Még el sem kezdődött az egyik legnehezebb egynapos, már egy komoly hiányzóval számolhatunk. Ez az információ átírhatja a versenyt, új taktikára kényszerítheti a csapatokat és az esélyeseket.

Időjárás érdekel mindenkit

A Flandriai körverseny az egyik legkeményebb egynapos a World Tour naptárban. A pavék, meredek emelkedők, illetve a 270 km-t meghaladó táv már önmagában is durva lenne, de az időjárás az, ami sokat ront a helyzeten. Belgiumban április elején mindig akad egy kis eső és szél, de a hidegtől sem mentesül a mezőny. Idén mindenből kijuthat a csapatoknak, olyannyira, hogy havas körülmények között edzhettek.

A macskaköves emelkedők esetében életveszélyes lehet, ha esik az eső, szinte alig lehet feljutni rajtuk. Az elmúlt évtizedekben előfordult, hogy alig haladta meg a hőmérő higanyszála a 0 fokot. Idén is 2-7 fok közötti hőmérsékletre van kilátás, illetve szinte folyamatos szélre. Ezek összessége rendkívül nehézzé teheti a versenyt, könnyedén lehet, hogy egy tavalyi Paris-Roubaix-hoz hasonló versenyt látunk idén a Flandrián.

Átalakult versenyek

Peter Sagan is beszélt róla, hogy mennyire megváltoztak a versenyek, elsősorban dinamika szempontjából. Korábban 10-20, esetleg 30 km-rel a vége előtt volt támadás, de Tadej Pogacar, Mathieu van der Poel, Wout van Aert vagy Remco Evenepoel érkezésével nem ritka, hogy 50-80 km-rel a vége előtt támadnak a legjobbak. Így volt ez a Flandria "felvezetőjén", a Dwars door Vlaanderen egynaposon is.

Mathieu van der Poel vagy Tadej Pogacar érdeke nem az, hogy az utolsó 10-20 km-re 10 főt meghaladó csoport érkezzen, hanem az, hogy pár főnél több ne legyen elől. Izolálni kell a legjobbakat, elsősorban a Quick-Step legjobbjait leválasztani (de hasonló a feladat a Jumbo-Vismával szemben). Ilyen hosszú versenyek esetében, egy-egy korai támadás teljesen felboríthatja az esélyeket.

Pogacar gondot okozna

A szlovén Tadej Pogacar összetett menőként volt elkönyvelve, nyert zsinórban két Tour de France-ot, de letette már névjegyét klasszikus egynaposokon is (Liege - Bastogne - Liege, Il Lombardia és Strade Bianche győzelmek). A különlegesség, hogy minden alkalommal hosszú szökések után tudott nyerni, neki nem megterhelő, ha 250 km felett van a táv, Flandria előtt el is mondta, ez kifejezetten kedvezhet neki.

Állóképessége és regenerációja a legjobb a mezőnyben, ráadásul az említett Dwars door Vlaanderen egynaposán bizonyította, hogy pavén is képes menni. Az egyik macskaköves szektorban leszakította a korábbi Roubaix és Flandria győztes Greg Van Avermaet-ot. Pogacar egyfelől a Tour de France pavés etapjára is használja a Flandriát (felkészülés), másfelől nyerni szeretne. Így volt a Strade esetében is, ott pedig tudjuk, hogy mi történt (hosszú szóló szökés és győzelem).

Jumbo-Visma a legjobbja nélkül

Wout van Aert pozitív mintát adott koronavírusra, így biztosan kihagyja a Flandriát. Vele a legjobb csapat lehetett volna a Jumbo-Visma, nélküle viszont kérdéses, hogy Benoot és Laporte mire mennek. Az igaz, hogy mind a két versenyző kiváló formában van, sorra szállították a dobogós helyeket, de rangos egynapost még nem tudtak nyerni. Laporte ráadásul bajban szokott lenni a 260 km-t meghaladó versenyeken.

A taktika valószínűleg az lesz, hogy a Jumbo-Visma nem feltétlenül a tempót próbálja diktálni, hanem figyelni fognak Mathieu van der Poel - Tadej Pogacar kettősére. Benoot és Laporte próbál majd bekerülni egy szökésbe, eddigiek alapján Benoot kapcsán mondanánk azt, hogy nagyobb az esély egy dobogós helyezésre (5.00), viszont Laporte hatékonyabb lehet egy kisebb csoportos hajrá esetén (5-8 fő).

