Törökországban minden a három nagy isztambuli klub körül forgott (Fenerbahce, Galatasaray és Besiktas), majd a 2000-es évek második felétől mesterségesen felemeltek egy klubot, mely a török elnök számára is fontos volt. A Basaksehir útját járjuk végig a bajnoki címig, ahogyan néhány év alatt egy diktátor hathatós közreműködésével feljutottak a csúcsra.

Basaksehir és a hiányos történelem

Amikor a Basaksehir múltját vizsgáljuk, elég csak 1990-ig visszamenünk, mivel a klub elődjét ekkor alapították több kisebb egyesület összevonásával. Különböző szakosztályokat hoztak létre, így labdarúgástól kezdve, kosárlabdán át, még jégkorong is megtalálható volt náluk! A sikerek azonban messze elkerülték őket, sokáig az alsóbb osztályokban versengtek, egészen a 2000-es évek közepéig, amikor egy hirtelen meggazdagodó török üzletember át nem vette az irányítást.

Az İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü – könnyen kiejthető klubnév - elnöke Göksel Gümüsdag lett. Tőkeinjekció érkezett a gárdához, majd az első osztályba való feljutás után rögtön az isztambuli olimpiai stadionban kaptak helyet. Igaz, hogy a 78 ezres létesítményt sosem sikerült megtölteniük, mivel a klubnak nem volt szurkolótábora. Gümüsdag és az elnök, Recep Tayyip Erdogan elnök baráti köre járt a meccsekre. Nem is csoda, hogy nem volt szurkolótáboruk, ugyanis mesterségesen igyekeztek belőlük nagycsapatot kreálni, mindezt az adófizetők pénzéből.

A 2000-es évekig tehát hallani sem lehetett róluk, majd ekkor egyik pillanatról a másikra ismertek lettek és közutálatnak örvendtek. Ekkoriban már jó ideje Erdogan irányította az országot, míg a Büyüksehir szépen lavírozott az első osztályban, még kupadöntőig is eljutottak. A vezetésből 2011-ben távozott Gümüsdag, majd 2013-ban hirtelen kiestek a második vonalba, klub pedig majdnem csődbe jutott. Végül egy befektetői csoport vette át és változtatta meg a nevét Basaksehirre.

Nem árt jóban lenni a török elnökkel

A teljhatalmú török elnök, Recep Tayyip Erdogan már az 1980-as években megkezdte az aktív politizálást, az iszlamista irányzat támogatója lett. A kezdeti sikertelensége ellenére – alig érte el a szavazatok 10-15%-át az adott választáson -, hirtelen felívelt a pályafutása és Isztambul polgármestere lett. Nem véletlen, hogy a Basaksehir ezer szállal kötődik ahhoz az isztambuli körzethez, amit Erdogan futatott fel a vezetése alatt.

Kasimpasa stadionja 002
Recep Tayyip Erdogan Stadion, a Kasimpasa csapatának otthona (Fotó: TheRunoman / Shutterstock.com)

Itt épülhetett meg a klub új stadionja is, amiben a Kaylon Group segédkezett, amely az állami pályázatok nagy nyertese, a BBC úgy jellemezte őket, mint akik Erdogan pártjához, az AKP-hez köthető cég. A klub alternatív neve sem véletlenül a Medipol Başakşehir Futbol Kulübü, amelyből a Medipol a klub főszponzorára utal. A cég vezetője Erdogan orvosa és egyben az ország egészségügyi minisztere.

Göksel Gümüsdag, mint kulcsfigura

A Basaksehirt megvásárló befektetői csoport tagja volt Göksel Gümüsdag, aki így visszatért a csapathoz. A török üzletember 2002-ben lépett be az AKP pártba, természetesen ez Recep Tayyip Erdogan pártja. A klub megváltoztatta a logóját és a klubszíneket is épp olyanra, mint amilyen az AKP-é volt. Hiába költöztek olyan körzetbe, amely Erdogan-párti, nem lett nagyobb népszerűségük, ahogyan az sem segített, hogy új stadiont építettek.

