A fenti cím annak tudatában, hogy Roger Federer kiesett és nélkülözni vagyunk kénytelenek a második héten nem teljesen állná meg a helyét, de az, hogy a negyeddöntők párosításai során a világranglista legjobb nyolc játékosa közül hét ott van, ráadásul egy óriási hazai tehetség, Nick Kyrgios is, már jóval inkább hasonlít a tökéletésség felé. Persze, ausztrál szempontból nézve.

Reménytelen helyzetben, vagy mégsem?

18-0. Így áll Rafael Nadal Tomas Berdych ellen az utóbbi - közel majdnem - kilenc év egymás elleni mérlege után. 2006 előtt sikerült nyernie háromszor a cseh játékosnak Rafa ellen, azóta viszont semmi. A legfájóbb vereség pedig egyértelműen a 2010-es wimbledoni döntő lehet Tomas számára. Nadal sikerének titka Berdych játékában rejlik. A cseh egy nagyon sablonos teniszt játszik, azt viszont igen hatékonyan. Olyannyira, hogy évek óta a Top 10 tagja, ugyanakkor nem sikerül az áttörés számára, ami egy Grand Slam-győzelmet eredményezhetne. Egész pályafutása során inkább az alapvonalon maradt, hatalmas ütéseivel onnan próbálja mozdítani egyik sarokból a másikba az ellenfelit, bár mostanában egyre többet látni a hálónál. Új edzővel kezdte a szezont a cseh, Dani Vallverduval, ez pedig némi frissitést hozott a játékára nézve. Dohában kiváló játékkal jutott a döntőbe, majd Ferrer ellen már nem sikerült hozni a szintet. Itt, az Openen, a harmadik fordulóban kezdett meggyőzően játszani, Troicki ellen, s ezt a kiváló formáját Tomic ellen is tudta hozni. Nagyon stabilan adogatott az ausztrál ellen, a tenyeresei is sülőben voltak, a hálónál is eredményesen dolgozott, emellett a returnökbe is bátran beleállt sokszor.

Kezd formába lendülni

Nadal-Rafael-tenisz-038

Rafael Nadal.

Fotó: FlashStudio/Shutterstock.com

Nadal heroikus küdelmek során majdnem kiesett  az amerikai Smyczek ellen a második körben. Betegséggel is küszködött az első hét folyamán, viszont már egyre meggyőzőbb és az állapota is már a múlté. Sokat mosolyog, viccelődik, ez pedig azt mutatja, hogy minden rendben van. Az Anderson elleni mérkőzése is bizakodásra adhat okot, már jobb játékkal verte a dél-afrikait. Jól bemelegített a Berdych elleni mérkőzésére, hiszen Kevin Tomas gyengébbik változata: nagy szervával és óriási ütőerővel rendelkezik, csak egy szinttel lejjebb. Kicsit sokkalom a Rafára adott 1.57-es szorzót, de ez nyilván annak tudható be, hogy sérülés után tér vissza a spanyol és az ellenfél is egyértelműen jó formában van. Igaz, nincs még 100%-os állapotban Nadal, de úgy gondolom, hogy egy 10-es skálán minimum a 7-est eléri a játéka, ami azért nem feltétlen olyan rossz. Berdych ellen azért már jobban kell pörögni, mert a cseh tényleg nagyszerű formának örvend. Nem valószínű, hogy sima 3-0-al jutna tovább az ibériai, Tomas megnehezítheti a dolgát. Fejben viszont nagy kérdés, hogy mennyire lesz összerakva, egy 18-as nyeretlenségi sorozat után azért az önbizalma nem lehet magasan, de a nyilatkozatai alapján elkötelezettnek tűnik a cseh és úgy tekinti, mintha 0-0-ról indulnának. Ez mindenféleképpen jó hír, van mit keresnie ezen a mérkőzésen. Ha képes azt a formát hozni, amit eddig és elfelejteni, hogy milyen szériában van Nadal ellen, akkor egy szettre minimum jó lehet Berdych.

