Lassan érik a Federer - Fucsovics döntő a bázeli döntő. Komolyra fordítva a szót, Marci nagy menetelésben van a svájci tornán, ahol a negyeddöntőben a világranglista 5. helyezett, Marin Cilic lesz az ellenfele. Borzalmasan kemény mérkőzés vár a magyar teniszezőre, de vajon van-e némi esélye megszorongatni a horvátok Grand Slam győztesét?

Először top 10-es ellen

Szerintem még Marci sem gondolta, hogy év végén egy 500-as ATP torna negyeddöntőjében szerepel majd, ahol Marin Cilic lesz az ellenfél. Ő a kritikák és a rosszabb teljesítménye ellenére se adta fel, ment előre és csinálta. Ez úgy néz ki, hogy kifizetődik, hiszen élete egyik legnagyobb meccsére készül. Donaldson elleni első fordulós mérkőzésével már foglalkoztunk bővebben, ott extrát hozott Fucsovics, az a játék kéne most Cilic ellen is. Leonardo Mayer ellen csak három játékra futotta, mert sérülés miatt feladta az argentin. Lehet jobb lett volna, ha lemegy rendesen a találkozó, akkor látjuk, hogy a Donaldson elleni teljesítméns csak egyszeri volt-e, vagy Fucsovics tényleg elkapta a fonalat. Az első három játékból utóbbira lehet következtetni. A pihenő ugyanakkor jól is jött, mivel a selejtezőből küzdötte fel magát Marci, így nem árt ilyenkor minden kis előnyt kihasználni a fáradt riválisokkal szemben. Azért azt tegyük hozzá, hogy még ha sérülés miatt adta is fel Mayer a találkozót, de az elmúlt három győzelme top 100-as versenyzők ellen jött össze Fucsovicsnak.

Fucsovics Márton tenisz 015

Fucsovics Márton. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Ez azért már nem rossz teljesítmény, de Cilichez hasonló ellenféllel még nem játszott eddig. Voltak top 40-esek ellen mérkőzései, de azért az más tészta. Viszont az biztató, hogy idén például Verdasco vagy a jó formában lévő Gilles Muller ellen sem jött zavarba, ha csak egy szett erejéig is, de meg tudta őket szorongatni.

Más kávéház

Marin Cilic a világ legjobbjai közé tartozik, nem hiába van ott az első ötben a világranglistán. Idén Grand Slam döntője van Wimbledonból, viszont bármilyen furcsa is, de csak egy tornagyőzelme. A 250-es isztambuli versenyt nyerte meg. Mondanám, hogy a szezon végén nagyon elkapta, de kvázi csak papírforma győzelmeket szállított. Bennem még élénken él a US Openen mutatott rossz formája, amihez köze lehetett a wimbeldoni sérülésnek és az abból való lassú felépülésnek is. Azóta ugyan eljutott elődöntőkbe (kétszer is), de semmi extra teljesítményt nem láttunk tőle. Ha jött egy komolyabb ellenfél, akkor azért ő is bajban volt. Bázelben Coric volt az első "komolyabb" ellenfél, aki nem játszott túl jól, de ez is elég volt hozzá, hogy elvegyen egy szettet Cilictől. Kicsit kiengedett a másodikban Marin, ezt használta ki a honfitársa.

Extra kéne

Reálisan nézve, túl sok esélye nincsen Marcinak. Cilic jól adogat, szinte minden ellenfelét leüti a pályáról. Abban lehet bízni, hogy a magyar játékos már az elejétől kezdve maximálisan koncentrál majd, és nem ismer elveszett labdát. Végig küzdenie kell és várni az esélyt, hogy egy kicsit megnehezítse a horvát dolgát. Ezért is lehet félteni Marcit, hogy vajon erre alkalmas lesz-e? Az elmúlt időszakban mutatott teljesítményét látva, van rá esély. Agresszív fogadójáték kell, emellett pedig hozni kell az eddig mutatott erős és pontos szerváit is. Adogatóként nem inoghat meg, különben oda a mérkőzés rögtön. Jó opció lehet tehát egy 20,5 over a játékokra (1.85), kicsit bátrabbak pedig akár egy Marci szetten is elgondolkozhatnak (2.60). Az egyik opcióhoz viszont még csak szettet sem kell nyernie, elég két szorosabb játszma: Fucsovics gamek 8,5 felett. Ehhez elég egy 4-6, 5-7-es vereség is. Van benne bőven ráció, azért Cilic két órát játszott Coric ellen is, biztosan nem túl kipihent, így Marci, ha odateszi magát, akkor megnehezítheti egy kicsit a dolgát.