Marco van Bastenre sokan talán még most is a legendás gólja miatt emlékeznek, manapság ő már azonban a FIFA-nál dolgozik, mint „szakértő”. Nemrég meg is jelent egy lista pár igazán érdekes szabályváltoztatási javaslattal, amikről egyébként a FIFA kompetens testülete dönteni is fog a közeljövőben.

Konzervatív FIFA, lassú változások

Először is érdemes pár dologgal tisztában lenni. Egyrészt a FIFA Infantino elnöksége óta a jelek szerint nyitottabb a változásokra, tehát egyáltalán nem kizárt, hogy a lenti listából párat élesben is kipróbálnak majd pár éven belül. Másrészt a labdarúgás szabályai amúgy is komoly változásokon estek már át az elmúlt 100 évben is. Megszűnt pl. a hazaadás lehetősége, több bajnokságban is bevezettek egyfajta „góljelző” rendszert, átalakult a kezezések értelmezése és már a középkezdésnél is passzolhatunk hátrafelé. Semmi sincs tehát kőbe vésve, azt viszont érdemes kihangsúlyozni, hogy van Basten ezeket elsősorban azért vetette fel, hogy elinduljon róluk egy szélesebb körű vita, aminek a végén talán pár be is épülhetne a futball szabálykönyvébe később.

A lesszabály eltörlése

Ugye mindenki próbálta már elmagyarázni egy futballhoz nem értő barátjának, hogy mi a lesszabály lényege? És az illető sosem értette meg persze, de ha igen, akkor is elég furának tartotta. No van Basten egy huszárvágással egyszerűen eltörölné a lesszabályt, ami kétségkívül a legnagyobb visszhangot kiváltott ötlete volt. Először is érdemes megvizsgálni, mi a probléma a lesszabállyal technikailag. A játék manapság már annyira gyors, hogy a partjelzők szabad szemmel abban a 0,1 másodpercben egyszerűen nem képesek megítélni egy 20 cm-es lest, egy videóbíró alkalmazásától pedig továbbra is évtizedek választanak el minket szerintem. A másik probléma a szabály összetettsége – aktív, vagy passzív les, ha passzív, akkor vajon zavarta-e a kapust a kilátásban, és egyáltalán nem védőjátékosról került-e oda a labda, és mi van akkor ha valaki sérülten fekszik a 16-oson belül, ezzel elrontva a lescsapdát? Ezernyi ilyen van, és néha egy nagy káosz az egész.

Les Bíró 001

Fotó: Wikipédia

De mi lenne vajon a lesszabály eltörlésének hatása? Jó kérdés, és erről erősen megoszlanak a vélemények, de pár dolog biztosnak tűnik. Egyrészt taktikai szempontból teljesen átalakulna a futball, hiszen értelmét veszítené a vonalban védekezés. Másrészt minden mérkőzés nagyon hullámzó lenne, sok helyzettel és gólokkal, amit a szurkolók többsége valószínűleg nagyon élvezne. Összességében ez egy borzasztó összetett téma, ami ellen és mellett is rengeteg érvet fel lehet hozni. Én személy szerint teljesen kizártnak tartom, hogy ez ebben a formájában megvalósuljon, viszont egy jégkoronghoz hasonló zónákra épülő lesszabályt nem tartok kizártnak (bár csak feleslegesen bonyolítaná tovább az eddig sem egyszerű szabályt).

Büntetőpárbajok átalakítása

A holland legenda másik érdekes ötlete a büntetőpárbajok átalakítása. A hagyományos büntetőket felváltanák a „rávezetéses büntetők”, aminek több fajtája is van, de a lényege mindig ugyanaz – egy támadó játékos 1v1 rávezeti a labdát a kapusra mondjuk félpályáról, és első szándékból, bizonyos időn belül kell gólt szereznie. (Erről, és egyéb érdekes alternatívákról itt olvashattok egyébként.) A tizenegyespárbajt szakmai körökben nem sokan szeretik, a játékosok többsége nem tudja normálisan meglőni a labdát nyomás alatt, és maga Blatter is határozottan ellene volt. Komoly hagyomány van viszont, így kérdéses, hogy el lehet-e fogadtatni a közönséggel azt, hogy ezentúl teljesen másképp nézne ki a dolog. Szerintem egyébként több szempontból is jobbak a rávezetéses büntetők a hagyományosnál – egyrészt jobb képet ad a támadó játékos képességeiről, másrészt reális esélyt ad a kapusnak a védésre.

Nem kell ennyi meccs!

