Karola
2022 okt 5. 16:24
Szólj hozzá!

Forma1 Max Verstappen Charles Leclerc Sergio Perez

Max Verstappen és a Mercedes mindkét pilótája számára egy felejthető futamot követően Sergio Perez volt az, aki Szingapúrban megszerezte a győzelmet. Ezen a héten az F1 Suzukába tart, ahol 2019 óta először rendeznek Japán Nagydíjat. Vajon Verstappen visszavághat, bebiztosítva a bajnoki címet is?

Elég hosszú idő telt el azóta, hogy az F1 utoljára eljutott a felkelő nap országába. 2019-ben volt az utolsó futam Suzukában, így ennek a közkedvelt pályának a visszatérését nagyon várják az F1-rajongók és a fogadók egyaránt. Van valami a távol-keleti versenyzésben, ami kihívást jelent, romantikus és kissé túlvilági, így kétségtelen, hogy a suzukai pálya a versenyzők és a rajongók nagy kedvencének számít.

Mi történt Szingapúrban?

Mielőtt Japánról beszélnénk, tekintsünk vissza a 17. fordulóra, azaz  a Szingapúri Nagydíjra. A Red Bull újabb győzelmet aratott, a 13. győzelmét a szezonban, de ezúttal Sergio Perez volt az, aki a csapat élére állt.

A szezonbeli második győzelmét nagyban segítette, hogy csapattársa a P8. helyről indulhatott, miután a kvalifikáción egy tankolási hiba miatt nem a legversenyképesebb időt hozta. A kvalifikáción Perez mindössze 0,02 másodperccel maradt el Charles Leclerc tempójától (aki megszerezte a pole-t), és mesteri rajtja után a monacói pilótát megelőzve átvette a futam vezetését, majd egy nagyszerű macska-egér harc után végül a győzelmet is.

A futam nagy pontszerzést jelentett a Ferrari számára, hiszen a második és a harmadik helyen végeztek egy olyan hétvégén, amikor a konstruktőri bajnokság második helyéért küzdő riválisuk, a Mercedes csak két pontot tudott gyűjteni (Lewis Hamilton a kilencedik, George Russell pedig a 14. helyen végzett).

A McLaren számára is nagyszerű versenynek számított, akik néhány okos stratégiai döntést hoztak: többek között úgy döntöttek, hogy a biztonsági autós periódusok egyikében a boxba mennek. A pilóták, Lando Norris és Daniel Ricciardo a 4., illetve az 5. helyen értek célba. Ez különösen jelentős eredmény volt egy olyan hétvégén, amikor a konstruktőri bajnokságban riválisuk, az Alpine dupla DNF-et szenvedett Fernando Alonso és Esteban Ocon motorhibájával.

Verstappen végül a P7. helyen ért célba, miután a hamarosan bajnokká váló pilóta frusztráló versenyt futott. Mindez azt jelenti, hogy a bajnoki küzdelem Japánba (a Red Bull autóit hajtó motor gyártójának, a Hondának az otthonába) gördül át, és akár már Suzukában eldőlhet a végkimenetel.

A pálya története

A Forma-1 visszatér egyetlen "nyolcas" pályájára, ez lesz a 32-ik futam Suzukában (az F1-es világbajnokság keretén belül). A pálya az F1 egyik legikonikusabb helyszíne, és otthont ad a verseny leghírhedtebb kanyarjainak, köztük a 130R-nek. Ez a szezon egyik legnagyobb kihívást jelentő versenye, ahol bármi megtörténhet és általában meg is történik.

A pálya leginkább arról híres, hogy a sport egyik legemlékezetesebb rivalizálásának helyszíne volt, ugyanis Alain Prost és Ayrton Senna 1989-ben és 1990-ben kétszer is összeütközött itt.

Suzuka az a helyszín, ahol eddig 11 alkalommal dőlt el a pilóták bajnoki címe, mivel a naptárban elég későn szerepel. Sebastian Vettel volt az utolsó, aki Japánban biztosította be a bajnoki címet, amikor 2011-ben megpecsételte második bajnoki címét. Két másik versenyző is itt zsebelte be második dicsőséget: Senna 1990-ben és Mika Häkkinen 1999-ben.

2009 óta a versenyt a Red Bullon és a Mercedesen kívül csak egyszer nyerte más csapat, ez 2009-ben Jenson Button volt a McLaren színeiben. Az elmúlt 11 futamból hatot a pole pozícióból nyertek meg, így a pole-győzelmek aránya 50% körüli (31 versenyből 15).

Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt 20 suzukai versenyen csak egyszer fordult elő, hogy valaki, aki a pole-ból indult, nem végzett a dobogón. Ez 2005-ben történt, amikor Ralf Schumacher a nyolcadik helyen végzett (1998-ban a bátyja, Michael szintén nem tudta a pole-t győzelemre váltani, de ő nem fejezte be a versenyt). Mindössze négy versenyt sikerült a harmadik helynél hátrébbról megnyerni.

Így nyerhet Verstappen második bajnoki címet Japánban

Verstappen akkor lesz világbajnok, ha 112 pontos előnnyel távozik Suzukából Leclerc és Perez előtt - vagyis mindössze nyolc pontra van szüksége a hétvégén, hiszen Leclercnek jelenleg 104, Pereznek pedig 106 pont a lemaradása.