A Quick-Step eltűnt

Utoljára talán 2013-ban kezdte hasonló módon az évet a Quick-Step, amikor egyetlen klasszikus tavaszi győzelem sem esett be. Idén volt egy Milano - Torino és Kuurne - Bruxelles - Kuurne, de ezek inkább mezőnyhajrák voltak, mintsem klasszikus egynaposok. Azokon ugyanis pocsékul szerepel a belga sztárcsapat, az is nagy szó, ha dobogóra ér az egyik versenyzőjük. A Dwars door Vlaanderen volt az újabb verseny, ahol megint közük nem volt a győzelmet eldöntő szökéshez.

Olyannyira nincsenek formában, hogy a mezőnyben megbújva helyezkednek, pedig a Quick-Step arról ismert, hogy támadásokat indítanak, egész verseny során aktívak. Idénre ez teljesen eltűnt, valószínűleg formán kívül van a "pavés-szekció", Julian Alaphillipe nem is erőltette az indulást a Flandrián, inkább az ardenneki klasszikusokra koncetrál. Képes-e egyedül Kasper Asgreen a Quick-Step szekerét tolni?

Mathieu van der Poel előkerült

Bajban vannak a riválisok, ugyanis Mathieu van der Poel visszatérrt. A cyclocross szezont is kihagyta egy visszatérő sérülés miatt. Az orvosai szerint túl volt terhelve a holland klasszis, ezért pihenőre szorult. Március közepén visszatért, első versenye a Milano - Sanremo volt. Senki sem várt tőle komolyabb eredményt, végül harmadik lett. Első pavés egynaposát megnyerte (Dwars door Vlaanderen).

Végig jól mozgott, okosan versenyzett, nem voltak felesleges támadások, megbújt a kisebb csoportban, csak akkor támadta az esélyeseket, amikor kellett. Érezhetően a legerősebb volt a mezőnyben, leszakítani egyszer sem tudták. Ennek fényében lett a legnagyobb favorit, ahhoz, hogy legyőzzék, fárasztani kell, sok-sok támadással, de erre egyedül Pogacar lehet képes, esetleg csapatként a Jumbo-Visma.

Konklúzió

Az időjárás és egy korai támadás átírhat mindent, de valószínűsíthető, hogy Mathieu van der Poel és Tadej Pogacar sokszor próbálkozik majd szökéssel, ahogyan Thomas Pidcock és a Jumbo-Visma két versenyzője is. Ha kaotikus verseny alakul ki, akkor viszont érdemes a nagyobb szorzók irányába fordulni. Az alábbi versenyzők teljesítettek jól az elmúlt hetekben pavés egynaposokon:

• Victor Campenaerts (top3: 9.00): A Lotto Soudal versenyzője tudatosan készült, Déniában volt magaslatot szimuláló szobában, majd konkrétan a pavés versenyekre készült, ahol több top6-os eredményt szedett össze.
  • Stefan Küng (top3: 8.00): Ahogyan Campenaerts, úgy Küng is időfutammenő, de Küng már korábban is gyakorta indult pavés versenyeken, idén pedig több alkalommal is jó eredményeket ért el, tartotta a lépést a Jumbo-Visma sorával, vagy Mathieu van der Poellal.
  • Matej Mohoric (top3: 7.00): A Milano - Sanremo győztese, aki őrült lejtmenetével mindenkit maga mögé utasított. Egyértelműen, hogy a mezőny legjobbja lejtmenetben, innovatív versenyző, akinek az állóképessége is kiváló. Igazán jól akkor érzi magát, ha hosszú és kimerítő a verseny, pocsék körülmények vannak. Ez mind adott lehet a Flandrián, ráadásul a Bahrain (csapata) versenyzői idén kiválóan teljesítenek.

Mindhárom versenyző esetében reális az esély egy jó eredményre, eddigiek alapján azonban Küng és Mohoric dobogós helyezésében lehet a legnagyobb érték. Aki "biztosra" akar menni, annak nem árt szétnéznie a top10 piacon sem, ahol Küng top10-es helyezésére 1.90-et adnak, Mohoric esetében 1.50, míg Campenaertsnál 2.50-es szorzót kapunk. Itt érdemes figyelni a Groupama - FDJ másik versenyzőjére Küng mellett: Valentin Madouas (top10). A francia bringás rendre ott volt a pavés egynaposokon a legjobb mellett, bírja a dombokat, ráadásul többször végzett top10-ben 250 km-t meghaladó versenyen.