A hamarosan kezdődő ötszázas pekingi, tokiói tornák és a shanghaji Masters miatt a mezőny nagy része áttelepült Ázsiába, és Kínában illetve Malajziában készül fel a nagyobb megmérettetésre. Mivel ezek nem igazán rangos tornák, komoly színvonalat ne, meglepetéseket annál inkább várhatunk. Ezúttal is próbálunk nem elveszni az erdőben, jöjjön egy-két tipp.

Új sztár születőben

Hyeon Chung neve nem biztos hogy sokat mond, de az biztos hogy neve ellenére nem egy átlagos dél-koreai srác. Már a kinézete sem, ázsiaikhoz képest magas és mivel már kiskorától rossz a szeme, egyedi módon szemüveget visel. Természetesen a tenisztudása sem mindennapos, nem véletlen hogy szóba kerül. Már fiatalon feltűnt a hozzáértőknek, el is vitte a híres Bollettieri akadémia, így Floridában nőtt fel. 17 évesen már futures tornát nyert, majd Wimbledonban is döntőig jutott a juniorok között, olyanokat verve két szettben mint Kyrgios vagy Coric. A felnőttek között is hamar bemutatkozott, még abban az évben challengereken kezdett el játszani, Kuala Lumpurban pedig ATP tornán is részt vehetett szabadkártyásként. Első challenger tornáját tavaly ősszel Bangkokban nyerte, de igazán idén robbantott, az év elején szinte verhetetlennek bizonyult az ázsiai és ausztrál tornákon. Szépen lassan a Tour állandó résztvevője lett, a DK- csapat biztos tagja, és immár top ötvenes játékos, illetve már most kimondható hogy ekkora tehetsége nem volt még Dél-Koreának. Miamiban élete első ezres tornáján rögtön meccset nyert, de már a US Openen is van győztesen megvívott mérkőzése. Sőt, akik a Wawrinka 3-0-ra tettek, azok biztos tövig rágták a körmüket amikor a kis Hyeon mindhárom szettben rövidítésig vitte a svájci ellen New Yorkban.

Hyeon-Chung-tenisz-fekvo-001

Hyeon Chung. Fotó: Tatiana/Flickr

Ugyan a challengereket ígérete szerint elhagyta (azt mondta ha top százas lesz, szintet lép), de múlt héten inkább Ázsiát választotta az európai termek helyett. A tajvani CH tornát könnyedén be is húzta, olyan rutinosabb ellenfeleket vert lazán mint Zopp, Ito vagy Bhambri. Az indiai ellen rosszul kezdett a fináléban, de fokozatosan őrőlte fel őt, és amikor az a szettért szervált, beindult Chung, zsinórban nyerte a gémeket. Nagyon jó tenyerese van amivel próbálja folyamatos nyomás alatt tartani az ellenfeleket, de a fonákja sem rossz. Mint minden ázsiai, ő is gyors, jól mozog a pályán, de elsősorban alapvonaljátékosnak tekinthető. A szakemberek korábban a szerváját tartották a gyengéjének, bár az is fejlődött. 184 centis magassága elég jó alap ahhoz hogy jobban adogasson, de nem variál eleget. Na jó, csak 19 éves, mi lenne ha már mindent tudna.

Ott van Bedene, aki már 26 éves, de még csak azt se tudja milyen nemzetiségű. Szlovén a srác, de mivel Londonban tanult és élt, átállt britnek. Viccet félretéve nem egy nagy kaliber az aljas Aljaz, inkább arról hírhedt hogy több bundagyanús meccse is van. Novak ellen egyértelműen leadott egy meccset Kitzbühelben, de simán kivizsgálnám az itteni elsőfordulós Youzsnih-jal játszott meccsét ahol az orosz szorzója 1.9 körülről indult, meccs előtt 1.66 volt, live-ban már 1.44. Természetesen kettőben nyert Bedene. De kénytelen ilyenekkel foglalkozni, mert nagyon megrekedt a szintek között, inkább a challengereken tud virítani, ott is főként salakon, ami a kedvenc borítása. Élete legjobb helyezése a mostani, amit annak köszönhet hogy Winston-Salemben ment pár kört, a US Open első körében pedig Gulbis feladta ellene. De ez is csak 55. helyre elég, aminél már jobb Chung. Fiatalabb, motiváltabb mint a sikertelenségbe beletörődni látszó Bedene, a borítás (kemény pálya van Shenzenben) és a helyszín is közelebb áll hozzá. A dél-koreai lendületben is van, tornagyőzelme után az első kanyarban a hazai pályán játszó kínai Di Wut verte úgy hogy mindössze egy játékot veszített. Ez jellemző rá, folyamatosan üti le az embereket a pályáról, többnyire két szettben meg is oldja a feladatokat. Nincs olyan átütőerő a szlovénben hogy állja a sarat, szerintem sima lesz. Ha a szokásos két szettben lehozza Hyeon, 2.23 -as szorzón fizet az unibet.

