Nehéz egy mérkőzésre megfelelő tippet adni, főleg akkor, ha a továbbjutás a tét, de mi megpróbáljuk az Európa Liga negyeddöntőinél!

Luís Castro (Shakhtar Donetsk) - Marcel Koller (Basel)

Az ukrán csapat trénere, Luís Castro minimális Európa Liga tapasztalattal rendelkezik. A 2013/14-es szezonban negyeddöntős volt a Portóval, ha megnézzük, akkor a későbbi győztes Sevilla ejtette ki őket, ami összességében jó teljesítmény. Luís Castro azóta is a négyvédős felállásban hisz, pályafutása során a 4-2-3-1, 4-1-4-1 és a 4-3-3 rendszerek között mozgott. Fontos számára a védelem előtt elhelyezkedő védekező középpályás(ok) szerepe, akikkel lassítani lehet az ellenfél támadásait. 

Marcel Koller 2018 nyarán vette át a Basel irányítását, mi is emlékezhetünk rá, hiszen 2016-ban az Európa-bajnokságon irányította az osztrák válogatottat. Rutinos edzőnek számít, akinek van egy jól bejáratott taktikája, amit két éve használ a Baselnél is: 4-2-3-1. A svájci csapat ívelésekkel próbálkozik a támadásépítések során, látható volt ez a Frankfurt elleni odavágón is. Az üres területekre játsszák be a labdákat, ezzel futóversenyt teremtve az ellenfél védelme és a saját csatáraik között. 

Marcel Koller (Fotó: Vladimir Koshkarov / Shutterstock.com)

Ezt a taktikát igyekszik folyamatosan alkalmazni Koller, konzekvensen kitart mellette, ahogyan a letámadás mellett is. Játékosait feltolt védekezésre ösztönzni, rögtön az ellenfél tizenhatosán megkezdik a letámadást. Az ukránok menedzsere, Luís Castro sok esetben épp az ellenkezőjét alkalmazta, játékosai visszazártak a saját térfelükre, két védelmi vonalat alkotva (hátul négy védő, előttük öt játékos, olykor a két sáv közé egy zavaró játékos kerül). 

A svájci csapat a Frankfurt elleni két mérkőzésen okosan átengedte az irányítást a németeknek (61% és 57% labdabirtoklás a Frankfurt részéről), de ez semmit sem jelentett a németek szempontjából, hiszen a játékuk nem volt hatékony. Hosszú labdákra kényszerítette őket a Basel, amivel komfortzónán kívülre került a Frankfurt. Hasonlóra készül az ukránok ellen is Marcel Koller, hiszen valamilyen módon ki kell csalogatni a Shakhtart a saját térfelükről. 

Konklúzió: A Basel átengedni majd a kezdeményezést az ukránoknak, akik valószínűleg próbálnak ebből minél előbb gólt elérni és visszazárni. A svájciak kontrára rendezkednek be, letámadást alkalmazva próbálnak majd labdához jutni, ami működhet a Donetsk ellen. Mi az X2-es tippet támogatjuk a 90 perc során!

Ole Gunnar Solskjaer (Manchester United) - Staale Solbakken (Copenhagen)

A fogadók többsége "ismeri" már Solskjaer munkáját, hiszen az angol bajnokságban sokszor botladozott a MU, de a nemzetközi porond teljesen más a helyzet, most már Bruno Fernandessel megerősítve. Tavaly a BL-ben a semmiből kiejtették a PSG-t, majd megszorongatták egy meccs erejéig a Barcelonát is. Idén Bruno Fernandes érkezésével lett egy vezére a csapatnak, akire lehet építeni a támadójátékot. 

Akiről viszont kevesebbet tudunk, az Staale Solbakken. A norvég edző neve egybeforrt a koppenhágai csapattal, hiszen kisebb megszakítással ugyan, de 2006 óta irányítja őket. Solbakken az elmúlt évek során előszeretettel alkalmazta a 4-4-2-es felállást, mindezt nagy sikerrel az európai kupaporondon egy dán csapathoz mérten. Rendkívül óvatos edző, aki fegyelmezettségre utasítja a játékosait, biztos védekezés a fő opció. 

Ole Gunnar Solskjaer (Fotó: MDI / Shutterstock.com)

A 4-4-2-es rendszerben tükörszélsőket alkalmaz (baloldal: Falk jobblábas, míg jobboldal: Biel ballábas), elől pedig rutinos erőcsatárt. A játékosok azonban kevésbé lehetnek individualisták, mindenekelőtt áll a rendszer és annak hatékonysága. Mi lehet akkor a probléma? Solbakkennek fel kellett rúgnia az eddigi taktikáját a Basaksehir elleni visszavágón, ugyanis rutinos csatára, Dame N'Doye már nem a csapat tagja. 

A helyzeti előny egyértelműen a Manchesternél van, akad a keretükben egy olyan játékos, aki akár egymaga is képes eldönteni a továbbjutás sorsát. Azzal viszont nem árt kalkulálni, hogy Solbakken az elmúlt öt évben viszonylag sok alkalommal játszott a nemzetközi kupákban kevés gólos találkozót (34 mérkőzésből a 2,5 gól alattiak aránya: 73,53%). Egyértelmű, hogy egy ilyen találkozón nem fog kockáztatni, ezért jó ötlet lehet a 3 gól alatti mérkőzés az ázsiai piacot választva (1.85).

