F1 verseny előzetes: Monacói Nagydíj

Karola 2022 máj 26. 11:59 Szólj hozzá!

Forma1 Max Verstappen Monacói Nagydíj Charles Leclerc

A Monacói Nagydíjnál nincs csillogóbb, fényűzőbb és címlapokra kívánkozóbb motor sportesemény, és bár Miami a sportcsillagok és filmcsillagok keveredésével valósággal pezsgett, Monaco báját nehéz bárhol máshol a világon megismételni!

Ez lesz a 68. alkalom, hogy a Forma-1 nagydíjat rendeznek Monte-Carlo híres utcáin, és bár nem mindig ez a legdinamikusabb verseny (sokan érvelnek amellett, hogy törölni kellene az F1-es naptárból), van valami a helyszínben, ami nosztalgikus érzést kelt az emberekben.

Max Verstappen tapasztalata kulcsfontosságúnak bizonyul

Alig volt időnk kifújni magunkat a lebilincselő Spanyol Nagydíj után, a száguldó cirkusz máris összepakol és 700 kilométert utazik Monacóba, Franciaország déli partjaira. Max Verstappen egész úton valószínűleg felhőkön fog lebegni, miután Barcelonában minden elvárást felülteljesített.

Annak ellenére, hogy sokak szemében valószínűleg ő volt a futam favoritja, keményen megdolgozott érte! Az autóján lévő DRS (Drag Reduction System) csak időszakosan működött, majd a verseny korai szakaszában megpördült, ami miatt a negyedik helyre esett vissza a mezőnyben.

Mivel Charles Leclerc Ferrarija megrekedt, majd kiesett, és nem szerzett pontot a hétvégén, ez azt jelenti, hogy Verstappen most először átvette a vezetést a pilóták bajnokságában.

A különbség csupán hat pont jelenleg, de ha figyelembe vesszük, hogy három futammal ezelőtt Charles előnye még 46 pont volt címvédő riválisával szemben, akkor ez azért nem semmi visszatérés.

A boxutca időzítése lehet a kulcs

Monaco rendkívül jól ismert az összes csapat számára, hiszen egyike annak a három régi pályának, amely még mindig szerepel a versenynaptárban, és amely eredetileg az 1950-es Forma-1-es szezonban is jelen volt, valamint a másik kettővel ellentétben (Spa és Silverstone) nem igazán változott az évek során.

A naptárban szereplő pályák közül Monacóban a legalacsonyabb az átlagsebesség és nagyon kevés a hely, így a pályán közismerten nehéz előzni. A csúszós utcai aszfalt (amelyet minden este megnyitnak a forgalom előtt) és a lassú sebesség azt jelenti, hogy a gumikba áramló energia alacsony, így minimális a kopás és a degradáció, ugyanakkor a pálya minden nap nagymértékben változik.

Mindez azt jelenti, hogy Monacóban az egyszeri megállás a norma, és a megállások időzítését befolyásolhatják a biztonsági autók, amelyek a szűk pálya miatt nagyon valószínűek. Egy jól időzített boxkiállás kulcsfontosságú lehet a győzelemhez.

Hogy még drámaibb legyen a helyzetet, ezekből a 2022-es autókból a pilóták nagyon nehezen látnak ki és mivel Monte Carlo falai csak arra várnak, hogy átöleljék az autókat, ezen a hétvégén sok kár keletkezhet a rajtrácson.

Charles Leclerc és a hazai pálya előnye

A tavalyi versenyhétvége tele volt drámával. Ott volt a szívfájdalom a hazai hős Leclerc számára, aki a kvalifikáció utolsó perceiben összetörte az autóját, miután a legjobb időt hozta és amikor vasárnap elhagyta a boxutcát, hogy a rajtrácsra hajtson, az autó lelke feladta a harcot és elszállt, Leclerc reményeivel együtt. Verstappen végül pályafutása során először nyerte meg a futamot.

Leclerc a hétvégi futam favoritjaként indul a győzelemért (2.00). A Ferrari remek formában van szombaton, és nehéz lenne másnak itélni a pole-t, de Verstappen mindent meg fog tenni, hogy ismét elvegye a monacói elől.

Monaco olyan versenyként ismert, ahol a pole pozíciót megszerző versenyző, vagy legalábbis az, aki az első kanyarból kiérve vezet, megnyeri a futamot. Valójában a pole-ból győztessé váló arány Monacóban viszonylag magas: az elmúlt 46 futamból 30-at (65%) az első helyről nyertek meg.

Ráadásul a monacói kvalifikáció első három helyezettje 1950 óta hétszer állt dobogón a nagydíjon, ebből hatszor az elmúlt 14 szezonban.

Ezen a hétvégén azonban felhősödésre és a szokásosnál kissé hűvösebb hőmérsékletre számítunk - és minden bizonnyal hűvösebbre, mint a múlt hétvégén -, így talán ez egy kicsit felrázza a dolgokat.

