Miközben Franciaországban szép lassan eldől a bajnoki cím sorsa hivatalosan is, illetve a BL-helyek is gazdára találnak, addig a bajnoki negyedik és ötödik pozícióért még nagy harc folyik, ugyanis ezzel még európai kupaindulást lehet kiharcolni. A Monaco, Lille, Rennes és a Lyon az utolsó fordulóig nagy csatát vívhat egymással!

Mindent vagy semmit

A Ligue 1 utolsó két fordulójában mindent fel kell tenni egy lapra, ahogyan említettük, a negyedik és ötödik hely európai kupaindulást ér (Európa-liga és Konferencia Liga), de a hatodik és hetedik hely nem fizet semmit. Ha rápillantunk a tabellára, akkor láthatjuk, hogy a Monaco jó helyzetben van, 65 ponttal áll a negyedik helyen, mögötte a Lille 63 ponttal, majd a Rennes 62 ponttal, míg a Lyon 59 ponttal szerénykedik. A legnehezebb helyzetben Laurent Blanc együttese van, ha indulni akar jövőre valamelyik európai kupasorozatban, ugyanis mindkét meccsüket meg kell nyerni, de még akkor sem biztos, hogy az első ötben végeznek.

Az viszont a Lyon előnye, hogy nekik van a legkönnyebb sorsolásuk, míg a legnehezebb az amúgy is rossz formában lévő Monacónak. A Rennes és a Lille lehet a nevető harmadik (és negyedik), hiszen kihasználhatják a hercegségbeli klub gyengélkedését. Ezért is lesz kiemelten fontos a 37. forduló, amikor a Monaco Rennes otthonába látogat, hiszen akár már önmagában ez a meccs eldöntheti, ki indulhat majd Európa-ligában.

Rennes - Monaco: Elfáradt Clement együttese

Kezdjük is rögtön ezzel a mérkőzéssel, amelynek odavágóját még tavaly augusztusban rendezték, volt ott minden, korai kiállítás, kihagyott büntető és két gól. Ez jól összefoglalja a Monaco szezonját, pont olyan hektikus volt, mint az a találkozó. A Monaco helyzete azóta sem javult, legutóbbi hetekben még romlott is, érezhetően elfogyott a lendület a csapat játékából. Az első nagy pofont a Lens mérte rájuk néhány héttel ezelőtt.

Azon a találkozón lefocizták a hercegségbeli csapatot, az is csoda volt, hogy nem kaptak még több gólt, hiszen az első félidőben teljesen megdöbbentek a védők, amikor Openda 10 percen belül kétszer villant. Ott úgy harangoztuk be az írást, hogy a negyedik hely nagy bukás lehet, hiszen akkor még a Monaco versenyben volt a BL-indulásért, azonban két forduló alatt kiírták magukat a sorozatból (most már hogy örülnének annak a negyedik helynek is!).

Ligue 1 Monaco Lyon
A ferencvárosi Pászka Lóránd és Dibusz Dénes kapus, valamint Wissam Ben Yedder, a francia csapat játékosa a labdarúgó Európa-liga csoportkörének 5. fordulójában. Fotó: Fotó: Illyés Tibor/MTI

Ennek oka pedig a Montpellier elleni vereség, miután idegenben kaptak hármat a Lenstől, rögtön jött egy hazai négygólos vereség Der Zakarian együttesétől. A Montpellier nagyon hatékony kontrákat vezetett, annyira lassú és körülményes volt a Monaco védelme, hogy csak nézték Nordin remeklését, aki egymaga legyőzte Clement csapatát. Ezek után, gyötrelmek közepette, legyőzték az Angers csapatát, szinte már szégyenteljes 39%-os labdabirtoklással és teljesen alárendelt szerepben játszva végig a találkozót.

A Lille elleni 0-0 úgy kellett, mint egy falat kenyér, hogy aztán belefussanak egy 3-1-es vereségbe Lyonban. Ben Yedder ugyan hamar gólt szerzett, amivel megtörhették volna a hazaiakat, de megint a védelem remeklése hozta össze a három találatot. Pedig a Monacónak voltak helyzetei az első félidőben, növelhették volna az előnyt, ehelyett jött egy Lacazette gól, majd Cherki zseniális csele a tizenhatoson belül és majdnem meglőtte az év gólját, de enélkül is hármat gurított a Lyon.

A kétarcú Rennes

A szezon korábbi szakasza arról volt ismert, hogy a Rennes nagyon jól teljesített hazai környezetben, sorra nyerték a meccseket, legyőzték például a PSG-t is, majd utána a Shakhtar elleni kiesés megtörte őket, elbuktak két fontos rangadót a Marseille és a Lens ellen hazai környezetben. Mindkét meccset egyaránt 1-0-ra veszítették el, pedig a helyzeteik megvoltak, de nem tudták belőni őket, nem úgy az elmúlt három hazai meccsükön, ahol 11 gólt szereztek!

