Valószínűsíthetően nagy a készülődés Stockholmban, hiszen az előttünk álló hétvégén rendezik meg a svédek legkeményebb, illetve legnagyobb múltjával rendelkező párosítását, a Tvillingderbytet. Az északi országban a Djurgarden - AIK Stockholm összecsapása nálunk a Ferencváros-Újpest csatározásának megfeleltethető. Lássuk dióhéjban ennek a rangadónak a történetét, illetve aktualitásait.

Testvérklubok, melyekből idővel ősi riválisok váltak

A Tvillingderbyt, avagy angolosan Twin Derby elnevezés igencsak találó az AIK - Djurgarden párosításra, hiszen a két stockholmi klubot kis túlzással egy napon alapították majd 125 évvel ezelőtt. A sportklubok 1891-ben keltezett alapító okiratában mindössze három hétnyi különbség szerepel az AIK javára. Ugyan az alapítási évben még egyik egyesület sem rendelkezett labdarúgó szakosztállyal, ám erre sem kellett sokat várni. A 19. század végén Európában rohamosan teret hódító új sportág, a labdarúgás a svédeket is lázba hozta, aminek eredményeképpen az AIK-nál 1896-tól, míg a Djurgardennél 1899-től lehetett rugdosni a bőrbogyót.

Annak ellenére, hogy a két klub szinte egyidőben született, nem a szoros együttműkődés jellemezte történelmüket, sokkal inkább a rivalizálás. Melyikük lesz Stockholm első számú sportklubja? A források szerint az első hivatalos egymás elleni mérkőzésre 1899. július 16-án került sor, ahol az akkor már három éve létező AIK együttese 2:1-es arányban győzte le a Djurgarden frissen alakult labdarúgó csapatát. Azóta pedig váltakozó sikerekkel máig vívják harcukat egymás ellen szezonról szezonra legalább két alkalommal.

Djurgardens játékosa 054
Meccsjelenet egy korábbi Djurgarden bajnokiról. (Fotó: Stefan Holm / Shutterstock.com)

A rivalizálás meghozta gyümölcsét az elmúlt száz évben

Bár az utóbbi években a Malmö gárdája uralja leginkább a svéd labdarúgás égiszét, azért a skandináv ország labdarúgó történelmében a két legsikeresebb klubnak még mindig az AIK, illetve a Djurgarden mondható. A 19. század végétől adatolható rivalizálás eredményeképpen egymást húzták a felek a jobbnál jobb eredmények elérése érdekében. Ennek gyümölcse valamilyen szinten, hogy mindkét csapat holtversenyben 12 alkalommal hódította el a svéd bajnoki címet. Legutóbb az AIK 2018-ban lett bajnok, amit sorsszerűen rögtön a Djurgarden 2019-es elsősége követett.

Akárcsak az elnyert bajnoki címek száma, az eddig eltelt 231 Tvillingderbyt egyébként szintén fej-fej melletti eredményességet mutat. Némiképp az AIK felé billen a mérleg nyelve, hiszen a sárga-kékek 87 alkalommal győzték le a városi riválist, míg a Djurgarden 82 alkalommal örülhetett a lefújást követően.

A csapatok népszerűségi indexe Stockholmban

Székhelyükből adódóan a két klub szurkolóinak döntő többsége Stockholmban található. Míg a Djurgarden fanatikusainak jelentős része az Östermalm nevű kerületre, illetve a történelmi belváros keleti felére koncentrálódik, addig az AIK szimpatizánsok fő elhelyezkedési zónája a főváros északi, illetve észak-nyugati régiójában található. Kitekintésként pedig megemlíthetjük a harmadik legnépszerűbb stockholmi klub, a Hammarby táborát, akik jórészt Dél-Stockholm, azaz a Södermalm zónáját uralják.

Északi derbi-történelem némi magyar vonatkozással

Megszokhattuk már, hogy szinte bármilyen témában végzünk kutatásokat, előbb-utóbb magyar érintettségbe jó eséllyel belefuthatunk. Így van ezzel a Tvillingderbyt históriája is, hiszen az 1950-es végén, 1960-as évek elején mindkét klub kötelékein belül munkálkodott edzőként Szendrődi Lajos. A labdarúgóként főként Békéscsabában játszó, kétszeres magyar válogatott szakember tréneri karrierjének javát Skandináviában töltötte, ahol legnagyobb sikerét 1954-ben érte el, amikor bajnok lett Dániában, a Koge FC együttesével.