Régóta aktuális már a téma, és egy ideje már erősen feszegetjük a határokat. A nagy bajnokságokban játszó focisták alapból 38 mérkőzéssel kezdenek per szezon, amihez hozzájön még egy-két hazai kupa sorozat, válogatott mérkőzések, BL/EL, ne adj isten egy EB/VB és máris ott tartunk, hogy egy végig egészséges játékos könnyedén eljuthat akár 60 tétmérkőzésig is egy szezonon belül. Ez pedig nyilván tarthatatlan hosszú távon. Mindenki tudja, hogy egy EB/VB után rengeteg játékos teljesen kifacsarva érkezik meg a klubjához, és a bajnokság elején általában csak keresik a formájukat, ami természetesen a játék minőségének rovására is megy. Sok csapat egyszerűen nem bírja erővel a Bajnokok Ligája szerepléssel járó szerda-szombat ritmust, a futballisták sérülékenyebbek, az edzők pedig kénytelenek rotálni. Sok érv szól tehát amellett, hogy lecsökkentsük a mérkőzések számát, a döntő szó a 21. században azonban már a pénzé – márpedig több mérkőzés, több tv-s közvetítés, több bevétel. Feloldhatatlan ellentét, így gyanítom, hogy ez sosem fog megvalósulni. (Ehhez kapcsolódik egyébként az az elképzelés is, hogy szüntessük meg a 2x15 perces hosszabbítást, és legyenek helyette rögtön büntetők.)

Sárgalap Bíró 02

Fotó: Ivica Drusany/Shutterstock

Narancssárga lap

Ha a lesek eltörlésére azt mondtuk, hogy felrázná a játékot, akkor mit mondjunk erre? Az alapötlet az, hogy a sárga és a piros lap „közé” vezessünk be még egy félét, a narancssárgát. Biztos látott már mindenki olyan belépőt, amiről nehéz volt eldönteni, hogy megér-e egy kiállítást, a sárgát viszont enyhének éreztük. Ezentúl az ilyeneket narancs színű lappal díjazhatnák a bírók, ami egy kézilabdához/vízilabdához hasonló módon működő 10 perces kiállítást jelentene. A játék dinamikájára biztos nagy hatása lenne ennek – pl. egy addig rosszul játszó csapat is magára találhat ebben a 10 percben, és újra szorossá tehetik a meccset, vagy az emberhátrányba kerülő gárda felállása is széteshet akár 10v11. Az alapötletet én nagyon támogatom, viszont másként alkalmaznám ezt az újfajta lapot. Nincs annál rosszabb dolog, amikor egy mérkőzést egy korai, erősen vitatható piros lap dönt el ugyanis. Én úgy alakítanám át a rendszert, hogy az egyenes piros lapot meghagynám az extrém esetekre, a különösen durva viselkedésre, a határeseteket inkább narancs színű kártyával díjaznám, a két sárgát pedig szintén narancsra váltanám, és nem pirosra. (van Basten másik ötlete amúgy, hogy ha egy játékos elkövet 5 bármilyen (!) szabálytalanságot, akkor az automatikusan kiállítás legyen – feltételezem, hogy itt a 10 perces verzióra gondolt.)

Cserék számának növelése

Nem annyira új téma már, és az utóbbi években tesztelték is pár tornán, de bizonyára nem mindenki hallott róla. A változtatás lényege az lenne, hogy hosszabbításos mérkőzések esetén mindkét csapat kapna 1-1 extra csere lehetőséget a normál három változtatási lehetőségen túl. Ebbe nehéz lenne belekötni, nyilván szükséges ugyanis ez a változtatás, az egyetlen negatívuma csak az lehet, hogy ezzel még inkább meg lehet majd ölni annak a 2x15 percnek a ritmusát, és a végtelenségig lehet húzni az időt. Erre egyébként szintén van egy ötlete van Bastennek – a 80. perc után már minden játékmegszakításnál állítsák meg az órát, mint mondjuk a kézilabdában. Teljesen kizártnak tartom, hogy ez valaha is megtörténjen, az időhúzást ugyanis nem lehetetleníti el, de cserébe indokolatlanul megnyújtaná a mérkőzések hosszát.

Van Basten melyik ötletét vezetnéd be?
Lesszabály eltörlése
Büntetőpárbajok átalakítása
Kevesebb mérkőzés
Narancssárga lap
Cserék számának növelése
 

100%-os első befizetési bónusz 500 RON-ig

Az első befizetésed a Betanónál akár 500 RON bónuszt is eredményezhet a sport és kaszinó részlegeken.

Betano regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fotó: Wikipédia