Nincs megállás a kerékpáros világban, lassan indul a Vuelta, de előtte még Lengyelországban World Tour többnapost rendeztek, illetve Dániában egy második vonalas versenyt. Miért foglalkozik mégis mindenki az utóbbi versennyel?

Rossz szervezés, óriási hibák

Nem túl gyakori, hogy egy prokonti verseny erősebb mezőnnyel rajtoljon, mint a vele szinte azonos időben induló World Tour többnapos. Ez a helyzet a dán és a lengyel versenyek esetében. Az elmúlt években a lengyel körverseny botrányoktól és szörnyű eseményektől sem volt mentes:

  • 2015: Hatalmas bukás a második etapon, több versenyző is felhívta a szervezők figyelmét, hogy rendkívül veszélyesek a szakaszok és a sprintbefutók
  • 2019: Bjorg Lambrecht a harmadik etapon vesztette életét, amikor egy fényvisszaverő prizma miatt letért az útról és olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy a kórházban már nem tudták megmenteni az életét
  • 2020: Hiába a figyelmeztetések, éveken át nem tettek semmit sem a szervezők, mígnem Fabio Jakobsen szörnyű bukása kellett hozzá, hogy a lengyelek észbe kapjanak. A holland sprintert honfitársa, Dylan Groenewegen lökte a palánkra, aki a végül a befutó melletti sínpályára esett, válságos állapotban szállították kórházba, hosszú hónapokba került a felépülése. Szinte mindent elölről kellett kezdenie (megtanulni enni, beszélni, járni stb.). 

Az elmúlt években sok-sok sprinter szólalt fel a lengyelországi körülmények miatt, köztük a már visszavonult Marcel Kittel is. Az idei viszont csattanós választ adott a szervezőknek, ugyanis minden komolyabb sprinter a dán körversenyt választotta a lengyel helyett, hiába nem World Tour szint, jobbak a körülmények. Így lehetséges az, hogy egy prokonti versenyen a Cavendish - Groenewegen - Nizzolo - Pedersen - Bol ötös fog hajrázni, addig a World Tour versenyen Ackermann, Gaviria és Colbrelli. 

Azért az előbbi ütősebb jóval, szóval mi is Dánia felé vesszük az irányt, de nem a sprinterekkel foglalkozunk, hanem egy olyan versenyzővel, aki hozzásegíti őket a győzelemhez. A Quick Step zsenije, Michael Morkov kerül a középpontba, aki idén újabb pályakerékpáros világbajnoki címet nyert, amit kiegészített egy olimpiai elsőséggel is, mindezt a kiváló országúti eredményei mellett. 

A világ legjobb felvezetője

Michael Morkov pályakerékpárosként kezdte pályafutását, jó tempómenő volt, sorra nyerte a bajnoki címeket hazájában. Felfedezte őt a Saxo Bank, így került emellett World Tour szintre országúton is, azonban a pályázással nem hagyott fel, 2008-ban ezüstöt nyert az olimpián, egy évvel később pedig világbajnok lett madisonban. A következő évek a jól fizető hatnapos versenyekről szóltak, ahol Alex Rasmussennel verték sorta az ellenfelek pályakerékpározásban. 

Országúton az áttörést a 2013-as év hozta meg számára, amikor dán bajnok és Vuelta szakaszgyőztes lett. Év végén a legendás egynaposon, a Paris - Tours-on második lett, joggal reménykedhetett, hogy 28 évesen elindult az országúti karrierje is. A csapatában ott volt azonban Daniele Bennati, aki ugyan túl volt a legjobb évein, de segítenie kellett őt. A következő években átkerült a Katushához, ahol a korszak egyik sztársprintere keresett felvezetőembert. 

Alexander Kristoff 2016-ra már szakaszt nyert a Tour de France-on, két Monumentum is zsebben volt (Milano - Sanremo és Flandriai körverseny), de dopping miatt eltiltották mellőle hű segítőjét, Luca Paolinit. Kellett egy olyan északi ember, mint ő, aki óriási munkabírással rendelkezik, gyors és képes hajrákat felvezetni. Morkov érkezett, vele együtt pedig teljessé vált a sor: Politt - Bystron - Haller - Guarnieri - Morkov ötös, akik abban az évben 8 szakaszgyőzelemhez segítették a norvék sprintert. 

