tud pörögni. Ilyen szinteken még nem edződött meg igazán, nagyon szép sorozatot tudhat maga mögött, de szerintem itt jön a végállomás, még egy szoros meccset nem tud kibrusztolni.

• ATP Casablanca tipp

Roberto Carballas Baena - Andrey Kuznetsov; Kuznetsov

100%-os első befizetési bónusz 500 RON-ig

Az első befizetésed a Betanónál akár 500 RON bónuszt is eredményezhet a sport és kaszinó részlegeken.