Létezik olyan munka, melynél azért fizetnek, hogy mérkőzésekre látogass ki, és figyelmesen kövesd a pályán lezajló eseményeket. A live data scout tevékenysége abból áll, hogy mobileszközön jelzi a veszélyes támadásokat, gólokat, szabadrúgásokat, tehát minden fontosabb történést. Egy magyar scouttal készült interjú következik!

Sokan akarnak gyerekként tűzöltők, ügyvédek, vagy épp focisták lenni. De hogyan lesz valakiből live data scout?

Egyszer csak azért mentem ki egy másodosztályú u19-es meccsre, mert láttam, hogy lehet majd rá fogadni, itt láttam egy live data scoutot, és egyből arra gondoltam, hogy ez nekem is simán menne, ráadásul még élvezném is. Egyszerű Google keresés alapján találtam egy céget, ahova óriási szerencsémre felvettek, így azóta nekik dolgozom. Egy angol interjú után "tréningeket" kellett csinálnom, egy-egy megadott meccs alapján, emiatt a Barcelona - Sporting Gijón meccset vagy hatszor láttam. Úgy kellett közvetítenem, mintha a helyszínen lennék, ez volt a gyakorlás. Ez csak egy mellékállás, így mellette lehet bárki ügyvéd vagy tűzoltó.

Live scout 2

Mit csinálsz a munkád során?

Először is jelentkeznem kell a cég által előre megadott meccsekre, és utána már csak rajtuk múlik, hogy elfogadják-e a jelentkezésemet. Amennyiben igen, a meccs előtt fél órával kell megérkeznem, GPS alapján ellenőrzik egy program segítségével, hogy tényleg a helyszínen vagyok-e. Mivel a jegyárat visszatérítik, így általában a legjobb helyekre szoktam ülni. A kérdésre válaszolva: egy focimeccsen a labda helyzetét kell meghatározni (labdabirtoklás, támadás, veszélyes támadás), és a játékmegszakítások pontos helyét (szabadrúgás, bedobás, szöglet, kirúgás), érintőképernyőn. A legfontosabbak természetesen a gólok, de szögleteknél és lapoknál sem hibázhatok, valamint arra is figyelni kell, hogy mikor van zárva és nyitva a piac.

Olyan munkának tűnik, amibe nem fér bele a tévedés. Mi történik, ha hibázol?

A hiba nagyságától függően levonnak a fizetésemből. Már az is veszteséges nekem, ha egy szöglet előtt nem jelzek "veszélyes támadást", de egy komolyabb hibáért (például rossz csapatnak írtam a gólt, és megnyitottam a piacot, tehát lehetett fogadni a mérkőzésre) természetesen az egész meccspénzt elveszik, ráadásul valószínűleg nem is kapnék újabb meccset. Még "pályafutásom" elején, egy NB1-es meccsen (ha jól emlékszem, Felcsúton) a szögletzászlónál volt egy olyan szituáció, amikor nem tudtam eldönteni, hogy szöglet lesz-e, vagy kirúgás. Sarokrúgás következett, amit gyorsan elvégeztek, és egyből kirúgás lett a dologból, de én bedobást nyomtam. Azt gondoltam magamban, hogy úgysem tudják ellenőrizni, nem lehet belőle baj. Félidőben csörgött a telefon: biztosan ennyi szöglet volt eddig? Ezután már nem vettem ilyen lazán a dolgot, ekkor még nem gondoltam bele, hogy aki szögletre fogad, annak egyáltalán nem mindegy, hogy mi volt ott a zászlónál.

Live scout 3

Az élőben közvetített magyar sportesemények száma nem túl nagy. Mennyi munka jöhet össze egy hónapban?

Nagyon változó. Volt olyan hónap is a közelmúltban, amikor egyáltalán nem tudtam menni, de általában 3-4 mindig összejön. A legjobban a tornákkal lehet kaszálni, például a budapesti asztalitenisz EB-n rengeteg meccs volt, napi nyolc, ha jól emlékszem. Az ilyen eseményeknél a cég mindig sajtójegyet igényel.

Feltűnő vagy a lelátón? Teszem azt a szurkolók furcsa szemmel néznek rád?

Többször előfordult már, hogy kérdezték, hogy mit csinálok, de nem ez a megszokott. Egyszer ultrák közé vettem jegyet egy magyar rangadón, akkor egy kicsit csúnyább beszólást kaptam ("Miért nem szurkolsz!?" - nem pont ezekkel a szavakkal), de összességében nem is feltűnő, és nem is néznek furcsa szemmel. Más cégeknél előfordul, hogy a scout headsetet használ, és angolul mondja be az eseményeket, ami viszont könnyen kiszúrható. Aki nem közvetlenül mellettem ül, az csak annyit vesz észre, hogy nyomkodom a telefonom.

Van olyan, hogy megtiltják a közvetítést egy-egy helyszínen?

Egyszer a határ mellé kellett utaznom egy utánpótlás tornára, ráadásul egy teljes hétre, de mivel rengeteg meccset tudtam (volna) közvetíteni, bőven megérte. Nem egyedül voltam, két meccs mindig párhuzamosan ment. A másik scout az első napján váratlanul írt, hogy meccs közben hazaküldték (őt is, és egy másik, külföldi cégtől érkező külföldi közvetítőt is), mert ezen az eseményen megtiltották a közvetítést. Én nyilván minél több meccset akartam, ha már kifizettem a szállást és az utazást, így lehetetlen pózokban próbáltam nyomkodni a telefonomat, hogy senki ne vehessen észre, de már csak két-három meccset bírtam, utána kiszúrtak engem is. Mellém ült egy rendező, én meg gyorsan lezártam a piacot, és elraktam a telefonom. Még egy-két percig ültem mellette, aztán kimentem, de ő követett, és láttam, hogy még pár rendező felém tart. Tudtam, hogy mi fog következni, ezért nem is akartam velük beszélni, magamtól távoztam. Nem volt nyereséges a torna...

Cikkajánló: Teljesen egyformák az elit bajnokságok?