Van kiért szurkolniuk

Murray-Andy-tenisz-013

Andy Murray. Fotó: lev radin/Shutterstock.com

Tíz év után - Nick Krygios személyében - újra van negyeddöntősuk az ausztráloknak az Openen.  A görög és maláj felmenőkkel rendelkező, de auszi földön született játékos óriási dolgot vitt véghez az előző fordulóban, Seppi ellen 0-2-ről és a negyedik játszmában egy mérkőzéslabdát hárítva tudott nyerni óriási Davis Kupa-hangulatban. Az olaszt sajnálhatjuk, mert remek teljesítményt nyújtott és bőven megérdemelte volna a győzelmet, csak hát kevés volt Nick ellen, de lehet úgy is mondani, kevés volt Ausztrália ellen. Andy Murray egy nagyon színvonalas találkozón nyert Dimitrov ellen a nyolcaddöntőben, ahol mindketten a fizikai határokat súrolták. Elképesztő milyen sokat futottak a labdáért. A bolgár nagyot küzödött, de elég peches volt a negyedik szettben, 5-2-ről nem tudta kiszerválni a játszmát több rossz bírói döntés miatt is, ez pedig ráment a meccsére is. A többi párosítás közül - elméletileg - ő kapta a legkönnyebb ellenfelet, ugyanakkor kérdéses lehet, hogy tényleg így lesz-e. Nos, Krygiost már csak a szíve viheti előre ezen a meccsen. Nagyon sokat töltött a pályán mostanában, ráadásul fizikai problémákkal is küszködött a torna előtt. Elképzelhető, hogy elfogy erre a meccsre. Ugyanakkor az is könnyen meglehet, hogy a közönség olyan extázisba fogja keverni, hogy képes lesz kibirni a találkozót testileg, de erre elég kevés az esély. Amúgy is Murray az esélyesebb, a skót kezdi megtalálni a formáját mostanában és nagy leégés lenne, ha nem sikerülne a továbbjutás.

Djokovic megállíthatatlan

Novak Djokovic betegséggel küzdött az Ausztrál Open előtt, de úgy látszik jogos a múlt idő, most már teljes mértékben egészséges. Eddig szettveszteség nélkül áll az idei AO-n, Verdasco izzasztotta meg a legjobban, de ő sem volt képes játszmát nyerni a világelsőtől. Összeszedett, pontos, kiváló tenisszel sikerült nyernie Müller ellen, három break elegendő volt a sikerhez. Nagy adogató hírében áll a luxemburgi. Akárcsak Milos Raonic. Az első héten nem veszített játszmát a kanadai, ma viszont - Lopez ellen - döntő szettbe bonyolódott. A spanyol a torna legszerencsésebbje, most viszont már nem sikerült átverekednie magát, de méltóságteljesen távozott, hisz óriásit küzdött (a negyedik szettben adogatóként és fogadóként is hárított egy-egy meccslabdát és úgy harcolta ki az ötödik felvonást). Raonic játékától én annyira nem vagyok lenyűgözve ezen a tornán, közepesen jól játszik, de semmi extra. Djokovic ellen hatalmas teniszre lenne szükésege, ami a látottak alapján még nincs benne ezen a versenyen. Megnehezítheti a szerb dolgát, de egyértelműen Djoko az esélyesebb. Igazából akkor is meg lennék lepődve, ha nyerne egy szettet Milos, annyira jó most a világelső.

Wawrinka-Stanislas-tenisz-013

Stanislas Wawrinka. Fotó: lev radin/Shutterstock.com

A negyeddöntők slágermeccsének ígérkezik

Wawrinkának ma nagyot kellett harcolnia Garcia-Lopez ellen. Főleg a negyedik szett rövidítésében, 0-5-ről és több játszmalabdáról fordított a svájci egy elég színvonalas mérkőzésen a spanyol ellen. Nyílvánvaló, ha címet akar védeni, akkor javulnia kell, de ez a meccs csak jót tehett a svájcival, végre küzdenie is kellett. Nishikori közepes teljesítményt nyújtott Ferrer ellen, David már annyira el volt fáradva, hogy nem sokat tudott hozzátenni. Az adogatása teljesen szétcsúszott és rengeteget is hibázott. A US Openen tavaly ez a két játékos egy maratoni meccsen, öt szettes találkozót játszott. Akkor élete formájában volt Nishikori. Stan sem játszott rosszul, de a kis japónak minden bejött. Ismételten szoros találkozóra lehet számítani, az over jó tippnek tűnik.