Antonio Conte (Internazionale) - Peter Bosz (Bayer Leverkusen)

Az olasz Antonio Conte taktikájáról már volt szó bővebben az oldalon. Az biztos, hogy az európai kupákban eddig nem remekelt, de ennek is megvolt az oka. Conte ragaszkodik a három belső védőhöz, amivel a biztonsági játék párosul. Ez azt jelentette, hogy eddigi karrierje során a nemzetközi kupaporondon a párharc odavágóin rendre felvette a versenyt a riválisokkal, de a visszavágóra az ellenfél változtatni tudott, míg Conte görcsösen ragaszkodott az általa megálmodott hadrendhez. Nem volt képes a komfortzónáján kívülre lépni. 

Ha pusztán az eredményekre pillantunk a nemzetközi kupákból, akkor Bosz sikeresebb edző, hiszen 2017-ben Európa Liga döntőt játszhatott az Ajax Amszterdammal. Bosz szöges ellentéte Conte statikus taktikai repertoárjának: idén a holland edző minimum 3-4 felállást használt, különböző utasításokkal. Az előnye, hogy az ellenfélnek fogalma sincs, épp melyik játékrendszert választja (ráadásul a játékosait is több poszton használja), hátránya, hogy emiatt ingadozó a csapat formája. 

Antonio Conte (Fotó: Nicolo Campo / Shutterstock.com)

Peter Bosz kapcsán mégis akad egy igazodási pont: labdabirtoklás. A Bundesliga 2019/20-as szezonjában 60%-os labdabirtoklással másodikak voltak a vonatkozó rangsorban, kiemelkedő teljesítmény. Az irány jó, de nem elég pontosak (passzolás 85%), ráadásul olykor lelassul a passzolgatásuk, ami meddő mezőnyfölénnyé alakul át. Ha ehhez hozzávesszük, hogy viszonylag kevés időt töltenek az ellenfél kapujának környékén, akkor máris megtaláltuk Peter Bosz taktikájának hibapontját. 

A Leverkusen nem eléggé hatékony csapat, ami a Conte által megszervezett védelem ellen megmutatkozhat. Hiába, hogy Conte nem jó a nemzetközi kupákban, egy-egy mérkőzés erejéig képes kontrollálni a párharcot, masszív védekezéssel továbbjutást érhet el az Inter. A Leverkusen biztosan készül majd egy komolyabb presszinggel a milánói védelemmel szemben, azonban ezt a hosszan Lukaku irányába előrevágott labdákkal megelőzheti Conte csapata. 

Konklúzió: Antonio Conte valószínűleg nem fog kockáztatni, ami most előnyére válhat, hiszen a párharc egy mérkőzésen fog eldőlni. Peter Bosztól valami váratlan húzás kéne, csapatától egy korai gól, de mi inkább az Inter továbbjutásában hiszünk, illetve abban, hogy kevés gól lesz a találkozón, érvényesül Conte akarata. 

Nuno Espírito Santo (Wolverhampton Wanderers) - Julen Lopetegui (Sevilla)

Julen Lopeteguiről írtunk a Sevilla - Roma mérkőzés kapcsán. Gyakorlatilag a spanyol edző semmit sem változtatott a taktikán, ami bőven elég volt a Roma ellen egy 2-0-s győzelemhez. Valószínű, hogy a Wolves elleni meccsre sem változtat majd érdemben. Mit érdemes tudni a Nuno Espírito Santo által vezetett angol csapatról? A felállás 3-4-3, amely elsőre támadószelleműnek tűnhet. 

A rendszert kényszer szülte, ugyanis a védelem oszlopa (Willy Boly) a szezon elején megsérült. Ekkor döntött Espírito Santo a változtatás mellett, amin Boly visszatérése után sem változtatott. Védekezés során ez a rendszer 5-3-2--re módosul, ahol a szélen védekező párosnak (Jonny és Doherty) kiemelten fontos szerep jut. Fegyelmezett játékuknak köszönhetően képesek a széleket lezárni, ez problémát okozhat a Navas - Reguilón duóra építő Sevillának. 

Jesus Navas (Fotó: Erik Geiger / Shutterstock.com)

Középpályán Moutinho és Neves kiválóan megértik egymást, védekezésben is hatékonyak, illetve gyorsan és pontosan dobják támadásba a Wolves támadóit. Hosszú labdákkal szöktetik a szélvészgyors Adama Traorét, aki komoly problémát okozhat a Sevilla védelmének. Traoré mellett Raúl Jiménez játéka is kiemelendő, hasonló szerepkörben játszik, mint Roberto Firmino a Liverpoolban. Ha kell, visszalép labdáért a középpályára, kimozgatva az ellenfél védőjét a komfortzónából, sok esetben pedig a második hullámban érkezik a támadások befejezéséhez. 

Kiváló a kapcsolat a Traoré - Jiménez duó között, idén 7 gólt ér el Jiménez Traoré átadásaiból! Ami ennél is fontosabb, hogy Diogo Jota vagy Adama Traoré képes saját magának is gólhelyzetet teremteni, míg Jiménez képes a többieket kiszolgálni, ezért is hatékony a Wolves támadósora. A gond az lehet a Sevilla részéről, hogy Adama Traoré miatt kevés alkalommal zárkózhat fel a támadásokkal Reguilón, ami megnehezítheti Lopetegui taktikáját, aki nagy mértékben épít a széljátékra is. 

Konklúzió: Kiegyenlített találkozóra van kilátás, ahol tényleg csak nüanszok dönthetnek. Emiatt is lehet jó egy kevés gólt hozó mérkőzés, ahol az óvatos játék dönt. Mindkét menedzser jó stratéga, masszív csapatokkal rendelkeznek. A 2,5 gól alatti opcióra sajnos eléggé alacsony a szorzó (1.61), de egy kombinált fogadásban növelni lehet!

  • Európa Liga tippek

    Basel vagy döntetlen (rendes játékidő)
  • Fogadáskészítő: Inter továbbjut + 4 gól alatt a mérkőzés

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Sportfogadas.org