Június 18-án indul útjára a legendás Le Mans-i 24 órás, immáron 84. alkalommal. A kérdés körülbelül ugyanaz mint az előző évben. A Porsche nyer, a Toyota, vagy az Audi? A felállás annyiban változott, hogy a Porsche és az Audi három helyett két csapatot indít idén, illetve a Toyota is két egységgel áll rajthoz. Nézzük az esélyeket! 

Porsche 919 Hybrid

A 2014-es és 2015-ös szezon között a Porsche egy hatalmasat lépett előre. Hat hónap alatt egy nagyon komoly akkumulátor-csomagot fejlesztettek, és ez kifizetődött. 2015-ben megyerték a 24 órást, ami a Porsche 17. összetettbeli győzelme volt, az első 1998 óta. Az LMP1-es gyártók általában ugyanazt a monocoque-ot és ugyanazt a kasztnit használják két évig, így az idei autó sem esett át drasztikus változásokon. Választhattak volna, hogy idén egy teljesen új autót építenek, amivel 2017-ig elmennek, de felesleges. Mivel 2018-ban gyökeres szabálymódosítások jönnek, felesleges volt sok millió eurót belepumpálni az idei autóba.

Porsche LMP1 02

Porsche. Fotó: David Merrett/Flickr

Azért egy új első felfüggesztést kapott a 919-es, teljesen megújult a KERS-rendszer, a hátsó felfüggesztés felül lett vizsgálva, valamint javítottak a motor hatékonyságán. A Porsche nem vált meg a kipufogó energiáját hasznosító rendszertől sem, így az kombinálva működik a KERS-szel. Az aerodinamika is átalakult, mivel az üzemanyagfelhasználást az ide szabályok 8%-kal (10MJ) csökkentették. Az areo pakk úgy módosult, hogy a kevesebb motorerő miatt a kanyarokban azért legyen bika, de vezethetőbb is lett az autó. A hajtáslánc lelke ugyanaz a 2 literes V4-es, benzines egység maradt, mint tavaly. A pilótafelállásról annyit, hogy az első számú autóban a Bernhard/Webber/Hartley hármas, a második számúban pedig a Dumas/Lieb/Jani hármas fog helyet foglalni.

Toyota TS050 Hybrid

A Toyota 2014-ben meg tudta nyerni a WEC szériát, de 2015-ben a Porsche és az Audi is megelőzte őket. Ezért nem volt nehéz eldönteni, mi legyen a következő lépés. Az idei évre egy teljesen új motor, kasztni és hybrid rendszer építése. Az előző évben megszokott 3.7 literes, V8-as erőforrást helyett idén egy 2.4 literes, V6-os duplaturbós egység ketyeg a japánok autóiban. Hogy ez milyen változtatásokkal járt áramlástani szempontból, abba most részletesen nem mennék bele. Ami fontos, hogy a tárolható energia képében 6MJ-ról 8MJ-ra ugrott a Toyota (a 8MJ egyébként a maximálisan megengedett).

Toyota LMP1 02

Toyota. Fotó: Nic Redhead/Flickr

Ez a dupla KERS rendszernek köszönhető, mivel a másik két gyártóval ellentétben nekik az autó hátulján is van energiavisszanyerő. A tesztek jól sikerültek, mivel 2.5 másodpercet gyorsulni tudtak. Silverstone nem rossz pálya, de Spa jobban igénybe veszi az autót, így ez számít mérvadónak. A 2.5 másodperc ott is megvolt, de a riválisok 5 másodpercet fejlődtek tavalyhoz képest. Kicsit olyan, mintha lépéshátrányba lenne még a Toyota. A Conway/Sarazzin/Kobayashi trió eddig jobban muzsikál (bár a 2. futamot nem tudták befejezni), de a Buemi/Davidson/Nakajima triótól is sokat várnak.

Audi R18

Az Audi is változáson ment át tavalyhoz képest, bár nem annyira jelentősön, mint a Toyota. Az első felfüggesztés ugyanaz az F1-féle lett, mint amilyet a Porsche is használ. Ők is ugrottak a tárolható energia tekintetében, 4MJ-ról 6MJ-ra. Bár a többiek 8MJ-on vannak, ne feledjük, hogy az Audi dízel technológiát használ, és állításuk szerint a 6MJ a legalkalmasabb ezen üzemanyag mellé. Úgy volt, hogy az üzemanyagáramlás mérőszenzorait más cégtől fogják beszerni, de maradtak a Gill féle szenzoroknál. A többiek is ugyanezt használják, de az Audi kettő helyett hármat. Azonban a 3. csak monitoring célokat szolgál, így ez nem jelent előnyt.

