A felső ágról még ketten csatlakoznak az elődöntőhöz, akik majd ott egymás ellen fognak játszani. A két összecsapás közül mindenképpen Serena Williams és Simona Halep meccse körül lesz nagyobb felhajtás, viszont ne feledkezzünk el a feltörekvő fiatalokról sem a másik negyeddöntőben.

Karolina Pliskova - Ana Konjuh

Két fiatal, de annál jobban szerváló játékos kezdi meg a felső ági negyeddöntők sorát. Kettejük közül Karolina Pliskova (1.40) jelenléte nem meglepő, mivel jól hangolt Cincinnatiben, ahol verte többek között Muguruzát és Kerbert és már most élete legjobb Grand Slam tornáját produkálja - pontosabban ő is ellenfeléhez hasonlóan. Venus Williams elleni nyolcaddöntőig simán menetelt, de igazán komoly ellenfele addig csak Pavlyuchenkova volt. Venus ellen próbált alkalmazkodni az Arthur Ashe légköréhez az első szettben, ahol nem igazán ment neki a játék a szett első felében. A lámpalázát a játszma közepén elhagyta és ezzel egyidőben folyamatosan ellenfele fölé nőtt. Jött is az egyenlítés, majd Venus fittsége is a cseh malmára hajtotta a vizet, viszont először így is az amerikai került meccslabdához. Azt hiszem Pliskova itt villantotta meg igazi tehetségét: meccslabdánál higgadtan és agresszíven lépett fel, majd ezt nem feladva ment előre egészen 6-5 40-0-ig, ahol sikeresen bukott három meccslabdát, majd a játékot is és ezt úgy megtéve, hogy egyetlen első adogatást sem ütött be. A tie-breakben mégis visszajött, így pedig most készülhet a negyeddöntőre. Sorsfordító lesz, hogy most mennyire gyorsan tud alkalmazkodni a ránehezedő nyomáshoz, viszont a helyzetét megkönnyíti, hogy most már nem fog az egész stadion ellene drukkolni. Ha most is tudja hozni azt az intelligenciát amit az eddigi meccsein, akkol hamarosan ünnepelheti első Grand Slam elődöntőjét.

Pliskova-Karolina-tenisz-007

Karolina Pliskova. Fotó: Pal2iyawit/Shutterstock.com

Ha már intelligenciánál tartunk, akkor meg kell említenünk, hogy Radwanskát szokták a legeszesebb teniszezőnek tartani és pont őt tudta felülmúlni Konjuh (3.00) az előző mérkőzésén - ráadásul két szettben. Várható volt, hogy Radwanska a new haveni terhelés után előbb-utóbb el fog fogyni, viszont kicsit váratlanul történt ez. Konjuh is ott volt New Havenben és több időt is töltött eddig a pályán, tehát a győzelmét nem lehet a fáradtságra fogni. Lassan hat és fél óránál tart a pályán töltött időt tekintve a fiatal horvát, míg ebben a számban jobban áll Pliskova, aki csak alig több mint hat órát. Pliskováról el lehet mondani, hogy ő azért eléggé energiatakarékosban nyomja a teniszt, mivel inkább a bődületes ütéseire és szerváira alapoz. Szervák tekintetében Konjuh sincs elmaradva, mivel a sebessége alig alacsonyabb mint a csehé, illetve nagyon magas százalékban nyeri meg az első adogatásokat. Radwanska ellen 35 elsőből 30 pontot (86%) csinált meg, ami azért figyelemre méltó, mivel a lengyel sokkal jobb fogadó, mint Pliskova. A két szett alatt összesen egyszer brékelt Radwanska és ha ilyen magas szinten fogja ezt most is űzni a fiatal horvát, akkor Pliskovának beletörhet bicskája. Mindketten nagy lehetőség előtt állnak, így a befejezés egyikük számára sem lesz egy könnyű mentális teher, illetve mindketten bízhatnak jó szerváikban, így pedig adja magát az over erre a találkozóra. Emellett érdemes elgondolkozni a tie-break valószínűségén is: ha úgy gondoljuk, hogy lesz a találkozón, akkor azt az igen impozáns 3.7-es szorzón tehetjük meg.

Serena Williams - Simona Halep

A negyed két legjobb kiemelésével bíró játékos találkozik ennek a szekciónak a végén, így méltón nevezhetjük ezt negyeddöntőnek. A találkozó egyébként a döntőben is összejöhetett volna, akkor se lenne hiányérzetünk, azonban Halep Cincinnatibeli elődöntős kudarcával visszacsúszott Radwanska mögé, a világranglista 5. helyére. Ettől függetlenül a legjobban várt negyeddöntő, ahol Haleptől mindenki azt várja, hogy megszorongatja a világelsőt, aki eddig mindenkin átgyalogolt. Több elemzést is olvastam, ahol várták hogy Shvedova majd próbára teszi Serena (1.24) állapotát, de ebből nem lett semmi. Egy óra tíz percet töltött ott Williams a pályán és így is alig négy és fél órát volt összesen játékban, ami a legkevesebb a versenyben lévők között. Viszont meg kell említenünk, hogy még nem játszott kiemelttel és eddigi ellenfeleiről sem mondhattuk el, hogy világverő formában lettek volna, így kicsit továbbra is vakon tapogatózunk a világelső formája iránt. Mindenesetre úgy tűnik, hogy a vállsérülését jól regenerálta, mivel a szervái rendben vannak: négy meccs alatt senki se brékelte és erre csak Johanna Larssonnak volt egyáltalán lehetősége és neki is csak egy alkalommal. Joggal Serena szorzója a legalacsonyabb a végső győzelemre, de azért ne feledjük el, hogy tavaly Roberta Vincitől való veresége derült égből villámcsapásként érte a teniszrajongókat.

Halep-Simona-tenisz-009

Simona Halep. Fotó: Gabriel Mitrache/Shutterstock.com

A torna elején láttam rá reális esélyt, hogy ezt a negyedet Halep húzza be, azonban azóta ez az érzés csökkent bennem. Jött először a Babos Timi elleni szenvedés, majd Suarez Navarro ellen sem volt meggyőző számomra, legalábbis annyira nem, hogy Serena ellen értékesnek tartsam a 4-es oddsát. Cincinnati óta követem figyelemmel teljesítményét jobban, mivel a riói pihenő után itt kiemelkedő teljesítményre számítottam tőle. Most viszont úgy tűnik, hogy nem itt fog kilépni abból az árnyékból ami eddigi pályafutását kíséri a Grand Slam tornákon. Legfőbb problémája jelenleg hogy sok bréket kap és magához képest sok hibát is üt. Ez Serena ellen nagyon megnehezítheti a dolgát, ráadásul egyszer-egyszer Timi és Suarez Navarro ellen is komoly hullámvölgybe került mentálisan. Nem tűnik ez egy potenciális Grand Slam győztes ismérveinek és valószínűleg később még az lesz mivel csak 24 éves, most viszont Serena minden tekintetben fölé emelkedik. Érték van Serena legalább 5 game-es győzelmében (1.76), illetve a 2-0-s végeredményben is (1.74). Ezt támasztja az is alá, hogy Halep eddig egyszer tudta Serenát megverni nyolc találkozásukból, még egy 2014-es vb-n, ahol a csoportkörben találkoztak, de ezt is árnyalja, hogy utána csúnyán visszavágott a világelső a döntőben egy 6-3, 6-0-val.