Január 11-én a házigazda franciák és a brazilok mérkőzésével veszi kezdetét a férfi kézilabda-világbajnokság, amelynek a magyar válogatott is résztvevője. Az A-csoportban a címvédő gallok mellett, a norvégok, az oroszok, az alaposan meggyengült lengyelek, a brazilok és a japánok küzdenek a továbbjutásért.

Franciaország

A legutóbbi négy világbajnokságból hármat behúzó franciák hazai pályán toronymagas favoritjai az aranyéremnek. Az Európa-bajnokságon elkezdődött a jövő generációjának beépítése, de a rutinos klasszisok még mindig ott vannak a keretben. A kispadon történt változás, hiszen 15 esztendő után felállt Claude Onesta, aki szakmai igazgatóként folytatja munkáját. Az új tréner a korábbi védőklasszis, Didier Dinart, aki az utóbbi tornákon Onesta segítőjeként szívta magába a tudást. Sérülés miatt Mathieu Grébille és Kévynn Nyokas hiányzik majd, de egyikek sem számított alapembernek. A védelmet a Karabatic-tesvérek irányítják, mögöttük az elnyűhetetlen Omeyer áll a kapuban.

Thierry-Omeyer-kezilabda-014

Thierry Omeyer. Fotó: MediaPictures.pl/Shutterstock.com

Támadásban a rendkívül dinamikus Daniel Narcisse, Nikola Karabatic, Valentin Porte trió szórhatja meg az ellent. Beállóban korunk egyik legjobbja, Cedric Sorhaindo keseríti meg a védők életet, de a széleken is klasszisok kapnak szerepet, Luc Abalo és Michael Guigou. Nem igazán van tehát gyenge pontja a francia együttesnek, amelynek a padja is nagyon hosszú, ráadásul a legjobb fiatalok az Eb és az olimpia rutinjával felvértezve várják a vb-t. Nagy erőssége még a „kékeknek” az összeszokottság, hiszen hosszú évek óta ugyanaz a gerince a gárdának. Ezt a csoportot gond nélkül hozniuk kell, a végelszámolásnál pedig a dánok lehetnek a legfőbb riválisaik.

Norvégia

A norvégok a legutóbbi Eb-n alaposan meglepték a mezőnyt lendületes kézijükkel. A generációváltás után lévő északiak viszont a vb-selejtezők során Szlovénia ellen alulmaradtak, de végül szabadkártyával ott lehetnek Franciaországban. Christian Berge szövetségi kapitány feje főhet, hiszen a Löwen ásza, Harald Reinkind nem lesz bevethető sérülés miatt. A jobbátlövő helyén Kent Robin Tönnesen lesz az első számú opció, aki támadásban tudja hozni Reinkind szintjén, de védekezésben nem. A norvégok legnagyobb fegyvere a nyártól már a PSG-t erősítő irányító, Sander Sagosen, valamint Espen Lie Hansen. Előbbi már most az egyik legjobb karmesternek számít a világon, óriási játékintelligenciával rendelkezik, és a gólszerzéssel sem fukarkodik, míg utóbbi igazi nehézbombázó. Ki kell még emelni a fáradhatatlan Bjarte Myrholt, valamint a biztos kezű szélsőt, Kristian Björnsent. Az Eb-hez hasonló menetelés azonban meglepetés lenne tőlük, hiszen már mindenki tudja mire képesek, a jó kezdőcsapat mellé pedig vékonyabb pad társul. Ebben a hatosban a második helyet megcsíphetik, de nagy csatában lesznek érte a brazil és az orosz csapattal.

Bjarte-Myrhol-001

Bjarte Myrhol. Fotó: Steindy/Wikipédia

Oroszország

Azokkal az oroszokkal, akik az Eb-n biztatóan muzsikáltak. Belső posztokon a Zhitnikov, Atman duó bármelyik védelmet meg tudja kavarni, de robusztusabb lövőik is vannak Gorbok és Shelmenko személyében. Kulcsszereplő a Vardar balszélsője, Timur Dibirov, aki az 5+1-es zavaró védekezésben halássza el a labdákat. A védelmüket gyorslábú játékossakal zavarba lehet hozni, de átlövésekkel nagyon nehéz operálni a magas faluk ellen, ellenben nincs igazán jó kapusuk, ami komoly hátránynak számít. A továbbjutásuk nem fog veszélyben forogni, de az is benne van a pakliban, hogy ez csak negyedik pozíciót jelenti számukra.