A csapatot 2018-ban robbantották, Morkov pedig a Quick Stephez került, ahol Brian Holm és Patrick Lefevere pont egy ilyen óriási munkabírású, rendkívül intelligens versenyzőt keresett. A többi pedig történelem: előbb Elia Viviani vonatának embere lett, akivel 9 szakaszt nyeretett (közte hét a Giro - Vuelta dupláról), majd 2019-ben szintén Viviani segítője volt, az olasz újból 9 győzelmet köszönhetett a dán zseninek (közte Tour de France szakaszgyőzelem, hamburgi és londoni egynapos). 

A 2020-as csonka évadban Sam Bennett volt a kiemelt ember, Morkov őt is hozzásegítette két szakaszgyőzelemhez a Tour de France-on, illetve segítségével Bennett megszerezte a zöld tirkót, majd az ír sprinter a Vueltáról is elhozott egy szakaszgyőzelmet. A 2020-as év Cavendish négy győzelméről és Tour de France zöld trikójáról volt emlékezetes, amiben Morkov megint vastagon benne volt. 

Verhetetlen

Az jól látszik, hogy Morkov segítségével szinte mindenki győzelmeket érhet el, tökéletes csapattárs. Nincs nála jobb felvezetőember, szinte minden esetben a megfelelő taktikát választja, de neki továbbra is az igazi terepe a pályakerékpár, ahol idén világbajnok lett pár mozgalmas nap után: 

  • Február 26-27.: UAE Tour utolsó etapok, 26-án Bennett szakaszt nyert Morkov felvezetéséből, másnap Bennett második lett a dán kiváló segítéséből (Morkov 4.)
  • Február 28.: Vége az UAE Tournak, utazás Németországba, minimális pihenés és készülés, másnap világbajnokság
  • Március 1.: Pályakerékpáros-vb, ahol Lasse Norman Hansennel behúzták a madison versenyt, így újból világbajnoki címet ünnepelhetett
  • Március 7.: Minimális pihenő után, már Párizs külvárosában van, hiszen Párizs-Nizza nyitóetap, ahol Sam Bennett a QS kiemelt versenyzője, Morkov segít a hajránál, de a bukás miatt hátrébb kerül, Bennett nyer.

Gyakorlatilag 10 nap alatt három országban bizonyított Morkov, világbajnok lett, emellett két szakaszgyőzelmet köszönhetett neki csapata. Itt azonban nem állt meg, ahogyan említettem, Tour de France-on Cavendish segítségére volt, majd következett az olimpiai madison verseny augusztus 7-én, ahol az országúti mezőnyből ismert Lasse Norman Hansen volt a társa. 

Egy rendkívül erős mezőnyben, végig stabilan versenyezve nyertek, olyan riválisokkal szemben, mint a Viviani - Consonni, Thomas - Grondin, Hayter - Walls vagy a favorit, van Schip - Havik párosok. A szombati győzelem után azonban nincs megállás, vasárnap utazás vissza hazájába, hiszen kedden már dán körverseny, ahol Mark Cavendish segítője lesz. Lehet ezt így bírni?

Nem robot

Hiába gondoljuk azt, Michael Morkov sem robot. Neki is vannak határai, ráadásul Japán után nem árt akklimatizálódni, amihez kell jó pár nap. Valószínűleg okkal tette a csapatba Brian Holm még Steimlét és Archboldot, hogy legyen segítője Cavendishnek egy hajrában, ha Morkov fáradt lenne. Az irodák a dán felvezetőember ellenfelének a fiatal belgát, Milan Mentent tették. 

Nem meglepő, ha még nem hallottál róla, prokonti szinten versenyez a 24 éves belga, akinek komolyabb eredményei nincsenek. Papíron jóval gyorsabb nála Morkov, de az biztos, hogy Menten az elmúlt hetekben javuló formát mutatott, megszorongatta hajrában a Quick Step másik sprinterét, Fabio Jakobsent. Az érték itt egyértelműen abban van, hogy Morkov túl volt terhelve, sok utazás és folyamatos csúcsforma egyszer visszaüthet. Menten nem jobb versenyző nála, de könnyedén megeshet, hogy a dán annyira kienged a végén az utolsó 1 km-en belül a felvezetés után, hogy Menten megelőzi őt. 

  • Kerékpár tipp

    Dán körverseny, 1. szakasz: Menten előrébb végez, mint Morkov

100%-os első befizetési bónusz 35.000 Ft-ig

Regisztrálj a Betinia fogadóirodához és ne maradj le a 35.000 Ft-ig terjedő 100%-os első befizetési bónuszról.

Betinia regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Michael Morkov (forrás: shutterstock.com / Radu Razvan)