Barcelonában nap mint nap felpezsdül az élet. Múlt héten a labdarúgócsapat, most a MotoGP mezőnye mozgat meg közel százezer sportkedvelőt. A katalán nagydíj az idei 7. helyszín. Az összetettben a legkisebbeknél Kent, a Moto2-ben Zarco előnye több mint egy futamgyőzelemnyi. A királykategóriában kiélezettebb küzdelem folyik, ott Rossinak már csak 6 pont előnye maradt a májusi triplázó Lorenzoval szemben.

Pályabemutató

A világ legjobb motorosai idén második spanyol futamukra készülnek. A katalán főváros pályája igazi klasszikus. A majd 5 kilométeres körből a célegyenes 1047 métert ölel fel. A 12 méter széles pályát 5 bal és 8 jobbkanyar alkotja. Az aszfaltcsíkon a különböző betétfutamokon más vonalvezetésen mennek, illetve a Forma1-es száguldó cirkusz is a tempós célegyenesre ráfordító Europcar kanyar helyett a számukra épített sikánt használják. A motorosok számára a pálya 20 éve változatlan. Az alábbi táblázat hűen tükrözi, hogy az elmúlt futamokon hatalmas spanyol tendencia mutatkozott. Utoljára 2002-ben fordult elő, hogy egyetlen géposztályban sem tudott spanyol motoros nyerni, sőt a tavalyi esztendőben igazi tarolást mutattak be. A múlt év további szenzációja az volt, hogy aki megnyerte e viadalt, az év végén világbajnokká avanzsált.

Van még valaki?

A Moto3-as kategóriában a Honda-KTM küzdelem összességében elég egyoldalú. Mugellóban a Honda fölényét a KTM Oliveira győzelmével megtörte, ám Barcelona a gyors szakaszok ellenére technikás pálya. Az ilyen jellegű aszfaltcsíkon a Honda legyőzhetetlen. A pénteki szabadedzésen az uralom folytatódott. Az első tréninget Navarro, a másodikat Kent nyerte, míg a legjobb KTM-es mindkét esetben 6. pozícióban zárt. A 3. szabadedzésen Danny Kent pénteki leggyorsabb idejénél a briten felül további 9 versenyző tudott jobb időt motorozni.

A kvalifikáció extra izgalmakat hozott. Jerezhez hasonlóan ment a taktikázás ezerrel, ám itt a szélárnyék kihasználására esély sem volt. 5-6 perccel a vége előtt mindenki csak gurult a pályán, a célegyenesre ráfordító Europcart többen is kiszélesítették. A hatalmas létszám miatt rengeteg idő ment a kukába. Kent idénybeli sokadik pályacsúcsára jó esély volt egészen a 10. kanyarig, mikor utolérte a "levezető" körön lévőket. Bastianini a 3. szabadedzés győztesének minden összejött, 1:50 eleji köridővel Alex Marquez pályacsúcsát adta át a múltnak. Az utolsó körben mindenki javított, végül az olasz mögött Kent, Navarro, Antonelli, Oliveira sorrend alakult ki.

Szenzációhajhászok

A Ducati Mugellóban mindent bevetett, hogy hazai pályán győzelmet ünnepeljen, de ehhez Iannone pole pozíciója is kevés volt. Lorenzo újabb győzelmével a pontversenyben - a Yamaha párosa vezet - szinte behozta márkatársával, Valentino Rossival szembeni hátrányát. A pénteki szabadedzésen mindig van egy-egy meglepetés. Az elsőn a privát Ducati, a másodikon Aleix villantott. A 3. szabadedzés az Olasz GP fényében kiemelt figyelmet kapott, ám a papírforma felborult. A pénteken remeklő Pedrosa, és a múlt heti időmérő nyertese Iannone sem tudott top10-es /helyüket a két Suzukis vette át/ időt elérni. Az időmérő első szakasza előtti edzés egyáltalán nem nézőbarát, igaz a csapatoknak segít a verseny szimulációban. A csúcsteljesítmény, a kiélezett versengés minden helyszínen pályaelhagyásokat, kicsúszásokat és bukásokat generál. A Moto2 és Moto3 egyaránt szedte e hétvégén is az áldozatokat. Csak pár példa: Loi kétszer, Lowes, Miller és Abraham is bukott. Utóbbi, a cseh versenyző látványban és a sérülés súlyosságban is "megnyerte" e bemutatót, a repülés után az időmérőt is kihagyta.

Pedrosa-Dani-MotoGP-001

Dani Pedrosa. Fotó: Natursports/Shutterstock.com

A verseny szempontjából legfontosabb időmérésen - a Q1-ben, a 4. szabadedzésen nyújtott teljesítményüket igazolván - Pedrosa (6.) és Iannone (12.) vívta ki a Q2-es szereplést. A Tech3-asok egész hétvégén a vert mezőnyben voltak, ezért is volt bravúr az alanyi jogon elért Top12-es helyezés. Smith (8.) megelőzte honfitársát, Cruthclowt (9.) és hatodik kísérletre Pol Espargarót (11.) is, utóbbiakban közös, hogy egyaránt eldobták a vasat. Hernandez (10.) jó időszakát éli, Olaszország után ismét legyőzte Petruccit. A szezon eleji remeklése után méltatlanul kevés szót kap Rossi (7.), de május óta a doktort szombatonként a második vonal is elpüföli. A Yamaha-Honda-Ducati triumvirátus tusakodása Lorenzo (3.) - Marc Marquez (4.) - Dovizioso (5.) sorrendben zárult. A hétvége bombameglepetését a Suzuki szolgáltatta. Maverick Vinales (2.) a kuzinnal ellentétben szárnyalt, és szűk 1 tizeddel maradt el Aleix győztes 1:40:546-os idejétől, ami új pályacsúcs. Felfűtöttség terén és a spanyolok szimpátiája alapján is tökéletes rajtsorrend született, ugyanis az első 4 helyet a spanyolok kibérelték. Hazai pályán győzni mindig különleges, őrült verseny van kinézőben.