Tudtuk, csak nem sejtettük, hogy egy klasszikussal kezdjünk. Aki látta Kalle Rovanperát versenyezni 3-4 évvel ezelőtt, már tudta, hogy csak idő kérdése és világbajnok lesz az óriási tehetséggel megáldott versenyzőből. Minden bizonnyal ez már 2022-ben bekövetkezhet, akár az Akropolisz Rally-n is.

Minden idők legnagyobbja lehet?

Sebastien Loeb és Sebastien Ogier korszakos zsenik voltak, akik meghatározták a rali elmúlt 20 évét. Most jöhet egy olyan finn tehetség, aki a következő 15-20 évet határozhatja meg, ha nem ég ki nagyon hamar. Kalle Rovanpera a korábbi WRC pilóta, Harri Rovanpera fia. A kis Kallén szinte rögtön megmutatkoztak a tehetség jelei, 15 évesen már a 300 lóerős Fabia S2000-sel oktatta a mezőnyt, 17 évesen pedig már a felnőttek közt indulhatott a rali-vb-n, ahol pontszerző volt (minden idők legfiatalabbjaként).

A következő évek az átmenetről szóltak, hiszen ennyire fiatalon bele kellett szoknia a mezőnyben, viszont szorgosan gyűjtögette a pontokat és a tapasztalatokat. Tavaly minden idők legfiatalabb futamgyőztese volt (Észtországban nyert), majd az Akropolisz hétvégén begyűjtötte második sikerét a Toyotával, év végén pedig negyedik helyen az összetett világbajnoki rangsorban.

Sebastian Ogier visszavonult, Sebastien Loeb is csak néhány futamon vett részt, így megnyílt az út Rovanpera előtt. A Toyotával az egyik legjobb autó az övé, olyan holttérbe került, ahol már a rutinos öregek nem szólhatnak bele a vb-címért folytatott küzdelembe, míg a Neuville és társai által fémjelzett korosztály folyamatosan negatív élményeket szerzett az elmúlt években.

Rovanpera gyakorlatilag a nulláról érkezett, minden rossz tapasztalat nélkül, ez pedig érezhető volt a versenyzésén is. Kiemelkedően szerepelt, ő tanulta meg leggyorsabban az új hibrid hajtás előnyeit és hátrányait, megállíthatatlan volt a versenyeken. Mindössze csapattársa, Elfyn Evans tudta vele felvenni a versenyt, illetve a szezon második felében Ott Tanak, a korábbi világbajnok. Az előnye azonban akkora Rovanperának, hogy lehet már későn ébredt az észt versenyző is.

A fiatal finn versenyzőben jelen állás szerint van minimum 10, de inkább 15-20 év, mindössze az lesz a kérdés, hogy jön-e valami óriási rivális? A másik pedig az, hogy mikor választ majd rossz autót? Ez is befolyásoló lehet, de jelenleg a legyőzhetetlenség mítosza lengi körül, ráadásul az egyik kedvenc versenye következik Görögországban, ahol a győzelemért küzdhet.

Loeb alulértékelt?

Rovanpera győzelmében bőven van érték 3.00-as szorzón, de abban is, hogy Sebastien Loeb dobogón végez. A francia tesztje jól sikerült, idén az M-Sporttal jól kezdte a szezont Monte-Carlóban (győzelem), Portugáliában vezetett, majd fel kellett adnia a versenyt, míg Kenyában szakaszt nyert. Kétségtelen, hogy nem minden esetben feküdt a görög rali pályafutása korábbi részében Loebnek, de nála ez semmit sem jelent. Érezhetően élvezi idén is a versenyzést a kategóriában, olyan messze vannak egymástól a hétvégék, hogy képes felpörögni, ami jót tesz a teljesítményének. Egyértelmű, hogy még mindig a mezőny egyik leggyorsabbja.