A jelenlegi F1-es pilóták egynegyede (öt) a Monacói Nagydíj korábbi győztese, ez azért elég magas szám! Lewis Hamilton háromszor nyerte meg a versenyt, 2008-ban, 2016-ban és 2019-ben. Fernando Alonso kétszer nyerte meg (mindkétszer a pole-ból), 2006-ban és 2007-ben, akárcsak Sebastian Vettel, aki 2011-ben és 2017-ben nyert. Daniel Riccardo 2018-ban szerezte meg első és eddig egyetlen monacói győzelmét a pole-ból, és már említettük, hogy Verstappen 2021-ben nyert.

Mindazok alapján, amit ebben a szezonban láttunk, feltételezhető, hogy a korábbi győztesek bármelyikének (kivéve persze Verstappent és talán Hamiltont) nem lenne nagy esélye újra nyerni itt.

Számolhatunk azonban azzal, hogy George Russell, Sergio Perez, Carlos Sainz és Leclerc is esélyes a hétvégi monacói győzelemre.

Konstruktőri bajnokság 2022: a Mercedes visszatér a versenybe

A csapat úgy tűnik, hogy megtalálta az autóval azt az irányt, ami működik. A Mercedes tempója Spanyolországban a futam napján sokat javult, és Hamilton az első kör után a 19. helyről (miután Kevin Magnussen autójával érintkezett) a negyedik helyre küzdötte fel magát a verseny végére. A negyedik helyen végzett volna, ha nincs egy vízszivárgás, ami miatt az utolsó körökben jelentősen le kellett lassulnia.

Az ütközés nélkül vajon Hamilton hol végzett volna, hiszen ő volt az egyetlen pilóta, aki megpróbált valami mást a gumikkal, mégpedig a közepes gumikon kezdett, de ezt a taktikát feladta, amikor az első körben kicserélték a kilyukadt gumiját, és fel kellett tennie egy szett lágy gumit.

Az ő teljesítménye (és a harmadik helyen végző Russellé is) azonban izgalmas a Mercedes-rajongók számára, hiszen azt mutatja, hogy még mindig veszélyt jelenthetnek a bajnokságban, és kétséges, hogy a futamgyőzelmek messze lennének. Mindannyian tudjuk, hogy Monaco képes meglepetést okozni, így nem szabad leírni egyik Mercedes-pilótát sem ezen a hétvégén.

Norris jelen lesz a pályán?

Nagyon nehéz megmondani, hogy a McLaren jelenleg hol tart a valódi tempó tekintetében. Lando Norris nyolcadik lett Spanyolországban, miközben láthatóan nagyon beteg volt. Mandulagyulladást diagnosztizáltak nála, amikor befejezte a versenyt.

Képes lesz versenyezni a hétvégén? Egyelőre nem lehet tudni, de bármi is történik, érdekes lesz látni azt is, milyen a McLaren autója Monaco utcáin. Ricciardo még mindig nehezen találja a formáját az autóban és a hétvégén ismét Norris mögé került. Remélhetőleg egy sokkal jobb hétvégét tudhat maga mögött fogadott szülővárosában.

Ha már a szülővárosnál tartunk, a legtöbb versenyző már Monacóban él, így a pálya gyakorlatilag nem idegen számukra. A hercegség utcáin és partvonalán sétálnak és kocognak, amikor otthon vannak és ez is egy érdekes részlete a versenynek, mivel a versenyzők többnyire itt élnek, ami egy kissé furcsa dinamikát kölcsönözhet a versenyhétvégének.

A Monacói Nagydíj eldöntheti a bajnokságot?

Érdekes tény, hogy 26 alkalommal fordult elő, hogy a Monacói Nagydíj pole pozíciójából induló versenyző nyerte meg a pilóták bajnoki címét ugyanabban a szezonban. Ez azonban csak ötször fordult elő az elmúlt 20 versenyen a pályán.

Ennél is érdekesebb, hogy a Monacói Nagydíj után a pilóták bajnokságát vezető személy 35 alkalommal nyerte meg a bajnoki címet. Vajon Verstappen vagy Leclerc lesz az? Ki tudja, de az biztos, hogy jó móka lesz kideríteni!

100%-os első befizetési bónusz 35.000 Ft-ig

Betinia regisztráció Részvételi feltételek

Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

• Regisztrálj a Betinia fogadóirodához és ne maradj le a 35.000 Ft-ig terjedő 100%-os első befizetési bónuszról.

Betinia útmutató
Betinia regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org

Beszélgetés: F1 - Pit Stop

SPF Infó hozzászólt
Ma, 7:54
Kínai Nagydíj 2024 (vasárnap, április 21, 16:00CET) - Megnövelt oddsok az Unibeten

A Ferrari pilótái az első 3 helyen végeznek 9.00

Fogadj te is megnövelt nyereményszorzón
SPF Előzetes hozzászólt
2024 ápr 18. 12:01
F1 verseny előzetes: 2024-es Kínai Nagydíj

A figyelem most Kínára és a Sanghai Nemzetközi Körpályára irányul, ahol 2019 óta először rendeznek Kínai Nagydíjat.