Kiakalultak az elődöntők párosításai a Roland Garroson. Ahogyan az várható volt Rafael Nadal ott van a legjobb négyben, ellenfele pedig a Novak Djokovicot verő Dominic Thiem lesz. A másik ágon a világelső Andy Murray játszik majd Stanislas Wawrinka ellen, így létrejön a tavalyi elődöntő visszavágója.

Rafael Nadal - Dominic Thiem

Összejött a várva várt mérkőzés az alsó ágon. A salakos szezon két legjobb játékosa feszül majd egymásnak az elődöntőben, ez amolyan előrehozott döntőnek is beillik. Thiem ebben az évben nagyon stabil játékossá vált, most már képes a legjobbakat is legyőzni, ezt láthattuk a negyeddöntőben Djokovic ellen. Amíg Rómában egyik napról a másikra nem tudta megverni Nadal után Djokovicot, most itt az esély, hogy fordítva összejöjjön neki. A Djokovic elleni meccs kiválóan kezdődött, az idei Garros egyik legjobb szettjét látthatuk. Parádés játék volt mind a két oldalon, azonban miután visszajött breakhátrányból Thiem, olyan érzése volt az embernek, mintha ő kezdené el dominálni a mérkőzést. A fonákjai nagyon ültek tőle, de azt is érdemes megemlíteni, ahogyan Djokovic védekezett. Más játékos ellen ezek a hatalmas tenyeresek simán elegek lettek volna. Az első szett tie-breakje nem úgy kezdődött, ahogyan azt a játékosok elképzelték. Szinte folyamatossá váltak a breakek, mivel a nagyobb szél miatt a szervajáték kevésbé volt domináns. A második szettben kezdett kidomborodni a különbség a két játékos között. Míg Djokovic nem tudta variálni a játékát és csak próbálta tartani a lépést az osztrákkal, addig Thiem folyamatosan csúcsformában volt. A harmadik szettben már teljesen elkészült erejével a szerb és teljesen simán nyerte meg a mérkőzést Thiem. Novak Djokovicot nagyon megverték, a kérdés csak az, hogy képes lesz-e hasonló teljesítményre Nadal ellen Thiem?

Rafael Nadal Roland Garros 2015 01

Rafael Nadal (Fotó: Leonard Zhukovsky / Shutterstock.com)

Mert, ha Djokó ellen kiválóan játszott, akkor Nadal ellen egy még jobb szintet kell képviselnie. A spanyol Carreno-Busta ellen sajnos csak másfél szettet tudott játszani, mert honfitársa megsérült. Elnézve Nadal Roland Garrosát, nem igazán volt megterhelő számára, most jön az első komolyabb erőpróba. Idén már háromszor játszottak egymással, ráadásul mindezt két hónapon belül. A legutolsó római meccsük élénken élhet bennünk, ugyanis Thiem leütötte a spanyolt a pályáról. Fantasztikusan játszott akkor az osztrák, de a második szettben már látható volt, hogy ezt nem lehet végig bírni. Djokovic ellen az volt a mázlija, hogy a szerb feladta a küzdelmet. Nadal nem fogja ezt a szivességet megtenni. Látszik Rafán, hogy nagyon koncentrált, akarja a tizedik sikert. Védekezésben parádés a spanyol, de Thiem ellen nem lesz elég csak védekezni. Hibára kell kényszeríteni az osztrákot, támadni kell ellene. Én simán el tudok képzelni egy négy, de akár öt szettes mérkőzést is. Thiem csúcsformában van, ez látszik rajta, Nadalnál pedig nagy kérdés, hogy mennyire tud felpörögni az első szettre. Láthatólag ezeket nagyon jól kapja el az osztrák. Emiatt én jó ötletnek tartom a 3,5 szett overt és a szett hendit is (utóbbit természetesen Thiemre). Elsőt megnyeri Thiem, utána meg akár fordíthat is a spanyol.

