A BBC év sportolója vagy sportembere díj egy közel 70 évre visszanyúló, mára hagyománnyá váló esemény. A díjat azonban sokszor nem a közelgő karácsony szeretete lengi körbe, hanem a feszültséggé, amelyet a jelölő testület olykor eléggé furcsa döntései jelentenek. 

Adományok és rekordok, ezek senkit sem érdekelnek

Tavaly írtunk egy cikket Marcus Rashford nagylelkű cselekedeteiről, aki éhező gyerekeken segített, de mégsem került fel arra a szűkített listára, amit egy bizottság állít össze az év sportolója/sportembere szavazásra. Igaz, hogy végül különdíjban részesült, de számomra már ott nehézkes volt azonosulni a rendszerrel. Az elmúlt években akadtak botrányok, 2012-re a komplett jelölő bizottságot megváltoztatták, ugyanis 2011-ben csak férfiakból álló listát rakták össze. Azért írtuk le ezeket, mert így érdemes az idei listát is nézni. 

  • Tom Daley: hosszú idő után olimpiai bajnok lett "végre" a műugró brit versenyző Tokióban
  • Tyson Fury: kiütéssel győzött Deontay Wilder ellen, amivel megvédte világbajnoki címét 
  • Adam Peaty: két aranyérmet nyert Tokióban, megvédte címét mellúszásban és váltóval is nyert
  • Emma Raducanu: selejtezőből indulva, történelmi tettet hajtott végre és megnyerte a US Opent, mindössze 17 évesen
  • Raheem Sterling: 3 gólt szerzett az Eb-n, ahol a válogatott döntőbe jutott, illetve bajnok és BL-döntős volt a Manchester Cityvel
  • Sarah Storey: minden idők legsikeresebb brit paralimpikonja lett, miután három aranyérmet szerzett az idei játékokon és összességében 17 aranyérmet nyert

Úgy gondolom, hogy Storey jelölése nagyon rendben van, ha kéne választani, akkor egyértelműen a szűkített listából benne lehet az érték (151.00). Tisztában vagyok vele, hogy ez egy szimpátia szavazás, ahogyan azzal is, hogy az emberek többsége valószínűleg nem rá adja le a voksát, de tudjuk, közeledik a karácsony, csodák bármikor történhetnek (a dobogója 5.50-es szorzót ér). 

Raducanu a legnagyobb favorit, gyakorlatilag biztos győztes, de ennyiért nincsen benne érték. Peaty és Daley jelölése is jogos, de amit én nem értek, hogyan került Fury és Sterling a listára? Sterling még a Citynél sem volt mindig kezdő, ráadásul komolyabb díjat nem nyert (PL-t most ne vegyük ide), BL-ben szintén nem volt meghatározó játékos, de az igaz, hogy az Eb-n összességében jó volt. Fury? Ebben az évben összesen egy meccse volt! 

Miért a felháborodás? 

Először Mark Cavendish kihagyása miatt. A sprinter idén négy szakaszt nyert a Tour de France-on, ami már önmagában nem semmi egy 36 éves sprintertől, de amin ő keresztül ment, az emeli ennek a jelentőségét. Évek óta nem tudott szakaszt nyerni, betegséggel bajlódott, közel volt, hogy visszavonul. Egykori csapatától lehetőséget kapott, majd beállította azt a rekordot (Eddy Merckx 34 szakaszgyőzelme a francia körversenyen), amire már egyre többen azt mondták; elérhetetlen a mai versenyzők számára. Amit elért, az mind szakmai, mind emberi szempontból óriási teljesítmény. 

Kenny-házaspár: Laura és Jason Kenny valószínűleg az egyik legsikeresebb kerékpáros házaspár, akik rengeteg olimpiai és világbajnoki érmet halmoztak fel. Laura Kenny idén megnyerte ötödik olimpia bajnoki aranyát, (zsinórban harmadik olimpiáján nyert), míg Jason Kenny zsinórban negyedik olimpiáján tudott nyerni, összességében 7 aranyéremnél jár, amivel a legsikeresebb férfi olimpikon a brit csapat történetében (legtöbb aranyat és legtöbb érmet is ő nyerte). Őszintén szólva, fogalmunk sincsen, hogyan maradhatott ki Jason Kenny a listából. 

Nem mehetünk el szó nélkül Max Whitlock kihagyásán sem, aki újra olimpiai bajnok lett tornában, immáron harmadjára. A mindössze 28 éves sportoló az első a brit csapat történetében, aki aranyat tudott nyerni tornában, ráadásul a mai napig az egyetlen (sportág mindhárom aranyát Whitlock nyerte). Valaha volt egyik legsikeresebb tornász - ami a lovaglást illeti -, de ez sem volt elég ahhoz, hogy egyáltalán a szűkített listába beférjen. 

Lehetne még jó pár sportolót kiemelni az idei teljesítmények alapján, akik jóval többet tettek le az asztalra Furynál vagy Sterlingnél, így gyakorlatilag egy vicc, ami a BBC-nél folyik. Olyan ikonok maradtak ki a szavazásból, akik a saját sportáguk legendái, míg mondjuk Sterling idei teljesítményével a top10-be se fért be az Aranylabda-szavazáson, ha szimplán csak az eredményeket nézzük. 

  • BBC év sportolója tipp

    Sarah Storey dobogón végez

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés