Az elmúlt 10 évben mindössze egyetlen sprinter tudott pontversenyt nyerni a Vuelta a Espanán, ezért a szervezők több fontos döntést is hoztak, amivel a sprintereket próbálták a spanyol háromhetesre csalogatni. Ennek lehet a kedvezményezettje egy nagy visszatérő!

Meg kellett változtatni a szabályokat

Az elmúlt években a három nagy körverseny szervezői belátták, hogy változtatni kell a szabályokon, elsősorban a sprinterek miatt. A Tour de France-on Peter Sagan miatt is volt szabálymódosítás, hogy ne legyen annyira egyoldalú a zöld trikó sorsa, de a Vuelta szervezői sem várhattak ezzel a döntéssel sokat, annál is inkább, mert a 2019-es verseny rávilágított: esélye sincs a sprintereknek egy-egy jobb összetett menő ellen a pontversenyben. 

A szlovén sztárok (Pogacar és Roglic) előszeretettel nyerték a szakaszokat, szinte alig akadt olyan etap, ahol ne lettek volna top10-ben. A spanyol körversenyen azonban nem volt 2021-ig súlyozott pontszámítás, így hiába végzett Sam Bennett 2019-ben hat sprintben is a dobogón, Roglic és Pogacar mögött csak harmadik lett a zöld trikóért folytatott küzdelemben. 

A legutóbbi Vuelták során az összetett esélyesek uralták a pontversenyt is. Azt akartuk, hogy a sprintereknek több lehetőségük legyen pontot szerezni, hogy a zöld trikót más típusú versenyzők is megszerezhessék - nyilatkozta Kiko Garcia, a Vuelta technikai igazgatója. 

Ennek értelmében az eddigi 25 pontos egységes rendszert, amit a szakaszgyőzelemre kínáltak, megszüntették. A sík szakaszok végén most már 50 pontot lehet szerezni, a dombosabb etapok végén 30-at, míg a hegyi, illetve időfutam győztese 20 ponttal gazdagodik. A részhajrák pontjait is megemelték, így ott 20 pontot lehet szerezni, magyarán annyit, mintha megnyernél egy hegyi etapot. 

Ez azonban önmagában kevés lett volna, hiszen 3-5 sprint esetében körülbelül 200 pont környékén végzett volna egy sprinter, félő, hogy Roglic ezt simán beérte volna. A Vuelta szervezői úgy döntöttek, hogy a 2021-es kiírásban 7 sprint lesz, ami eléggé sok - verseny harmada -, így szinte biztossá vált, ha akad egy-két domináns sprinter, akkor köztük fog eldőlni a pontverseny sorsa. 

Visszatért a halálból

Fabio Jakobsen történetét valószínűleg az is ismeri, aki kevésbé foglalkozik a kerékpárral: tavaly a lengyel körversenyen Dylan Groenewegen miatt óriási bukott, válságos állapotban szállították kórházba, ahol többszöri műtétekkel stabilizálták az állapotát, míg a felépülése hosszú hónapokat vett igénybe. A csapata kitartott mellette, Patrick Lefevere meghosszabbította a szerződését, ráadásul béremelést adott neki úgy, hogy nem tudhatta, valaha visszatérhet-e Jakobsen. 

A holland sprinter azonban nem adta fel, rehabilitációja szépen zajlott, fokozatosan építették fel őt, de az első pár versenye aggodalomra adott okot. A mezőny végén érkezett meg, kereste önmagát. Ez az időszak viszont nem tartott olyan sokáig, hiszen egy belga többnaposon két mezőnyhajrát nyert, ez adta vissza a lendületét. Felmerül a kérdés, hogy mennyire volt jó sprinter balesete előtt Jakobsen?

Jakobsen augusztus végén lesz 25 éves, gyakorlatilag 18 évesen robbant be az elitbe, amikor második helyen végzett az u23-as holland mezőnyversenyen. A SEG Racing versenyzőjeként a Quick Step folyamatos "megfigyelés" alatt tartotta, egy évvel később már holland korosztályos bajnok volt, majd utolsó SEG Racing-es évében sorra nyerte a sprintereket, nem volt ellenfele a korosztályában. 

Patrick Lefevere és a Quick Step gyorsan leigazolta, első profi évében pár versenyt kellett csak várni, míg jött az első rangos győzelem, amit gyorsan követett a sprinter-vb, avagy a Scheldeprijs első hely, Pascal Ackermann előtt. Pár hónappal később érkezett az első World Tour siker is: BinckBank Tour nyitószakasz, ellenfelek között pedig ott volt Caleb Ewan, Marcel Kittel és Dylan Groenewegen. 

A 2019-es év már arról szólt, hogy sorra nyerte az etapokat, ahol indult, ott kis túlzással nyert, de legalábbis dobogós volt, ha mezőnyhajrára került a sor. Így történt a Vueltán is, ahol két szakaszgyőzelemmel gazdagodott. Mindezek után következett az ominózus bukás és innen tért vissza Jakobsen a legjobbak közé. Mennyire jó sprinter? Ha csúcsformában van, akkor szinte verhetetlen, elmúlt szakaszok megmutatták: még jó felvezetés sem kell neki, hogy nyerjen. 

