Női 400 méteres gátfutásban, illetve férfi súlylökésben előre oda lehet adni az aranyérmeket? Kis túlzással, még az ezüst és a bronzérmeket is.

Kiemelkednek a mezőnyből

A női 400 méteres gátfutás előfutamaiból kitűnt: a két amerikai, illetve a holland versenyző bőven a mezőny előtt járnak. Hiába a szakadó eső, egyik favorit sem hibázott a saját elődöntőjében. Dalilah Muhammad (dobogós: 1.08) volt érdekelt az első elődöntőben. Elmondása alapján, call roomban nem is tudták, hogy ömlik az eső, ezzel a pályán szembesültek. Dalilah magabiztosan nyerte a futamát úgy, hogy 350 métert futott meg maximálishoz közeli tempóval, így hozott egy 53.30-as időt.

Azt mondta, még bőven maradt benne, ahogyan honfitársában, Sydney McLaughlinban (győzelem: 1.35). A szám legnagyobb esélyese, ahhoz, hogy ne nyerjen, hibáznia kell egy gáton. Az 53.03-as idejét hasonló teljesítménnyel érte el, mint Muhammad, két amerikai érme tehát biztos, riválisaik messze elmaradtak tőlük. Az utolsó elődöntőt a holland Femke Bol dominálta.

Tegyük gyorsan hozzá, nem kapta el jól a rajtot, de 250-nél már bőven az élen volt, szépen futotta meg a hosszú egyenest, ideje csalóka (53.91). Papíron rosszabb, mint a két amerikaié, de ha megnézzük a futását, utolsó 30 méteren, mintha teljesen lelassított volna, célhoz közel szinte csak sétált (dobogós: 1.05). Azt gondolom, mind a három futó képes 52-es időre a döntőben, érmek le vannak osztva - ha nem hibáznak gátat -, mindössze az a kérdés, hogy Femke Bol mennyit tud javulni, megszoríthatja-e az amerikaiakat?

Súlylökés is az amerikaiakról szól?

A világ idei három legjobb idejével az Egyesült Államok sportolói rendelkeznek. Júniusban amerikai válogató volt, ahol Ryan Crouser egy egészen elképesztő dobással döntötte meg a 31 éve fennálló világrekordot. Crouser óriási favorit ennek a dobásának köszönhetően (1.25), de nem árt ezt óvatosan kezelni, mert az amerikai válogatón jól teljesítők nagy része a tokiói olimpián eddig nem remekelt.

Én azt mondom, hogy Crouser aranyérmében akkora érték nincsen, érme biztosnak tűnik, de érmek szempontjából inkább Joe Kovacs jó szereplésében lehet fantázia (1.38). A 2019-es világbajnok, aki mentálisan rendkívül erős. Lehet nem emlékszik mindenki, de az a dohai verseny fantasztikus volt, érdemes megnézni róla az összefoglalót, főleg az utolsó kört. Az, hogy a dobogósok 1 centiméteren belüli eredményt érjenek el ilyen számban, egészen elképesztő.

Valaha volt egyik legjobb verseny, nem hiszem, hogy lehet ezt überelni. Nem is ez a cél Tokióban, hanem az a Team USA számára, hogy aranyat nyerjenek. Valószínűleg mindegy, hogy Crouser vagy Kovacs révén, de nyerni kell. Az új-zélandi Tomas Walsh lehet a legnagyobb ellenfél, illetve én jó szereplést várok az olaszoktól is. Atlétikában eddig tarolnak, Fabbri pedig a világ idei 10. legjobb eredményével rendelkezik (jelenlegi mezőnyben a 8.), nem lennék meglepve, ha Tamberihez hasonlóan, elkapná ő is a fonalat.