Feliciano Lopez - kiemelt Feliciano Lopez (Fotó: FRANCESCO PANUNZIO / Shutterstock.com)

Elavultá válhatnak a nyesett ütések?

Szabi 2020 dec 2. 17:46 Szólj hozzá!

Tenisz

A nyesés (slice) a régmúlt időktől fogva egy nagyon közkedvelt technikai megoldásként szerepelt, mivel biztonságos volt használni és zavaró jelleget is lehetett tulajdonítani neki. Ez viszont már nem ugyanannyira érvényes a jelenlegi erőtenisz világában. Mi okozhatta a változást, amely azt eredményezte, hogy ez a típusú ütés veszítsen eredményességéből a labdamenetekben?

Évtizedekkel ezelőtt, amikor a teniszvilágban a szerva-röpte volt a honos játékstílus, a nyesés (főleg a fonákkal ütött slice) nagy hasznára volt a játékosoknak, mivel több taktikai helyzetben előnyt lehetett kovácsolni vele. Fontos volt az előkészítő szerepe azokban a helyzetekben, amikor a teniszezők egy nem feltétlenül nyerő, de mindenképpen nehezen kezelhető labdát akartak átküldeni az ellenfeleik térfelére, hogy azt követően, a hálóhoz felszaladva könnyen lecsapják majd a gyengébben érkező választ. A nyesés a röpték és a röviden háló mögé ejtett labdák esetében kapott nyerő jelleget, mert ezek segítségével a játékosok véget vethettek a labdameneteknek. Ugyanakkor, a védekezésben is segítséget nyújtott. Olyan helyzetekben számított kézenfekvő megoldásnak, amikor egy színvonalas szervát kellett fogadni (megakasztani), vagy amikor a labdamenetben éppen egy nehezen elérhető labdát kellett visszaküldeni. Kényelmesebb egy nyújtott testhelyzetből slice-ot használni, emellett időt lehetett nyerni vele (hogy az illető visszanyerje kellő pozícióját a pályán a labdamenet folytatása érdekében), emellett, kevésbé volt támadható a labdapörgés miatt.

Pete Sampras (Fotó: Photo Works / Shutterstock.com)

A szükség termeli a megoldást

A tenisz fejlődése viszont nem állt le és az idő múlásával egyre nagyobb teret hódított a hátsó vonalmenti játék és egyúttal egyre színvonalasabbak lettek ennek a stílusnak azon jellegzetes technikai megoldásai, amelyek segítségével eredményesebben lehetett harcolni a szerva-röpte játékstílus és egyben a slice ellen. Jelen pillanatban sokkal ritkábban folyamodnak a nyeséshez a labdamenetekben. Az tény, hogy nagyon kevés olyan teniszező van, aki szerva-röptézik, de általános nézve is, sokkal kevesebb a röptével zárt pontok száma. Még akkor is, amikor valaki felszalad a hálóhoz, inkább egy jól helyezett, erős és lapos ütés következtében teszi azt. Manapság az úgynevezett passing shot-ok nagyon kifinomultak, a lassabban száguldó nyesett labda pedig sok esetben kellő alkalmazkodási időt hagy az ellenfélnek, hogy az elsüssön egyet a támadó játékos mellett. Védekezésben sem nyújtja már azt a biztonságot mint régen tette, mivel már sokkal gyakoribb ezeknek a színvonalas letámadása.

Mégis továbbra szükséges

Bár a mai helyzetképben ez a sokoldalú ütés-típus nem jelent olyan gyakran optimális megoldást, mint régen, a slice nem fog kiesni a játékosok arzenáljából sőt, fejlődni fog. Mindig szükséges lesz a röptézéshez, a rövid ejtésekhez, a védekezéshez és persze a játékritmus megtöréséhez is. A változás viszont az, hogy az említett biztonságos tulajdonságából jelentősen veszített, mert egy nem megfelelő nyesés mára már túl passzív ütést eredményez ahhoz, hogy ez ne legyen kihasználva az ellenfél által. A slice azért lett rizikósabb, mert egyre élesebbnek kell lennie. Ez azt jelenti, hogy a háló fölött alacsonyabb magasságban kell átütni, hogy a labda gyorsabb legyen és alacsonyabban pattanjon a másik térfélen, hogy kevesebb időt hagyjon az ellenfélnek az eléréshez és az alkalmazkodásra. A rizikót az is növeli, hogy a labda mélysége (hossza) még fontosabbá vált. Ezek a követelmények mind azt eredményezik, hogy könnyebben becsúszhat a hiba.

Talán az eddig legkiaknázatlanabb lehetőség amire a slice alkalmad ad, az az ellenfél hálóhoz való csalogatása. Ennek az a célja, hogy egy megtévesztő, rövidebb labdával az ellenfelet egy kényelmetlenebb ütésre kényszeríteni a térfelének közepe tájáról, majd egy nyerővel zárni a pontot a kiszolgáltatott helyzetben maradt játékos mellett. Összegezve, jelen pillanatban elég kevés olyan játékos van, aki folytonosan és eredményesen használja a slice-ot. Sok esetben csekély zavaró hatással rendelkeznek a nyesett ütések a labdamenetekben.

Ashleigh Barty (Fotó: Fresnel / Shutterstock.com)

Érdekességképpen, nézzük át néhány olyan játékos esélyeit a 2021-es Australian Openen, akik nagy erőszeretettel folyamodnak ehhez a technikai megoldáshoz.


Fogadj itt teniszre!


18+ Részvételi feltételek érvényesek! Játssz felelősen! BeGambleAware.org.

Az oddsok az Unibet fogadóirodától származnak és a következő időpontban voltak érvényesek: 2020.12.02. (17:30).

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Feliciano Lopez (Fotó: FRANCESCO PANUNZIO / Shutterstock.com)



Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

  • Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet útmutató
Unibet regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org
hirdetés

Még több Tenisz