Ha Verstappen nyerne és a leggyorsabb kört futná ezen a hétvégén, akkor bárki más bármit is tenne, úgyis megnyerné a bajnoki címet. Ha a leggyorsabb kör nélkül kellene győznie, akkor Leclercnek a második helyen kell végeznie, hogy életben tartsa a bajnoki címért folytatott harcát ezen a hétvégén. Ha Verstappen az első haton kívül végezne, akkor tovább folytatódna a bajnoki küzdelem. Van még pár variáns, de ezek a legfontosabbak!

Hol van az érték?

Charles Leclercnek az elmúlt két versenyen sikerült pole pozíciót szereznie a Ferrarival, de egyiket sem tudta győzelemre váltani, ez legutóbb Ausztráliában sikerült neki a szezon elején. Arra lehet számítani, hogy ezen a héten is ugyanez lesz a helyzet és Leclerc lesz a pole-ra a legesélyesebb, de nem várható el tőle a győzelem, mivel az autó teljesítménye, a csapat stratégiája és a vezetése egyszerűen nem volt elég következetes ahhoz, hogy bátran jósolhassunk neki győzelmet.

Ha Verstappen a top 10-en belülről rajtol a versenyen, akkor arra lehet számítani, hogy a győzelemig menetelhet, hacsak nem történik műszaki hiba. Logikus lenne, hogy a bajnoki cím Japánban dől el, de van esélye annak is, hogy ez a verseny az USA-ba kerülhet. Ami az outsidereket illeti, George Russell lehet az egyik, akit érdemes támogatni. a szezonban nem tudott a top 10-ben végezni (Silverstone-on kívül, ahol egyáltalán nem ért célba), és ezen a hétvégén szeretne jobb eredményt elérni.

A legutóbbi hat Japán Nagydíjat Mercedes pilóta nyerte, és bár a Red Bull véget vethet ennek a győzelmi sorozatnak, Russell lehet, hogy a dobogón végez. Nehéz lesz, de mivel az időjárás a szokásosnál hűvösebbnek és talán még nedvesnek is tűnik vasárnapra (bár az előrejelzés hosszú távú), ez egy jó nap lehet a csapat számára, amely szeretné visszavenni a 66 pontos különbséget a második helyezett Ferrarihoz képest.

Yuki Tsunodára is érdemes figyelni. Ő az első japán pilóta, aki 2013, Kamui Kobayashi óta pályára lép az F1-ben. Kobayashi 2012-ben egy csodálatos harmadik helyezést ért el, és ahogy azt el lehet képzelni, a hazaiak támogatása óriási lesz ezen a hétvégén, és ez arra sarkallhatja, hogy jól teljesítsen, talán még egy pontszerző helyezést is elérjen, de nagyon nagy dolog lenne, ha megismételné honfitársa sikerét.

Konstruktőri bajnokság fogadások: forrósodik a McLaren vs. Alpine csata

A konstruktőri bajnokság negyedik és ötödik helyéért folytatott harc több millió fontért történik, így ez nagy dolog. A McLaren az Alpine szingapúri kettős DNF-je után megelőzte az Alpine-t a tabellán, 18 pontos hátrányból négy pontra nőtt az előnye. Az Alpine azonban egész hétvégén gyorsnak tűnt, így a nagy kérdés most az, hogy kell-e új erőforrásokat hozniuk Suzukába. Ha igen, akkor rajtbüntetést kapnak, amit a McLarennek ki kell használnia, ha növelni akarja előnyét az Alpine-al szemben.

Visszatér a Honda a Forma-1-be?

Honda-motoros autó eddig csak két alkalommal nyert Suzukában: Ayrton Senna 1988-ban és Gerhard Berger 1991-ben. Bár a Red Bull motorja nem Honda márka, mégis a Honda az üzemeltetője és karbantartója.

Valószínüleg kissé frusztráló lesz számukra, ha a Red Bull nyer ezen a hétvégén, mivel nem tudnak majd ugyanúgy ünnepelni, de sokan úgy vélik, hogy a hétvége után a Honda úgy dönt, hogy hosszabb távon visszatér az F1-be a Red Bull motor szolgáltatásként.

Kik foglalják el megmaradó helyeket 2023-ban?

Az F1-ben még mindig vannak szabad helyek 2023-ra, és a versenyzői piacon még mindig élénk az érdeklődés, hogy kik foglalhatják el azokat. A cikk írásakor a Williams még nem jelentette be a jövő évi felállását, de felmerült, hogy Logan Sargeant kapja meg az ülést. A 21 éves amerikai a Williams fiatal versenyzői programjának tagja, és jelenleg az F2-ben versenyez a Carlin színeiben.

Máshol várhatóan bármelyik nap bejelenthetik, hogy Pierre Gasly lesz az Alpine új pilótája, Nyck de Vries pedig úgy tűnik, hogy az AlphaTauri megüresedett helyére tart. A másik megüresedett hely a Haas csapatnál van. Vajon Mick Schumacher kitart és életben tartja F1-es reményeit, vagy valaki mást választanak?

A jelenleg keringő pletykák Nico Hülkenberget hozzák összefüggésbe a Haas-al, Daniel Ricciardo pedig elismerte, hogy 2023-ra egy tartalékos szerep is szóba jöhet.

10.000 forint ingyenes fogadás - Exkluzív ajánlat!