Brazília

A brazilok az olimpián a lengyeleket és a németeket is megverték, az ott mutatott játék pedig bőven elég lesz a nyolcaddöntőbe jutáshoz ebből a csoportból. Négy év után távozott a kispadról Jordi Ribera, aki a vb-n már a spanyolokat irányítja. Utódja Washington Nunes lett, aki nem sokat variált a kereten, a balszélen kényszerű okokból –Borges és Soares is sérült- két hazai ligában játszó szélső kapott szerepet, az ő feladatuk lesz az 5+1-es zavaró védekezés csúcsán elhelyezkedni. A védelemben egyébként kulcsember a szegedi Thiagus Petrus. Támadásban félelmetes lövőik vannak, Lángaro, Thiago Ponciano, Toledo és Oswaldo is megállna a helyét komolyabb európai válogatottakban is. Főleg a 21 éves Lángaro érdemel külön említést is, hiszen a La Rioja átlövője a világ legjobbjai közé emelkedhet pár éven belül. A kapuban a szenzációs bravúrokra képes César Almeida kezdhet. A brazilok egyébként atletikus, dinamikus játékukkal fizikailag is az ellenfelek felé tudnak kerekedni. Ráadásul taktikailag is rengeteg fejlődtek a Ribera-korszakban. A jelenlegi katari keretet látva pedig kijelenthető, hogy ők a legjobb nem európai válogatott. Borítékolható a továbbjutásuk.

Lengyelország

Talant-Dujshebaev-002

Talant Dujshebaev. Fotó: MTI/Kovács Anikó

A lengyelek alapjáraton sem győzelmi esélyekkel vágtak neki a tornának, hiszen Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski és Slavomir Szmal is lemondta a válogatottságot. Persze még ez is belefért volna, de a legnagyobb sztárjuk, Michal Jurecki komoly sérülést szenvedett. Ezek után már átértékelhették a célokat, de azért még mindig volt pár remek játékosuk. Az egyikük a Barcelona klasszis beállója, Kamil Syprzak, de a kapuban is eljött Piotr Wyszomirski ideje. Erre mindkét játékos szinte egy időben sérült le. Arról nem is beszélve, hogy Lijewski első számú helyettese Szyba, majd az ő cseréje, Paczkowski is hasonló sorsra jutott, nem is beszélve Malcher kapusról. Egy sztárjuk még mindig maradt ezek után is, Mariusz Jurkiewicz személyében, aki képes egyedül is a hátán vinni a csapatot. Ki nem találják mi történt? Az utolsó, argentinok elleni felkészülési találkozón 3-4 hónapra esett ki. Talant Dujshebaev kezei alatt így egy lengyel ligaválogatott maradt, a Kielce és a Plock ászai nélkül. Lengyelországban alighanem már az is aláírnák, hogy Japánt maguk mögé utasítsák. Mindenesetre legalább kiderül, hogy mely fiatalokra lehet számítani a jövőben. Óriási szenzáció lenne, ha továbbjutnának, a felkészülési mérkőzéseken mutatott játékukat látva pedig ez hatványozottan igaz.

Japán

A Felkelő Nap Országa 2011 után jutott ki újra a vb-re. A korábbi veszprémi edző, Antonio Carlos Ortega által irányított szigetlakók túl sok sót nem fognak megenni Franciaországban. Érdekesség, hogy Ortegának magyar segítője van, Nemes Roland személyében. Az alacsony szerkezettel felálló japánok a gyors kézire helyezik a hangsúlyt. Ki kell emelni két remek képességű szélsőjüket: Rémi Feutrier a francia Chambéry légiósa, hozzá hasonlóan Jim Watanabe is rendkívül pengés játékos. Sok gólos találkozók várhatóak tőlük, de a pontszerzésük nagy bravúrnak számítana.

  • Férfi Kézilabda VB 2017 tippek

    Végső győztes, Franciaország
  • Legjobb dél-amerikai csapat, Brazília

Duplázd meg nyereményed akár 100$ értékig

A Stake.com-on a legrangosabb európai focira fogadva megkétszerezheted nyereményed.

Stake regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Nikola Karabatic. Fotó: MediaPictures.pl/Shutterstock.com