Ez egy igazi csata lesz így a pályán, hiszen egyáltalán nem lehet tudni, hogy milyen játékerőt képviselnek a csapatok, annyira kétarcúak. Az adott napi forma dönt majd, érdekesség, hogy az ember amikor sok gólt tippelne egy Rennes rangadóra, akkor általában egygólos mérkőzésbe szalad bele, ebben akár most is lehet érték, sőt, érdemes inkább az ázsiai piacot figyelembe venni, ahol a három gólos határra egészen baráti szorzót kapunk.

Lyon - Reims: Még mindig Lacazette-n múlik minden

A Lyon nem adta fel, jövőre a nemzetközi kupában akarnak indulni, igaz, kicsit későn nyitották meg a hajrát. Alexandre Lacazette elképesztő, eddig 26 gólnál jár, a gárda góljainak majd a felét ő szerezte, hétvégén valószínűleg megint feliratkozna a góllövők listájára, ha már vasárnap születésnapja lesz. Eddig 2023-ban 20 gólt szerzett, mindezt 21 mérkőzésen, 81 percenként talál be az ellenfelek kapujába.

A Reims viszont sosem tartozott kedvenc ellenfelei közé, talán azért, mert a gárda sokáig a kellemetlen védekezéséről volt ismert. Sokat szabálytalankodtak, kontrákra építettek, jól használták ki a széleket. A masszív védekezés idén is megvan, most is sokat szabálytalankodnak, tördelik a játékot, de azt nem lehet elvenni tőlük, hogy ne támadnának, amikor lehetőségük van rá, ugyanis top5-ben vannak a kapura lövések tekintetében is.

Malo Gusto (Fotó: A.Taoualit/Shutterstock.com)

Ami viszont a Lyon előnye lehet ezen a találkozón, hogy a Reims számára abszolút nincsen tét, masszív középcsapatként a kiesés nem fenyegeti őket, idegenben viszont van egy kellemetlen stílusuk, ami elsősorban a bajnokság elején érződött, amikor mindenáron elkerülték a vereségeket, így 9 döntetlent értek el! A Lyon pontosan ettől tarthat, ezért lehet jobb kihagyni ezt a találkozót, esetleg a büntető lapokra fogadni, ugyanis feszültség lehet, ha a hazaiak nem tudják megszerezni az előnyt. Alapjáraton Blanc együttese nem arról híres, hogy sárga lapokat kapnának, de annak, aki szereti a nagyobb szorzókat, van érték egy 3,5 feletti opcióban (2.00).

Lille - Nantes: Óriási csata várható

Ahogyan említettük, Lille az ötödik helyen van, de lehet akár negyedik vagy hetedik is, náluk tényleg nehéz belőni az esélyeket. Ők lehetnek az egyik nagy nyertese ennek az adok-kapoknak, ami a következő két fordulóban zajlik, de ugyanígy kerülhetnek a vesztesek sorába is, ugyanis a hétvégi ellenfelük a Nantes lesz. Az a Nantes, amely a kiesés elől menekül, a második vonal eléggé nagy visszaesés lenne a gárdának.

Pár hete még az európai kupában vitézkedtek, majd Francia Kupa döntőre készültek, ahol súlyos vereséget szenvedtek a Toulouse ellenében. Az egy megalázó mérkőzés volt, gyakorlatilag az utóbbi heteit arra tette fel Kombouaré gárdája, de elbuktak. Ennek meglett az eredménye, Kombouarénak távozni kellett május elején, miközben a gárda már hónapok óta nem nyert a francia bajnokságban.

Jonathan Bamba (Fotó: Romain Biard/shutterstock.com)

A Nantes helyzete nem egyszerű, ráadásul úgy kéne idegenben nyerniük, hogy ez akkor sem sikerült, amikor a mostaninál jobb formában voltak (még hazai pályán is simán kikaptak a Montpelliertől). Kicsit olyan érzése van az embernek, mintha a Nantes már elengedte volna a szezon hajráját. A Lille viszont épp az ellenkezőjét élte meg, Paulo Fonsecával a gárda elkezdett remélni, mérkőzéseket nyertek, köztük fontos rangadókat, mint a Marseille elleni 2-1-es siker.

A szezon végére Rémy Cabella is kiváló formába került, a legutóbbi négy hazai meccsen a győzelem rajta múlt, mert vagy gólpasszal, vagy góllal segítette a csapatát. Az egyik bátor tipp ezek alapján, hogy Cabella formája kitart, gólt szerez a hétvégi bajnokin (3.55). Jonathan David lehet a másik, aki megzörgetheti a Nantes hálóját. A vendégek védelme pocsék, nem tudnak a gyors támadókkal mit kezdeni, David pedig jól mozog be üres területekre és eléggé gyors.

Jonathan David gólt szerez Unibet@ 1.83

Önmagában abban, hogy a Lille nyer, akkora érték nincsen, mert a szorzó túlságosan alacsony. A gólok overezésében viszont lehet fantázia. A vendégeknek nem jó a döntetlen, mert nyerniük kell, ha bent akarnak maradni. A Lille számára szintén nem jó megoldás a döntetlen, főleg nem akkor, ha a Monaco hibázik. Az utolsó fordulóra úgy akar nekimenni Paulo Fonseca csapata, hogy már csak védeni kelljen a Troyes otthonában az EL-helyezést. Ehhez kellenek majd a gólok, ez a Nantes pedig alkalmas egy kiütésre.