Mielőtt azt gondolnánk, hogy ezen cikk írója gyűlöli Pep Guardiolát, ez merő tévedés, mindössze próbálja megvizsgálni, hogyan lehetséges az, hogy egy ilyen szakember az elmúlt 11 év során nem tudott Bajnokok Ligáját nyerni, ellenben egy döntőt, öt elődöntőt és három negyeddöntőt is elbukott.
Pep Guardiola teljesítménye a topligákban
Ha szimplán a PPM (meccsenként elérhető pontok átlaga) mutatókat nézzük, akkor valószínűleg Pep Guardiola minden idők legjobb edzője. A három nagy topligában elért 2.42-es átlagára szavak sincsenek, ha csak ezt a szintet tartja, akkor valószínűleg megdönthetetlen rekordot fog letenni az asztalra. Hihetetlen hatékonyság jellemzi a nemzeti pontvadászatokat illetően, csapataival rendszerint dobogón végez, eddigi 12 teljes szezonjából 9 alkalommal nyerte meg az adott pontvadászatot!

Aki leigazolja Guardiolát, annak a klubnak garantált, hogy jönnek a bajnoki címek. Mi a helyzet a nemzetközi kupákkal? A Bajnokok Ligájában eddig 13 szezont teljesített, két győzelemmel, összességében pedig 9 alkalommal jutott minimum elődöntőig, ez 69%-os hatékonyság! Az a minimum, hogy BL-elődöntőbe jut az adott klubjával, ha minimum 2-3 esztendőt náluk tölt. Na jó, de hogyan tovább? Miért nincsen több BL-győzelme?
Fájdalmas BL-statisztika
Eddig 11 alkalommal esett ki az egyenes kieséses szakaszban Guardiola az aktuális csapatával, de mindössze egyetlen olyan eset akadt, amikor nem volt favorit! Ebből már látszik, hogy 10 olyan párharcot veszített el Guardiola, ahol abszolút esélyes volt a továbbjutásra. Ez nem a véletlen műve, talán még 2-3 kiesés igen, de zsinórban éveken át ilyen módon búcsúzni már valami mást is előrevetít.
Diego Simeone fizetése közel tízszerese Xavi bérének
Pep Guardiola és Jürgen Klopp dobogósok.
2023 ápr 5. 07:23
A döntőt (és a csonka 2020-as szezont) leszámítva, kilenc alkalommal két meccsen dőlt el a sorsa. Itt jön a találós kérdés: hány mérkőzést veszített el Guardiola a BL egyenes kieséses szakaszában? Ha azt nézzük, akkor a 16 vesztes meccs soknak számít, de ezt 70 meccsen hozta össze, ami 22%-os mutató. Azonban, ha azt nézzük, hogy 14 vereség a kieséshez vezetett, tehát alig tudott felállni a padlóról egy-egy pofon után, akkor az már soknak nevezhető.