Andy Murray - Stanislas Wawrinka

Sokan örülhetnek, mert a két legjobb került az elődöntőbe a felső ágról. Tavaly ugyanígy az elődöntőben találkozott a két klasszis, akkor a skót 3-1-re nyert. Idén azért más a leányzó fekvése. A világelső sokszor szenvedett idén. Foglalkoztunk eleget már ezzel, így inkább a Roland Garroson nyújtott formajavulására érdemes koncentrálni. Szinte fordulóról fordulóra javult Murray játéka, ugyanakkor még mindig sebezhető, és közel sincsen csúcsformában. Az viszont tény, hogy nem szabad őt leírni. Hatalmas küzdő, ezt bizonyította minden meccsén, nagyon elszánt, még az abszolút elveszett labdákért is fut, nem ad ajándék labdameneteket az ellenfélnek. Nishikori elleni negyeddöntő folyamán megint bebizonyosodott mentális előnye az aktuális ellenfelével szemben. A kis japán az első szettben nagy kockázatvállalással, de jól játszott, aminek egy 6-2-es siker lett az eredménye. Aztán a második szett elején egy bírói feddés után Murray elkezdett pörögni és megérkezett a meccsbe (Carlos Ramos tehát jót tett vele). Ugyan utána is akadtak hibái, de Nishikorinak innentől esélye sem volt a győzelemre. A negyedik szettre fáradt el teljesen a japán, így Murray könnyedén fejezte be a találkozót.

Murray-Andy-tenisz-037

Andy Murray. Fotó: Maxisport/Shutterstock.com

Azt kell mondanom, hogy Wawrinkának nagyon jó Garrosa van. Eddig még csak szettet sem vesztett, és Monfils illetve Cilic ellen parádésan játszott. A horvát a negyeddöntő kezdetén nagyon sok ingyen pontot adott a svájcinak, amit Wawrinka köszönt is szépen. Nem jött a hatékony adogatójáték Cilictől, ez pedig az első szettbe került neki. A hosszabb labdameneteket rendre a Wawrinka nyerte, a kritikus pontoknál pedig ő tudta érvényesíteni a fölényét. A mérkőzés kulcspontja viszont nem az első szett volt, hanem a második. Cilic visszabreakelte a svjácit, ezzel 3-3. Azonban Wawrinka minden gond nélkül vette el a következő Cilic adogatójátékot, amivel teljesen megtörte a horvátot. Látszott a svájcin az egész tornán, hogy fejben maximálisan koncentrál. Egy jó formában lévő Cilicet és Monfilst vert meg nagyon könnyedén.

Én reménykedtem benne, hogy az underdog a svájci lesz. Sajnos nem így lett és 1.80-as szorzón én semmi értéket nem látok Wawrinkában. Az egyértelmű, hogy ő van kettejük közül jobb formában, viszont Murrayt sosem szabad leírni. Bármikor képes magát felszívni, viszont az is igaz, ha Wawrinka ugyanazt a teniszt hozza, mint amit eddig, akkor Murraynek élete egyik legjobb formája kell, hogy megverje őt. A svájci fonákja parádés, ahogyan mentálisan tud koncentrálni ezen a Garroson, az is tanítani való. Nem remeg meg akkor sem, ha igazán nehéz a helyzet, de most jött el számára az igazi erőfelmérő. Eddig voltak olyan hangok, hogy "könnyebb" GS-ket nyert meg, most viszont bizonyíthat, mert rajta kívül még három kiváló salakos játékos közül kettőt kell elvernie a bajnoki címhez. Nagyon meg lennék lepve, ha valamelyikőjük három szettben nyerne, én egy négy szettes meccset várok, ha netalán ötre módosulna, akkor a svájcit érzem fizikálisan erősebbnek, hogy bírja. Négyben viszont jó eséllyel indul Murray is. Fontos lesz a védekezés mindkét oldalon, hogyan bírják majd a hosszabb labdameneteket, mert nem lesz ez egy könnyebb meccs. Murray adogatása szintén kulcsfontosságú lehet, mert Wawrinka ezen a Garroson ilyen téren nem szokott pontokat elajándékozni.