Meddig pörög Sousa?

Malajziában ahogy múlt héten, úgy most is fedett pályán játszanak a fiúk. Ilyen körülmények között nagyon megy Joao Sousának, hiába Barcelonában készül a szezonra és tartják salakjátékosnak, teremben éri el legjobb eredményeit. Ráadásul az év ezen szakaszában pörög a legjobban. Két éve, amikor először robbant a top ötvenbe, Szentpétervárott elődöntőzött, majd egy héttel később Kuala Lumpurban élete első és eddigi utolsó tornagyőzelmét jegyezte, illetve első top tízes elleni sikerét, Ferrert ütötte kettőben. Tavaly Oroszország helyett Metzet választotta, ahol szintén döntőig ment, útközben Monfilst is verve. Idén ismét variált, a fehér éjszakák városában pedig megint döntőben szerepelt, sőt Raonic komolyan megizzadt ellene. Pedig a Davis-Kupában még pofátlan módon csalt el mérkőzést, de azóta nagyon jól játszik, minden idők legeredményeseb portugál teniszezője top húszas szinten űzi most. Támadó játékos, akinek ezúttal a pontossággal nincs gondja, sülnek a tenyeresei, és még nem is fáradt a múlt hét után, Przysiezny végtelenül simán verte szerdán.

Sousa-Joao-tenisz-009

Joao Sousa. Fotó: CHEN WS/Shutterstock.com

Dimitrov is hasonlóan tehetséges volt mint Chung, de egyelőre nem tudta beváltani a jóslatokat. Nagy baj van a fejével, pedig mindene megvan ahhoz hogy stabil top tízes, sőt, Grand Slam -bajnok legyen. De pont a stabilitás hiányzik a teniszéből. New York óta a Davis-Kupát és Fucsovicsot is kihagyva pihent, kérdéses hogy mennyire szedte össze magát a Sharapovával szakító, mostantól Lendl-lel is dolgozó bolgár. Párosban már játszott, de Paes biztosan átkozza a napot amikor áldását adta a szövetkezésnek. Hiába domináltak és tűntek sokkal jobbnak mint Junaid és Marray, elbuktak. Az első szett végén botlottak, de esélyt sem hagyva egyenlítettek, hogy aztán a supertie-ban eljöjjön a Dimitrov-time. 4-4 után egymás után találta meg a hálót, még egy ziccert is oda vert, pedig jó keze van. Az utolsó hat pontot elvesztették, abból minimum három az ő lelkén szárad. Szerintem ő nem is erre a tornára készül, ha hegyezi magát akkor a következő hetekre, és ugye egyesben régen nem is játszott. Sousa ezzel szemben szinte kedvenc tornáján szerepelhet egy bíztató hetet követően, ha Raonictól nem ijedt meg, akkor Grigortól sem fog. Egyszer már találkoztak, és akkor a US Openen döntőszettben nyert Sousa. Úgy gondolom most is van esélye a bolgár ellen, aki most nincs is játékban, ellenben a lendületben lévő Joao-val.

Ideje kiesni

Ha már szóba került Junaid és Marray, még egyszer hangsúlyoznám hogy egyáltalán nem játszottak jól, Dimitrov rosszul időzített hibáinak köszönhetően maradtak talpon. A második szett lehet az igazi arcuk, amikor örültek hogy hoztak egy játékot, ha nem tévedek semmi negyvenről tették azt. Marray-nak már régóta nem megy, Fleminggel szét is váltak útjaik, azóta csak keresi önmagát. Junaid pedig valahol a challenger és az ATP szint között van, a szervája egyenesen botrányos. Ram és Klaasen ellentétben velük elég régóta játszik együtt, még a füves szezonban találtak egymásra. Rajeev Ram amúgy is nagy menő azon a borításon, nem csoda hogy Halléban tornát is nyertek. A keménypályás szezonban annyira nem ment nekik, de a kötelezőket behúzták, pusztán top tízesektől, illetve a Metzben tornát nyerő Kubot/Roger-Vasselin kettőstől kaptak ki. Mindketten remekül szerválnak, jók a hálónál, és összeszoktak már annyira hogy Junaidék ne jelentsenek megoldhatatlan feladatot. Ilyen szorzón pedig kihagyhatatlan. 

100%-os első befizetési bónusz 500 RON-ig

Az első befizetésed a Betanónál akár 500 RON bónuszt is eredményezhet a sport és kaszinó részlegeken.

Betano regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Joao Sousa. Fotó: CHEN WS/Shutterstock.com