A Tour de France előtti felkészülési versenyek egyik legfontosabb állomása a Dauphiné. Több mint egy héten keresztül versenyeznek egymással a legjobbak, hogy felmérjék milyen állapotban vannak. Franciák évek óta nem nyertek, de most újra jó megszereznék az első helyet. 

Változás az útvonalban

Már mindenki nagyon várja az idei Tour de France-ot és ehhez kiváló erőfelmérő lehet az egyhetes Dauphiné. Az elmúlt évekhez hasonlóan ez az útvonal sem egy leányálom. Két nagy változás is lesz ennek tekintetében: hegyi prológgal indítanak (ami eléggé ritka), illetve a másik, hogy ezenkívül nem lesz több időfutam. Így az összetett esélyeseknek a hegyekben kell megvívniuk a harcukat az első helyért. Gyakorlatilag a hét etapból négy lesz hegyi befutós és ehhez még nem vettük hozzá a prológokot. Eléggé kemény verseny elé nézünk. A sprintereknek mindössze két etap kedvezhet. Ők emiatt nincsenek is olyan sokan, és főleg hegyimenőkkel és segítőkkel teletűzdelt csapatok indulnak a viadalon. Azonban így is kaphatunk egy pikáns csatát, ugyanis Kristoff, Degenkolb és Bouhanni is a mezőnyben van. Rajtuk kívül még felhívnám a figyelmet Theunsre, Boasson Hagenre, Holst Engerre és Sam Bennettre. Egynapos menőknek a harmadik etap kedvezhet. Összecsaphat Gerrans, Kwiatkowski vagy épp Moreno. A franciáknak már nagyon hiányzik egy összetett siker a hazai versenyükön, ezérrt mindent meg is fog tenni Pinot és Bardet. Legutoljára Moreau révén 2007-ben nyertek, azóta főleg a Sky és Wigginsék domináltak. 

Froome-Christopher-kerekpar-003

Christopher Froome. Fotó: Radu Razvan/Shutterstock.com

Összetett favoritok

Volt szó a sprinterkontingensről, illetve az egynapos menőkről is, de a lényeg ezen a versenyen az összetett esélyesek. A csapatok többsége így is építette fel a keretét, egy vagy két esélyes, illetve hegyi segítők. A fogadóirodák egy Froome-Contador csatát vízionálnak az első helyért. Szép is lenne, de én ebben annyira nem hiszek. Kizártnak tartom, hogy mindkét versenyző ilyen korán csúcsforma közelében lenne (1 hónappal a Tour előtte), szóval valamelyikük, vagy lehet mindketten elvéreznek majd a hegyeken (ez még így is top10-et jelent nálam). Pedig a Sky is iszonyat erős, hiszen ott van Landa, Kwiatkowski, Poels, Henao a hegyekre. Lehet B-opcióként Landa fog menni a hegyekben, mivel ő a Girot feladta és még lehet formában van. Contador is megkapta maga mellé Kreuzigert illetve Kiserlovskit és Trofimovot. Richie Porte-al is komolyan foglalkoznak a szakértők, de szerintem eddig közel sincsen olyan jó és erős éve, mint tavaly. Hiába a BMC-ben betöltötte új szerepe, nem érzem, hogy itt győzelmi esélyekkel indulna (talán, ha lenne egy hosszabb időfutam). Fabio Aru a másik sötét ló. Megfigyelhettük az elmúlt években, hogy az Astana a nagy körök előtt sosem engedi, hogy az első számú emberük széthajtsa magát (Nibali vagy épp Aru). Idén sem lesz ez másképp. Tökéletesen felépített felkészülés jellemzi őket, és az ilyen versenyekre általában hegyi edzőtáborok vagy kőkemény edzések után érkeznek. Véleményem szerint Aru a Dauphinéra csak kilométergyűjtés szempontjából jött, illetve kicsit edzeni és felmérni hol tart a felkészülése. Joaquim Rodriguezről pedig szintén nem tudom, hogy mit gondoljak. Szerintem pár hegyi etapot megpróbál megnyerni, de idén még talán gyengébb, mint múlt évben. 

Pinot-Thibaut-kerekpar-005

Thibaut Pinot. Fotó: Radu Razvan/Shutterstock.com

Reménykednek a hazaiak

Teljes joggal, hiszen hosszú évek után most jó eséllyel indulnak egy esetleges összetett győzelemért. Ezért nem is tértem ki rájuk eddig, mert egy külön bekezdést szentelek a két sztárjuknak, Thibaut Pinotnak és Romain Bardetnak. Először Bardetval foglalkoznék, aki idén nem mutatott olyan egetrengetően jó formát. Hozta a kötelező top10-eket, de ennyi. Eléggé karcsú az eredménysora, de ő mindig június-júliusra találja meg a formáját. Tavaly is gyenge szezonkezdés után a Dauphinén szakaszt nyert és 6. lett, majd a Tour utolsó hetére támadt fel és jött be a top10-be egy szakaszgyőzelemmel karöltve. Ez a verseny nagyon kedvezhet neki, főleg a hegyi befutók miatt, így még ilyen erős mezőnyben is jó esélye van egy top5-re. A másik akinek szinte ezt a versenyt tervezték, az nem más, mint Pinot. Nem szereti a nagyon hosszú kronókat (20km-nél hosszabbak) és lejtmeneteket. Ezek nincsenek is (vagyis csak egy komolyabb lejtmenet van, de az megoldható), ráadásul Pinot az elmúlt egy évben rengetegett fejlődött a rövidebb sík, illetve hegyi időfutamokon (ez jól jöhet számára a prológon). Nyert is legutóbb egy ilyet a Romandiai körversenyen (15km hosszú volt, két emelkedővel). Csapata végre minőségi hegyi segítőket tartalmaz (Morabito, Reichenbach), így jó esélye van megnyerni a viadalt. Miért is írok ilyen őrültséget? Pinot nagyon konzisztens teljesítményt nyújtott idén, minden versenyén első ötben végzett összetettben. Tavaly emlékezhetünk rá a svájci körről, hogy az utolsó napig vezetett és kiválóan ment. Ha nincs az a hosszú kronó akkor nyert is volna. Szóval két bevállalósabb tippel vágok neki ennek a versenyben. Egyikben a megnyeri a prológot opció szerepel, aminek az oddsa 19-ről 13-ra csökkent, míg a másik az összetett sikerét tartalmazza, ami 15-ről 10-re esett vissza. 

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Thibaut Pinot. Fotó: Radu Razvan/Shutterstock.com