A Vuelta árnyékában is zajlanak a versenyek, ráadásul World Tour szinten. Ezen a héten az elit mezőny másik fele Kanadába látogat, ahol olyan sztárok is indulnak, mint a világbajnok Peter Sagan, vagy az olimpiai bajnok Greg van Avermaet.

Nincs pihenő

Három napon belül rendeznek két komoly egynapos versenyt Kanadában. Szokás szerint Quebecben kezdtek, ahol az idén kiváló formában lévő Peter Sagan nyert. Ha megnézzük a végeredményt, akkor tulajdonképpen papírformát látunk, de azért aki látta a versenyt az kicsit meglepődik a szlovák sikerén. Jó párszor volt hátul a főmezőnyben, hiába dolgozott a csapata, nem igazán tűnt erősnek a dombokon. Azt kell mondjam, ezt a versenyt egyrészt a többiek hasonló gyengélkedése, másrészt pedig rutinból nyerte. A sprintre valahogy előre keveredett, onnan pedig már könnyű volt Avermaetet otthagyni. A verseny krónikájához hozzátartozik, hogy több ígéretes szökés is volt a végén, hiszen az Etixx két emberrel is elől volt három kilométerrel a vége előtt, de elszúrták. Rigoberto Urán ugyanazt megpróbálta amit tavaly, de most 50-60 méterrel a vége előtt beérték.
A Montreáli pálya nehezebb, mint a Quebec-i. Míg az első kanadai versenyen általában 30-40 fős tömegbefutó szokott lenni, addig Montrealban előfordulhat magányos szökésből győzelem, vagy egy 3-5 fős sprint is. A 12 kilométeres körpályán egy komolyabb hegy van (majd 2 kilométer és 8%), ami sokszori megmászása már komoly energiákat vehet ki a mezőnyből. Míg Quebecben előfordul, hogy egy sprinter is odaér a legjobbak közé (tavaly Kristoff 3. lett), addig Montrealban inkább a klasszikus egynapos menők dominálnak.

Duplázás?

Korunk egyik legjobb kerékpárosa Peter Sagan, duplázásra készül. Elnézve Simon Gerrans két évvel ezelőtti dupláját, én nem tartom lehetetlennek, hogy megnyerje mind a két versenyt, de nem fogadnék rá nagy összegben. Sagan idei teljesítménye nagyon durva, hiszen három World Tour egynapos versenyt nyert, de szinte egész évben csúcsformában volt. Látszott rajta a pénteki versenyen is, hogy most kicsit gyengébb. Az emelkedők nem estek neki túl jól és főleg a sprinter képességében bízott. Most viszont lesz egy komolyabb emelkedő, ami miatt 5.00-os szorzón Sagan szerintem fogadhatatlan. Ráadásul a szlovák ott lesz az Európa-bajnokságon is, majd rögtön utána magánrepülővel utazik a másnap kezdődő Eneco Tourra és ezek után még VB is lesz neki. Eléggé megterhelő szezon vár még rá.

Sagan-Peter-kerekpar-009

Peter Sagan. Fotó: Dana Gardner/Shutterstock.com

Hasonlóan gondolkodom Michael Matthewsról is, akinek szintén nem fekszik a túl meredek emelkedő. Olyan, mintha egy Fléche Wallonet mennének végig, ami nem éppen az ausztrál terepe. Greg van Avermaet sötét ló, az olimpián is szinte a semmiből nyert. A fogadóirodáknál a Quebecben szökéssel próbálkozó Julien Alaphilippe a nagy favorit, aki még sosem nyert World Tour egynapost. Kicsit eltaktikázták az első kanadai egynapost, de ő lehet a verseny egyik nagy favoritja.

Meglepetésben az érték

Egy ilyen versenyen, ahol főleg a hegyimenői vénával megáldott bringások vannak előnyben, szerintem érdemes kockáztatni pár magasabb szorzóval. A portugál Rui Costa hagyományosan jól szerepel Montrealban, nagyon fekszik neki a pálya. Láthattuk a Touron is, hogy többször próbálkozott szökéssel. Idén szerintem egynapos győzelemre gyúr, így lehet érdemes Urán ellen megfogadni őt 1.61-ért. A hollandok is hagyományosan jók ezen a versenyen, idén a Slagter - Mollema - Kelderman trióra hívnám fel a figyelmet. Slagter mindig a tizedik hely környékén végez, Mollema élete formájában van, Tourt csak a szokásos harmadik hetes gyengesége miatt bukta el, de az egynaposokon kiváló (San Sebastianban nyert). Sajnos Keldermannal rakták össze H2H-ban, pedig mindkét versenyzőben lett volna érték, ha más ellen fogadhatóak. Kelderman jövőre a Giantben teker, így ideje bizonyítani a következő kenyéradójának, hogy nem hiába igazolták le. Formáját jól mutatja, hogy a Quebec-i sprintben is 12. tudott lenni, ami nagyon pozitív. Tim Wellens a címvédő, viszont tavaly sokat köszönhetett a borzalmas időjárási körülményeknek. Ő imádja a szakadó esőt, vagy hideget (ilyen körülmények között már jó pár rangos versenyt nyert), idén viszont 22 fok várható, így nem tennék rá sokat, hogy újra nyer. Meglepetést keresve még felbukkanhat a hazaiak egyik kedvenc Hesjedal (121.00), vagy épp a szintén kandai Woods (81.00) neve is. Romain Bardet maradt a végére, aki nálam az egyik favorit. A Tour de France utolsó hetében jó formában volt, a pálya nagyon fekszik neki, szóval simán elérhet egy jó eredményt. Összefoglalva, aki nagy oddszokra vadászik, azoknak a következő bringás győzelmét ajánlom: Bardet (41.00), Rui Costa (15.00), Kelderman (34.00), Mollema (26.00).