Fatih Terim stadion: A sors iróniája, hogy a rivális csapat edzőjéről nevezték el a Basaksehir új stadionját, mivel a Recep Tayyip Erdogan stadion név már foglalt volt (fenti képen látható Kasimpasa otthona). Fatih Terim a Galatasaray edzője, ugyanakkor Erdogan tiszteli őt, emiatt is az elnevezés. A nyitómeccsen természetesen a török elnök is pályára lépett és mesterhámast ért el 15 perc alatt! Ezek után már nem meglepő, ha a Erdogan 12-es mezét azonnal visszavonultatták.

A háttérben Gümüsdag mindent megtett a Basaksehir fejlődéséért – kapcsolatai megvoltak, ugyanis beházasodott a török elnök családjába, így rokona lett Erdogannak -, sztárokat és befektetőket hozott. Arra azonban ráébredtek ők is, hogy szimplán zsoldosokkal nem lehet bajnoki címet nyerni, kellenek hozzá saját nevelésű fiatalok, illetve ezzel egyidőben gyengíteni kell az ellenfeleket is. Ezen felül pedig meg kell szerezni az elérhető legjobb edzőt (Abdullah Avci).

Bajnoki cím és a közutálat

A török bajnokság kapcsán nem árt megjegyezni, hogy az egyik leginkább utált klub az isztambuli-hármak szemében a Trabzonspor volt. Ők voltak a különc és vérmes csapat, akik korábban egyedüliként legyőzték a nagy triót, bajnoki címet nyertek. Azonban a Basaksehir színre lépésével megváltoztak a viszonyok, ugyanis országszerte mindenki gyűlöli Erdogan állami pénzekből dotált csapatát, akit gyakorlatilag mesterségesen nyomtak egészen a bajnoki címig.

Basaksehir erősödik, többiek gyengülnek

Miután Erdogan hatalomra került, vigyázó szemeit a labdarúgásra vetette. A török bajnokságból globális brandet akart csinálni, óriási szponzori szerződéseket kötött a liga, tv-s közvetítésből kapott horribilis összeget viszont a sztárcsapatok között rosszul osztották fel (szándékosan?), ráadásul eközben stadionépítési hullám is kezdődött Törökországban. Szinte minden klubnak új stadiont építettek, amikre kölcsönöket vetettek fel az egyesületekkel, finanszírozást pedig a kormány kiszervezte a városoknak vagy kerületeknek.

A városok és a klubelnökök szintén nem tudják állni a pénzügyi válság közepette a költségeket (mert, ráadásul ezzel egyidőben hanyatlik a török gazdaság is, kiemelkedően magas az infláció), így a Besiktas, Fenerbahce és Galatasaray már évek óta a csőd szélén táncol, miközben a kisebb klubok sem tudnak anyagi stabilitást elérni. Ezzel szemben az állami pénzekből dotált Basaksehirnek szinte semmi gondja nincsen, míg a városrész, amely Erdogan területe, egyre inkább ezzel párhuzamosan az iszlamisták központja lesz.

Hőn áhított siker

Valószínűleg az egyik nagy álma volt a török elnöknek, hogy a hőn szeretett csapata végre a Süper Lig bajnoka legyen, ez 2020-ban a világjárvány idején megtörtént. Hosszú évek munkája kellett hozzá, tudatosan gyengíteni a riválisokat úgy, hogy azok érdemben ne lázadjanak fel (bár, így is voltak államellenes tüntetések a többi gárda ultrái által). Fontos volt, hogy ezek a csapatok ne gyengüljenek meg úgy, hogy egy esetleges bajnoki cím értékét veszítse.

Az viszont igaz, hogy a Fenerbahce – Galatasaray – Besiktas trió esetében már látszik, hogy sikerült közéjük befurakodni, de nem úgy, mint ahogyan tette korábban a Trabzonspor, tudással. A Basaksehir most már egyértelműen ott van Törökország öt legjobb csapata között, ehhez mindössze 6-8 év kellett, ha pedig nem történik komolyabb érdemi változás, akkor ez még sokáig így is lesz, viszont sosem fognak olyan szurkolótáborral rendelkezni, mint isztambuli riválisaik és mindenki gyűlölni fogja őket. 


Hozzászólások 1

oldsmuggler
oldsmuggler
2023 febr 7. 09:24

A cikk elolvasása után egy kis deja vu érzésem támadt, vajon miért?

Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

  • Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet útmutató
Unibet regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org
hirdetés

Előzetesek