NBA előzetesünk következő részében az utolsó keleti divíziót, a Központi csoportot mutatjuk be, melyben talán nem túlzás kijelenteni: a legnagyobb változások mentek végbe a nyáron. Lebron James hazatérése alaposan megkavarta az erőviszonyokat, így két, a végső sikerre is jó eséllyel pályázó gárdát találunk a csoportban.  

Chicago Bulls

Noah-Joakim-Chicago-Bulls-001

Joakim Noah (Chicago Bulls). Fotó: Wikipedia

Az elmúlt szezon

A tavalyi évben is végig bizonytalan volt, hogy mire lehet számítani a Bullstól, egy nagyon erős és már összeszokott társaság, egy remek edzővel, csak hát Rose állapota bizonytalan volt, ezek a kételyek pedig sajnos beigazolódtak. Visszatérése rövidre sikeredett, 10 mérkőzés után már novemberben műteni kellett. Ezt követően elvileg kiszállt a játékból a Bulls, Denget, fájó szívvel, de cserélték. Viszont a vezetőedző, Thibodeau nem ment bele a tankolásba, és kőkemény védekezésének hála nem romlott a csapat teljesítménye, végül pedig 48-34-es mutatójukkal az alapszakasz 4. helyén zártak. Noah pedig begyűjtőtte az Év védője díjat. A PO-ban aztán kijött a gárda legfőbb gyengesége, a támadójáték hiánya, ami nélkül nem tudtak a Wizzards ellen érvényesülni és 4-1-el kiestek. 

Offseason

A nyár egyik nagy nyertese volt a Chicago Bulls. Kezdésként a drafton felfele cseréltek, így a 11. helyen meg tudták szerezni az egyetemi pontkirály Doug McDermottot, aki az NCAA-ben egy igazi pontzsák volt. Európából áthozták Nikola Miroticot, aki idáig a Real Madridban remekelt. Boozertől megszabadultak, így pedig kellő mennyiség szabadult fel a fizetési sapkájukból. Első célpontjuk Carmelo Anthony volt, azonban az ő megszerzése nem sikerült, ennek ellenére abszolút elégedettek lehetnek. Hiszen Pau Gasol érkezett még hozzájuk, akivel nagyot nőttek a palánk alatti opcióik támadásban. DJ Augustint elengedték, helyére Aaron Brooks érkezett a padra. Továbbá érdemes megemlíteni, hogy Rose végigjátszotta a világbajnokságot, ha nem sérül le, akkor ez a Bulls megállíthatatlan, de ha őt kivennénk is, egyértelműen bajnoksesélyes gárdáról beszélhetünk majd.

Mi várható idén?

Várható kezdő: Rose - Butler - Dunleavy - Gasol - Noah

Cserék: Hinrich/Brooks - Snell - McDermott - Mirotic - Gibson

Amit itt rögtön ki kell emelni az összeszokottság és az állandóság, ami jellemző erre a keretre, ez pedig komoly fegyver lehet hosszútávon. Thibodeau kőkemény védekezésével már a tavalyi gárda az alapszakasz 4. helyen tudott végezni, most nyáron pedig egyértelműen olyan játékosokat szerződtedtek, akik elegendő opciót tudnak nyújtani támadó oldalon is. Ha pedig Rose egészséges lesz, akkor sok kérdés nem marad keleten. Az ő visszatérését pedig nem is kell igazán erőltetniük, bőven elég nekik, ha a rájátszásban jön csak játékban, de a lényeg elsősorban, hogy bírja a sorozatterhelést. Sok nyomás nem is lesz rajta, hiszen Brooks és Hinrich is hoz egy megbízható teljesítményt, így nem feltétlenül kell sok percet hoznia még kezdőként sem. Amit még érdemes kiemelni az a rendkívül sokoldalú és remekül rotálható magasember állomány. Ez a fenti négyes remekül kiegészíti egymást. Habár csak Noah klasszikus center innen, de nagyon sok opciójuk lesz majd a pályán lévő párosok összetételében, attól függően, hogy éppen a mérkőzésen mire van szükség. Védekezés, tűzerő, kreativitás, kosárlabda IQ, lesz itt minden. Okkal várható komoly teljesítmény ettől a Bullstól, maga a remek védekezés önmagában sokra elég, főleg ilyen erősítésekkel és egy egészséges Rose-zal. 