Érdemes megemlíteni, ha az első meccsen hátrányba került, akkor az esetek többségében kiesett (7 alkalom), mindössze 2 párharcot tudott megfordítani (Porto - Bayern München és Arsenal - Barcelona). Az idegenbeli teljesítménye ugyan az elmúlt pár évben javult, de még így is 10-12-11-es mérleggel rendelkezik, megdöbbentő sok óvatos meccset és biztonsági döntetlen találhatunk. Vizsgáljuk meg a kiesések módját, mert ez is érdekes:
- Inter - Barcelona (2010)
Az odavágó egy ikonikus meccs volt, 30 perc alatt rogyott meg a katalán óriás Milánóban, visszavágón képtelenek voltak fordítani. - Chelsea - Barcelona (2012)
Az első meccsen 1-0-ra kikapott Guardiola csapata, de a Camp Nou gyepén 2-0-s előnyre tettek szert, azonban az angolok pillanatok alatt visszajöttek a meccsbe, majd a meccs hajrájában újabb góllal döntötték el a továbbjutást. - Real Madrid - Bayern München (2014)
Az odavágót elveszítették a bajorok, míg a visszavágón 15 perc alatt kaptak hármat hazai pályán, könnyedén elúszott a továbbjutás. - Barcelona - Bayern München (2015)
Az első mérkőzésen a Barcelona sokkolta 13 perc alatt Guardioláékat (három gólt kaptak), majd a visszavágón 15 perc alatt vágott kettőt a katalán csapat, ezzel kiejtve a németeket. - Atlético Madrid - Bayern München (2016)
Madridban az Atlético 1-0-ra nyert, visszavágón jól kezdtek a németek, 5 perc alatt letudhatták volna a továbbjutást, hiszen megszerezték a vezetést, majd büntetőt kaptak, de Müller hibázott, utána Griezmann egyenlített és a bajorok már nem tudtak kettőt rúgni. - Monaco - Manchester City (2017)
Gólokban gazdag odavágó után, Monacóban 20 perc alatt sokkolta az angolokat a Mbappé-henger, Guardiola egész meccs alatt mindössze egyetlen alkalommal cserélt, azt is a 84. percben. - Liverpool - Manchester City (2018)
Az első meccsen eldőlt minden, miután az első félidőben 20 perc alatt rúgott hármat a Liverpool, Guardiola megint mindössze egyet cserélt, szenvedett a kezdő. - Tottenham - Manchester City (2019)
Az a kiváló visszavágó, ahol az első 20 percben 5 gól esett, Pochettino kényszerből kockáztatott, bevált. - Olympique Lyon - Manchester City (2020)
Egyetlen meccs döntött a továbbjutásról, ahol a Lyon a 75 percben 1-1-nél behozta Dembélét, kockáztattak, de a lyoni támadó 8 perc alatt eldöntötte a továbbjutást. Guardiola? Két biztonsági cserét csinált, míg a franciák felforgatták a komplett csapatukat.
Mi az, amit megfigyelhettünk? Azt, hogy amikor Guardiola aktuális csapata bekerül az úgynevezett "vörös zónába", ahol nem tud reagálni a katalán szakember, pillanatok alatt kap 2-3 gólt a csapatával. Nem nyúl bele érdemben a párharcban, nem cserél, nem lassítja az eseményeket, sodródik az árral. Van egy meccsterve, amitől nem akar eltérni, hiába zajlanak teljesen különböző folyamatok a pályán, mint amit elképzelt, ezzel nem igazán foglalkozik.
Hogyan tovább, Guardiola?
Pep Guardiola esetében akkor áll meg a tudomány, ha egy pragmatikus szakemberrel találkozik, aki mer változtatni, esetleg az illető nem feltétlenül pragmatikus, de az adott szituáció belekényszeríti egy döntésbe és azt képes meghozni. Guardiola ugyanis sok esetben nem képes rá, nem akar vagy nem tud elszakadni az eredeti elképzelésektől, ragaszkodik hozzájuk, ez pedig sok esetben a vesztét okozzák.
Kis túlzással irreleváns, hogy melyik klubhoz szerződik, ha nem képes változtatni a stílusan - ha eddig nem volt képes rá, akkor most miért lenne? -, akkor nem várható vele kapcsolatban más végeredmény. Ez olyan, mint mikor 10-ből 10 alkalommal ugyanúgy csinálunk mindent és az első sikertelen kísérlet után várjuk, hogy a maradék kilenc alkalommal változzon valami.
Mi azonban bízunk benne, hogy ez a nagyszerű edző kilép a komfortzónájából, ugyanis óriási dolgokra lenne képes, ha merészebb döntéseket hozna kritikus helyzetekben. Carlo Ancelotti 62 évesen egy BL-elődöntő hajrájában lecserélte a rutinos középpályáját egy szinte 20 évesekből álló trióra (Asensio 26 éves...), majd döntőbe került. Meglátjuk, változtat-e valamit Guardiola a következő években, mert az biztos, hogy a rivális edzők változtatnak. A pénz (és Haaland?) már önmagában nem biztos, hogy elég lesz.
Hozzászólások 1
sunik29
Koszi az erdekes cikket , szep munka !!