Nem sokkal ezt követően tette át székhelyét Svédországba, ahol előbb a Djurgardennél edzősködött 1957 és 1959 között, majd 1960-ban átigazolt az AIK gárdájához, ahol 1961-ig töltötte be pozícióját. Az AIK-s periódushoz nem találtunk adatokat, ám ha hinni lehet a forrásoknak, a Djurgarden élén kifejezetten sikeres volt a magyar tréner. 44 tétmeccséből 20-at megnyert, 17 döntetlen mellett pedig csak 7 alkalommal vesztett csapata.

Mit mutat a jelen a vasárnapi Derbit megelőzően?

Ugyebár április elején megkezdődött az Allsvenskan idei kiírása. Mint minden évben, a Djurgarden és az AIK egyértelműen a bajnoki cím megszerzését tűzte ki céljául, ám a szezon harmadához érkezve nem tűnik úgy, hogy idén realizálódhat ez az álom. Mindkét együttes igencsak döcögősen kezdte a szezont, s az AIK szempontjából még finoman fogalmaztunk. 

A MOL Fehérvárnál aktuálisan a kiesés elől menekülni igyekvő Bartosz Grzelakot 2020-2022 között alkalmazó AIK ugyanis jelenleg a sereghajtó pozícióját tölti be a pontvadászatban. Komoly viharfelhők gyülekeznek a klub székháza felett, ami miatt pár napja a vezetőség a szurkolók felé egyfajta tájékoztatást adott a hivatalos honlapon. Ebből kiderül, hogy igen problémás a csapat jelenlegi állapota, helyzete, s a gondok gyökere nem financiális téren található. Kifejtik, hogy a klub egy ideig kevesebb időt szakít majd a médiafelületekre, hogy a játékosok minél inkább elszigetelten legyenek, s minden erejükkel a gödörből való kilábalásra fókuszálhassanak.

Bartosz Grzelak, a MOL Fehérvár FC új vezetőedzője 001
Bartosz Grzelak nemrégiben kiemelkedően jó szezont futott az AIK edzőjeként. ( Fotó: MTI/Kovács Tamás)

AZ AIK sosem tapasztalt mélyrepüléséhez képest a Djurgarden már jobban teljesít, bár a csapat idegenbeli produktuma gyalázatos egyelőre. Szerencséjükre viszont a Tele2 Arénában mostanáig 100%-os a csapat mérlege. Kivétel nélkül mind az öt eddigi hazai meccsüket behúzták a kék-feketék, amire a klub honlapjának tájékoztatása szerint nem volt példa 1966 óta. Legutóbb szerdán a címvédő Häcken hasalt el ellenük (1:0), mely győzelem abszolút lendületet adhat számukra a vasárnapi városi Derbi előtt.

A fogadóirodák Djurgarden-sikert várnak

Miután alaposabban tanulmányoztuk a két csapat jelenlegi formáját, helyzetét, nem lepődhetünk meg azon, ha mérkőzés fogadási kínálatában a bukik komolyabb mértékben teszik le voksukat a Djurgarden mellett. A hazai pálya előnyén túl az elmúlt mérkőzéseken mutatott forma is azt sugallja, hogy Kim Bergstrand együttesének jó esélyei vannak otthon tartani a pontokat, zsinórban három meccses győzelmi szériát alakítva ki. 

Természetesen egy ősi rangadóról van szó, ahol közhelynek számít megjegyezni, hogy a tabellán elfoglalt helyezés általában itt nem számít. Minden bizonnyal az AIK-nál is fokozottan készülnek a stockholmi derbire, hiszen jelenlegi helyzetükben egy esetleges győzelem az ősi rivális otthonában akár olyan lendületet is adhat, melynek segítségével kimászhatnak a hullámvölgyből.

Underes mérkőzést jósolnak a bukik

A kimenetelen túl megvizsgáltuk a gólok piacát, ahol 2.5-ös határon az overre duplázós szorzót kínálnak nekünk az Unibetnél. Nem véletlen a viszonylag magas odds egy esetleges gólgazdag meccsre, hiszen ha ránézünk az utóbbi időszak végeredményeire, akkor láthatjuk, hogy mostanság döntő többségében egyetlen gól is elég volt az érdemi kérdések lezárására.

Amennyiben ez a tendencia folytatódik - márpedig a jelenlegi formák, illetve gólmutatók alapján tényleg inkább az underes találkozó van benne a pakliban -, abban az esetben érdemes lehet megfontolni 1.80 körüli oddson, hogy kevesebb, mint három találat születik vasárnap délután, illetve a mindkét csapat gólt szerez opciónál a NEM lehetőségre tenni a tétet (1.90).

Duplázd meg nyereményed akár 100$ értékig

A Stake.com-on a legrangosabb európai focira fogadva megkétszerezheted nyereményed.

Stake regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Sportfogadas.org