Irving-Kyrie-Love-James-Cleveland-Cavaliers-001

Irving, James és Love (Cleveland Cavaliers). Fotó: TiVo_epaper/Flickr

Cleveland Cavaliers

Az elmúlt szezon

Mike Brown ámokfutása folytatódott, az NBA egyik legtehetségesebb társaságából, egy ilyen keleten sem tudott PO csapatot csinálni, pedig még Deng is érkezett a szezon közben erősítésként. 33-49-es mérlegük a lehető legrosszabb, hiszen nem volt elég jó a Playoffra sem, és nem volt elég rossz egy jobb draftpozícióra sem. Ha valami pozitívumot kell megemlíteni, akkor az Kyrie Irving All-Star MVP címe kell, hogy legyen.

Offseason

A tavalyi szezont el is lehet felejteni, hiszen teljesen kicserélődött a Cavs. Rögtön a drafton egy hatalmasat mákoltak, a lotteryn az első helyre húzták őket, így idén is elsőnek választhattak, Andrew Wigginset vitték el. A padra David Blatt érkezett Brown helyére, a friss Euroliga győztes tréner csak most mutatkozik be az NBA-ben, de Európában már bizonyított eleget. Aztán a gárda cserélődött ki totálisan, mindössze 5-en (Irving, Dellavedova, Waiters, Thompson, Varejao) maradtak a tavalyi csapatból. Lebron James visszatéréséről ki ne tudna, ezt követően pedig minden megváltozott: egyik napról a másikra bajnokesélyes lett ez a gárda. Cseréltek Kevin Love-ért: Wiggins, Bennett és egy későbbi első körös cetlit is odaadtak, ezzel pedig egyértelművé tették, hogy már idén nagyot akarnak dobni. Miller, Jones, Haywood és Marion érkezett kiegészítő személyzetként. Az offseason másik nagy nyertese a Bulls mellett a Cavs.

Mi várható idén?

Várható kezdő: Irving - Waiters - James - Love - Varejao

Cserék: Dellavedova - Miller - Marion - Thompson - Haywood

Rögtön ki kell jelenteni, hogy ez egy piszkosul erős gárda, kár is ragozni, remek nevekkel. Ám olyan szintű változások mentek végbe a padon és a keretben is, hogy ennek még biztosan kell idő. Sok meglepő vereség lesz itt az alapszakaszban, mikor még a csiszolódás folyamataiban lesznek. Dicsérni kár is ezt a társaságot, a nevek magukért beszélnek, én inkább a kételyeimet sorolnám fel. Habár támadóoldalon számtalan opciójuk lehet, de a védekezésben komoly problémák is adódhatnak. Főleg a palánk alatt, pl mikor Love mellett Thompson lesz fent, de Irving sem mutatott eddig sok hajlandóságot védőoldalon. Az összeszokottság hiánya mellett az egyik legkomolyabb aggályom velük kapcsolatban az pedig a Playoff tapasztalat hiánya. Amely mind Irvingnél, Love-nál, Waitersnél, stb. hiányzik, hiába remek játékosok. Abszolút esélyes a végső sikerre minden bukinál a Cavs, én azonban még látatlanban nem fogadnék rájuk, annál is inkább viszont a Bulls sikerére keleten, de minimum a diviziógyőzelmükre az alapszakasz során.  