A szakértők is azt fejtegetik, mire lenne képes újból Morkov oldalán, ezt valószínűleg jövőre megtudhatjuk valamelyik háromhetesen. Lefevere szerint ez a páros négyből négy sprintet nyert volna a Vueltán. Legyen elég annyi, hogy 2018-ban és 2019-ben két Scheldeprijst nyert Morkov felvezetéséből Jakobsen, pedig nem sok versenyen indultak együtt. 

Ellenfél vagy csapattárs?

Nem lennék meglepve, ha évek múlva Jasper Philipsen a Quick Step versenyzője lenne. A belga versenyző rendkívül tehetséges, mindössze 23 éves, de már ott van a legjobbak nyakán, ha úgy adódik, le is győzi őket. Idén a háromhetes mezőnyhajrákról kilenc dobogója van (két győzelemmel), egészen elképesztő teljesítmény. Hiába alacsony és pehelysúlyú, jól találja meg a réseket és nagyon gyors. 

Egyelőre azonban Philipsen a legnagyobb ellenfele Jakobsennek a Vuelta zöld trikóért folytatott küzdelmében. A kettejük harca 2-2-re áll, mind a ketten két-két mezőnyhajrát nyertek, a mezőny pedig őket akarja valahogy legyőzni, ha sprintre kerül a sor. Lefevere már valószínűleg figyeli Philipsen csapatának, az Alpecinnek a sorát, ugyanis rendkívül tehetséges vonatokat tudtak összerakni, akik komoly veszélyt jelenthetnek a későbbiekben a Quick Stepre (ráadásul egy olyan klasszisuk is van, mint Mathieu van der Poel). 

Számolgatás

Az első hét végéhez értünk a Vuelta a Espanán, lement kilenc etap, maradt még tizenkettő, ami az alábbi módon oszlik fel:

  • Időfutam: egy darab (20 pont)
  • Hegyi etap: négy darab (20-20 pont)
  • Dombos etap: négy darab (30-30 pont)
  • Sík etap (sprintbefutó): három darab (50-50 pont)
  • Részhajrák száma: tíz darab (20-20 pont)

A részhajrák kapcsán fontos kiemelni, hogy 2-3 esetben biztosan nem szereznek pontot a sprinterek, itt valószínűleg a hegyimenők érvényesülhetnek, de közel sem biztos, hogy Roglic 30-40 pontot szerez ezekből, valószínűleg a részhajrákból a Philipsen - Jakobsen páros gyűjthet majd több pontot az összetett esélyeseknél. A három sprintből 100-150 pont között reális a két sprinternek - ha nem történik baleset -, mert annyira kiemelkednek a mezőnyből. Nézzük ezek után a pontverseny állását a 9. szakasz után:

  • Fabio Jakobsen 180 pont
  • Jasper Philipsen 164 pont
  • Primoz Roglic 71 pont
  • Michael Matthews 70 pont

Miért mindössze négy versenyzőt emeltem ki? Azért, mert Démare jelenleg nincsen olyan formában, hogy bírja a dombosabb etapokat, sprintben nem tudja legyőzni három alkalommal a már emlegetett duót. Az összetett menők közül Roglic van a legjobb formában, többiektől óriási javulás kéne, de valószínűleg ők nem a zöld trikóval foglalkoznak majd, hanem azzal, hogy dobogóra, vagy top10-be érjenek. 

A szlovén zsinórban megszerezhető harmadik összetett győzelmére készül. A csapata egyelőre nem acélos, hiába van kiváló formában, szinte biztos, hogy nem nyeri meg mind a négy hegyi etapot, illetve még egy-két dombosabb részt (és a kronót), így nem dolgozza le a hátrányát a sprinterekkel szemben. Michael Matthews lehet a sötét ló, aki bírja a dombosabb részeket, de tőle kéne 2-3 szakaszgyőzelem úgy, hogy nem szerez pontot Jakobsen és Philipsen. Jelen állapotában szerintem ez esélytelen. 

Marad tehát Philipsen és Jakobsen, akiknél két dologtól függ a győzelem: kibírják-e a hegyeket, illetve melyikük az erősebb? Az első kérdésre azt gondolom, hogy ki kell bírni, mert mind a ketten teljesítették már legalább egyszer a Vueltát, ráadásul az utolsó madridi mezőnyhajrákban mind a ketten részt vettek. Ami Jakobsen malmára hajtja a vizet, hogy mindössze 37 napot versenyzett, most közeledik nála a csúcsforma, míg Philipsen 56 napnál jár, közte az utóbbi évtizedek legdurvább francia háromhetesével. Ez utóbbi visszaüthet az utolsó héten, emiatt is gondolom azt, hogy hiába kockázatos hosszabb távú fogadást tenni, lehet érték abban, hogy Jakobsen nyeri a zöld trikót! 

  • Kerékpár tipp

    Zöld trikó győztese: Fabio Jakobsen

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fabio Jakobsen (Fotó: kovop58/ shutterstock.com)