Le Mans Audi R18 01

Audi R18. Fotó: Michael Reiss/Flickr

 Fontos még megjegyezni, hogy az Audi is csak 1 KERS rendszert használ, az első kerekeknél. A hajtáslánc lelkeként az Audi egy 4 literes, V6-os egységet használ. Azonban a +2MJ ugrás náluk kb. 40 kg plusz súlyt jelentett, és a megváltozott súlyelosztás miatt az akkumulátorokat nehéz volt pontosan belőni. És ezt még csak tetézi az, hogy a dízel hajtáslánc soha nem lesz olyan könnyű mint a benzines, valamint a dízelek kevesebb üzemanyagot vihetnek magukkal. Az Audi elmondása szeint még van hova fejlődniük, és bár az első két futam nem sikerült rosszul, nincsenek még olyan szinten mint a Porsche. A pilótafelállásból a Jarvis/di Grassi/Duval trió nálam erősebbnek hat, a Lotterer/Tréluyer/Fässler trió sem gyenge, de utóbbi kettő képessége nem éri el Lotterer szintjét.

World Endurance Championship

A bajnokságról is beszélnünk kell kicsit, mivel bár mindenki csak a Le Mans-t akarja megnyerni, azért ez a verseny még ugyanúgy a bajnokság része. Az első verseny (6 Hours of Silverstone) időmérőjét a két Audi nyerte, közel 1 másodpercet adva a két Porschének. A versenyen a Lieb/Jani/Dumas féle Porsche trió nyert a Sarazzin/Conway/Kobayashi Toyota trió előtt. Az egyik Audi technikai gondok miatt állt ki, a másikat a verseny után zárták ki. A kizárt Audi tudott csak körön belül maradni egyébként a 6 óra alatt. A versenyt a Webber féle 1-es számú Porsche vezette, csak kilökte őket egy GT Aston Martin. Itt meg tudjátok nézni az FIA rövid összefoglalóját:

A szezon 2. versenyén (6 Hours of Spa) a két Porsche nyerte az időmérőt, a Webber féle trióval az élen. Az Audi csak egy 4. pozícióra volt jó, de majdnem 2 másodpercet kapott Webberéktől. A versenyt az Audi nyerte a Duval/di Grassi/Jarvis féle trióval, mögötte két körrel lemaradva ért célba a Dumas féle Porsche egység. Webberék technikai gondok miatt álltak ki, de az tisztán látszik, hogy ez a leggyorsabb triumvirátus jelenleg a mezőnyben.

 

Az időmérőre mindenképpen a belga versenyből érdemes kiindulni. Silverstone sokkal több lassú kanyarral van teletűzdelve, mint Spa vagy Le Mans, így bár még eddig nem találtam olyan fogadási opciót, hogy ki nyeri az időmérőt, de a legvalószínűbb, hogy a Porsche (ha találok, frissül a cikk). Tavaly a Jani/Dumas/Lieb hármas nyerte az időmértők, úgy, hogy közben korrekordot is mentek. A versenyt a Heidfeld féle 3. számú Porsche alakulat nyerte, őket követte a Webber féle hármas. Idén Heidfeldék szétszéledtek, Nick Heidfeld például a Rebellion istállónál versenyzik, aminek nem igazán van esélye a végső LMP1-es sikerre.

Sébastien Buemi 001

Sébastien Buemi. Fotó: David Merrett/Flickr

Az is biztos, hogy körrekord idén nem lesz. A végső győzelemre idén a Bernhard/Webber/Hartley alakulat a legesélyesebb, az ő győzelmükre 3.40 körüli szorzót adnak. Utánuk a Lotterer féle Audi alakulatot hozzák ki esélyesebbnek, de véleményem szerint Janiék jobban odaérhetnek 4.50-ért. Ne feledjük el, hogy az Audi tavaly nagyon ette az első gumikat! A jobb leintési pozíció tekintetében a Dumas/Jani/Lieb trió simán verheti a Jarvis/di Grassi/Duval alakulatot, erre 1.72-őt kínálnak. Ami a Toyota házon belüli párharcát illeti, a Sarazzin féle hármas rendre elverte az időmérőn is Buemiéket. Az első futamon 2 másodperc körüli volt a differencia, a 2. futam időmérőjén szorosabb volt jóval, de Sarazinnék nyernek. Versenytempójuk is jobbnak tűnik, de a sabadedzések után okosabbak leszünk kicsivel. Csak az a fránya "technika ördöge" ne lenne tényező! (Amint bővül a kínálat, jövök a frissítéssel!)

  • WEC tippek

    Conway/Sarazzin/Kobayashi előrébb végez, mint Davidson/Buemi/Nakajima
  • Bernhard/Webber/Hartley hármas nyeri a versenyt

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Porsche. Fotó: David Merrett/Flickr