Smith-Josh-Greg-Monroe-Detroit-Pistons-001

Josh Smith és Greg Monroe. Fotó: Erik Drost/Flickr

Detroit Pistons

Az elmúlt szezon

Folytatódott a Pistons vergődése is, egy igen erős magasember állománnyal sem tudtak a PO közelébe jutni, 29-53-as eredményük hatalmas csalódás volt. Ahogy a Cavsnél is, ez nem volt elég rossz egy jobb draft pozícióra sem, ahogy nem volt elég még a gyengécske keleten a rájátszásba való jutásra sem, tehát katasztrofális szezonzt zártak. 

Offseason

A vergődés tovább folytatódott a draftsorrend sorsolásakor. Ami a Cavsnek hatalmas szerencse volt, azzal buktak a Pistonsnál, mivel a Cavs mögülük elé került, így a cetlijük átkerült a Hornetshez. Így a tavalyi katasztrofális szezont követően elmaradt a kárpótlás. A pályán kívül azonban hatalmas változások mentek végbe. Stan Van Gundy egyben a vezetőedzői és elnöki posztra is érkezett, azonban egyelőren nehezen megítélhető húzásai voltak. Jodie Meeks, DJ Augustin és Caron Butler esetében is elhangzott, hogy talán túl lettek fizetve, de összességében alapvetően látható, hogy ezen a nyáron felmentek a fizetések. A palánk alatti trióval sem tudtak mit kezdeni, Smith cserélhetetlen, míg Monroe-val nem tudtak mit kezdeni. Cserélni sem sikerült, ám hosszú távra sem tudtak vele aláírni, ez pedig komoly veszteség lesz hosszútávon.

Mi várható idén?
Várható kezdő: Jennings - Meeks - Smith - Monroe - Drummond

Cserék: Augustin - Caldwell-Pope - Butler - Jerebko - Gray

Stan Van Gundy miatt azért bizakodhatnak Detroitban, egy meglepetésszerű Playoff elérését is el tudom képzelni, hiszen a minőséggel nincs igazán gond a keretben. Azonban annyi gond van itt a játékosokkal, egókkal, szerződésekkel, hogy közel sem adott a helyzet a nyugodt munkára. A szezon során folyamatos csere-pletykák jönnek majd szóba Smith, Jennings és Monroe kapcsán is. Másik komoly problémájuk, hiába a remek palánk alatti trió (Smith, Monroe, Drummond), de nem látni, hogy férnének el a pályán. Szó van róla, hogy Monroe jön a padról, Smith elfelejti a triplákat, ha ezt összehozzák, akkor működhet ez a gépezet. Mindenesetre érdemes lesz figyelni a Pistonsra, mert a korábbi eredmények alapján szinte mindenhol underdogok lesznek. De, ha sikerül elhelyezni a játékosokat működő szerkezetben, és a csapatszellemet rendbe rakni, kezelni az egókat, akkor többször jó szorzón foghatjuk a sikerüket. Mindenesetre látványos mérkőzéseket várhatunk a megújuló Pistonstól, ám az erősorrendek többsége csak a keleti 10-11. helyre várja a gárdát, de sűrű a keleti középmezőny. Én meglepetést várok tőlük, de még nem merném ezt megtippelni, pár meccset érdemes majd várni.

Hibbert-Roy-Indiana-Pacers-001

Roy Hibbert. Fotó: Mark Runyon/Flickr

Indiana Pacers

Az elmúlt szezon

Tavaly ilyenkor a végső sikerre is esélyesnek tartottuk a Pacerst, a Miami Heat egyetlen kihívójaként számolhattunk velük azon a gyengébb keleten. Remekül is nyitottak az alapszakaszban, aztán valami megtört. Granger távozása, Bynum érkezése, majd nem tudni, hogy pontosan ezek eredményeként, vagy ettől függetlenül, de folyamatosan jöttek az öltözőn belüli problémák. A korábban remekül játszó gárdából az alapszakasz végére egy szétesett társaság lett, de azért 56-26-al megnyerték az alapszakaszt, de itt már éreztük, hogy ez nem az a Pacers, akiktől tarthattak pár hónapja. A rájátszásban az ezer sebből vérző Hawks ellen nagyon megszenvedtek, 4-3-al tudtak csak továbbmenni, majd a Wizzards ellen egy 4-2 következett. Végül a Heat ellen nagyon hullámzó konferencia döntőben 4-2-vel alulmaradtak.

