Mi történik az Egyesült Államok válogatottjával? Elérkeztünk megint egy olyan nagy tornához, ahol "befürdik" a társaság? Hol a híres Team USA és ki az a Keldon Johnson?

Hosszú volt a szezon

Amikor elérkezik az olimpia, kosárlabda szempontból a többség valószínűleg a Team USA keretét várja leginkább, milyen sztárokat láthatunk majd egy csapatban a tornán. Azt már lehetett sejteni, hogy a két - gyakorlatilag egymásba nyúló - szezon sokat kivett a rutinosabb játékosokból, illetve a rengeteg sérülést is valamikor ki kell pihenni, így borítékolható volt, hogy nem a legerősebb kezdővel érkezik Tokióba az Egyesült Államok csapata, de amit látunk, arra nem igazán számítottunk. 

Ha szigorúak akarunk lenni, akkor a keretben 3-4 szupersztár van, többiek B vagy C kategóriás játékosok. Papíron ezzel is le kéne mosniuk mindenkit a parkettről, de vannak azért problémák bőséggel, kezdjünk is hozzá:

  • sok játékos még csak most tanulja az alapvető európai szabályokat, Zach LaVine esetében például a lépésszabályokat magyarázták, szinte minden játékosnak kellett egy-egy gyorstalpaló a tornára
  • a csapat legnagyobb sztárja, Kevin Durant egy súlyos sérülésből tért vissza, gyakorlatilag egyedül húzta a rájátszás hajrájában a Brooklyn Nets szekerét, ez sokat kivett belőle
  • a keret másik sztárja, Damian Lillard kiváló alapszakaszt produkált, ami sokat kivett belőle, ahogyan a rájátszás is, majd most azzal van elfoglalva, hogy távozzon-e Portlandből, vagy maradjon (egyelőre utóbbi felé hajlik, de az biztos, hogy nem 100%-ban az olimpiára koncentrál)
  • vírusos megbetegedés, illetve formahanyatlás miatt, két játékos került ki a keretből, de  mindenki leginkább a két újonnan érkezőn döbbent meg (JaVale McGee és Keldon Johnson)
  • a felkészülés során két vereség is becsúszott, amire nem volt példa az elmúlt évtizedekben 
  • három játékos még az NBA-döntőben szerepel, nem lehet tudni pontosan, mikor csatlakozhatnak a kerethez (július 25-én lépnek pályára először Tokióban...), valószínűleg mind a hármukra fontos szerep hárulna Popovich csapatában
  • több olyan játékos is a keret tagja, akik formaingadozással, vagy motivációs problémákkal küzdöttek a szezon során. 

Az edzői stáb erős, de ez nem jelent semmit, hiszen a világbajnokság alatt is az volt, ahol leszerepelt a Team USA. Hiába került komoly bajba a haza, egyetlen sztár sem gondolta meg magát, így LeBron James vagy épp Steph Curry sem vállalta a tornát. Félreértés ne essék: jelenlegi keret is erős, de sebezhető több szempontból is, illetve mindent elmond, hogy két kieső helyére egy 21 éves játékosát hívta meg Popovich - mert valószínűleg másban nem bízik -, illetve a Shaqtin' A Foolból már jól ismert JaVale McGee-t. 

Abban biztos vagyok, hogy össze kell szednie magát a csapatnak, mert az olimpiai selejtezők rávilágítottak: senki sincsen biztonságban, bármelyik csapat okozhat meglepetést. Ott volt az NBA-s fiatalokból álló Kanada, akiket sokan a Team USA egyik ellenfelének tekintettek, de a hazai rendezésű selejtezőben még a döntőt sem tudták kivívni. A kisebb csapatok harapnak, itt nem fér bele pár negyedes lazítás. 

Kik az ellenfelek?

A továbbjutás a Franciaország, Csehország és Irán fémjelezte csoportból kötelező, de a sorsolásuk nem éppen kedveztő, mivel a franciákkal kezdenek. Az egyik nagy rivális, akik akár meg is lephetik a felkészületlen csapatot. A második mérkőzés kötelező győzelem Irán ellen, majd érkezik a Satoransky és Vesely fémjelezte cseh válogatott, akik épp Kanadát (és Görögországot) ejtették ki a selejtezőkben. 

Hiába tűnik könnyűnek a B-jelű csoport, azért az olasz-német-ausztrál-nigéria négyes okozhat problémákat a továbbjutónak. Nigéria edzője Mike Brown, fizikális játékot erőltethetik. Németeknél nem lesz Dennis Schröder, le is írhatnánk őket, de Horvátországban a selejtezők során minden megerőltetés nélkül kvalifikálták magukat, pedig a házigazda mellett, ott volt még Brazília és Oroszország is. Jó csapatuk van, igazi küzdő brigád, kellemetlen játékstílussal. 

Olaszok a triplákban és a gyors játékban bízhatnak, míg az ausztrálok a védekezésükben. Ha innen kap ellenfelet a Team USA, meg kell oldaniuk, nincs mese. Rendkívül fontos az, hogy melyik ágra kerülnek, mert a C csoportban három olyan ellenfél van, akik a végső győzelemért is harcba szállhatnak: Spanyolország, Argentína és Szlovénia. Előbbi kettő a rutinra esküdött, jól ismert arcokkal vágnak neki a tornának. A spanyolok esetében minimális elvárás az elődöntő. 

A szlovénok Doncic klasszisában és a triplákban bízhatnak, ezzel bárkire veszélyesek. Azt mondanám, ha eljutnak a legjobb négybe, akkor meg is nyerhetik, mert a szlovén klasszist leszámítva, mindössze a Team USA rendelkezik két clutch szituációkat megoldani képes, meccseket is dominálni tudó játékossal (Lillard és Durant). Mindezek alapján azt mondom: 3-5 válogatott eséllyel pályázik az aranyra, Egyesült Államok botladozásai miatt, kis önbizalmat vettek magukhoz a többiek, így kiegyenlített a mezőny, de még mindig a Team USA a favorit.

Hiába azonban a kedvező ajánlatok, nem éri meg Lillardékra fogadni (1.40). Nincsen benne érték, ahogyan két éve a vb-n, úgy a mostani tornán is kissé túlbecsülték a csapat erejét. Ez akkor is nagyon komolyan visszaütött, ott sem hitte senki, hogy kikaphatnak. Amiben van fantázia, hogy a franciák első meccsen elkapják őket és megnyerik a csoportot (8.00), de az sem rossz megoldás, hogy a "mezőnyre" tippelünk a Team USA ellenében (4.00), ha nem bízunk bennük. 

Superbet üdvözlő bónusz

Akár 500 RON bónuszt kaphatsz új játékosként.

Superbet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Kevin Durant (balra). Fotó: Oleksiy Naumov/Shutterstock.com