Offseason

Ezt követően minden a feje tetejére állt, a liga legrosszabb holtszezonja volt a Pacersnél, ahol jellenleg a letargia és a depresszió honol. Ki nem látta Paul George horrorisztikus sérüléséről a videókat a válogatott edzőmeccséről? A törést követően Geroge kihagyja az egész szezont, ez pedig meghatározza az Indiana egész évét. Első körben leigazolták CJ Miles-t, Stuckey-t és Rudezt, még Stephenson elengedését követően. Hiszen a Pacers elengedte energiabombáját, így pedig mondhatni a két leginkább meghatározó játékosukat vesztették el.

NBA-beharangozó: Délkeleti csoport! Katt!

Mi várható idén?

Várható kezdők: G. Hill - Stuckey - Miles - West - Hibbert

Cserék: Watson - Sloan - S. Hill/Rudez - Scola - Mahinmi

Kilátástalanok a Pacers tervei a következő szezonra. Palánk alatt azért erősek lesznek továbbra is, de a periméteren ez a rotáció katasztrofálisan hangzik. Sok szót nem érdemel sajnos idén az Indiana, a Playoffra nem sok esélyük van, ahogy látványos mérkőzéseik sem lesznek. George sérülése miatt ebből maximum egy eredményes tankolás várható.

Milwaukee Bucks

Kidd-Jason-001

Jason Kidd. Fotó: Wikipedia

Az elmúlt szezon

Nem sok szót érdemel a Bucks előző szezonja. 15-67-es mérlegükkel a lehető legrosszabb eredményt érték el, elképesztő tankolás, melynek eredménye, hogy még a Sixerst is alulmúlták. A "greek freak", Giannis Antetokounmpo ígéretes bemutatkozása azért, és a benne rejlő potenciál bizakodásra adhatott okot a jövőt tekintve. 

Offseason

De annál is inkább lehetett bizakodni a drafttal kapcsolatban, hiszen a legrosszabb mérleg egy remek draft pozíciót ígért. A 2. helyen választhattak, ott pedig Jabari Parkert hozták el, sokat nem kellett agyalni a döntésen. Ezt követően a nyár egyik legnagyobb balhéjának részeként Jason Kidd érkezett hozzájuk a Nets-től a padra. A keretben jelentős változások nem voltak, néhány felesleges játékostól megszabadultak, az érkezők oldalán pedig Jared Dudley, Jerryd Bayless és Kendall Marshall sorolható fel, idén sincsenek komoly célok a Bucks-nál.

Mi várható idén?

Várható kezdők: Knight - Bayless - Antetokounmpo - Parker - Sanders

Cserék:  Wolters/Marshall - Mayo - Dudley - Ilyasova - Pachulia

Rögtön a várható kezdő kapcsán érdemes megemlíteni, hogy Antetokounmpo pozíciója egészen bizonytalan, továbbra is rengeteget nő a görög, aki szinte már minden poszton képes játszani, ahogy ezt tavaly is láthattuk. Mindenesetre Parkerrel együtt nagyon izgalmas duót alkothatnak, viszont idén sem lehet más terve a Bucksnak, mint az építkezés. Parker ebből a szempontból remek helyre került, lesz elegendő ideje kibontakozni és a játékpercekből sem lesz hiány. Ám hosszabb távon már lehetnek aggályai, hiszen Kidd megítélése most elég negatív, továbbá több balhés játékos is van a gárdában, mint pl Sanders és Mayo. Vélhetően a Sixerst megelőzi a Bucks, de ez csak egy keleti 15. helyre és egy újabb értékes draftcetlire lehet majd elegendő.

  • NBA tipp

    Központi csoport győztese: Chicago Bulls

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Kyrie Irving, Kevin Love és Lebron James (Cleveland Cavaliers). Fotó: TiVo_epaper/Flickr