A Portugál Rally több, mint 50 éves múltra tekint vissza, olyan versenyzők nyerték meg korábban a viadalt, mint Walter Röhrl, Hannu Mikkola, Carlos Sainz, Colin McRae, Tommi Makinen, Sébastien Loeb és Sébastien Oiger. A legnagyobbak, most is folytatódik ez a tendencia, visszatér a két öreg és újból a győzelemért versenyezhetnek?

Rutin kifizetődik

A két Sébastien, Loeb és Ogier idén részprogramot teljesít a rali-vb-n, így nem mindegyik futamon állnak rajthoz. Lehetséges, hogy véletlen, de inkább neveznénk tudatos lépésnek, hogy mindkét versenyző ugyanazokra a versenyhétvégékre fókuszál. Monte-Carlo után Portugáliában mérik össze újból tudásukat, miközben mindkét klasszis más-más szakágban tevékenykedett. Ogier WEC-futamokon indult - kevés sikerrel -, míg Loeb a tereprali-vb-n indult, illetve annak elektromos változatában.

A rutinos rókák Monte-Carlóban is bizonyítottak, hiszen míg a fiatalok tanulták az új technológiát (Rovanperának egy napjába került, mire ráérzett a visszatöltésre a fékezéseknél), addig Loeb és Ogier rögtön a győzelemért mentek, többiek nem tudták velük tartani a lépést. A mezőnynek az a szerencséje, hogy ez a két klasszis csak hobbiból indul, különben megint elvernék a komplett társaságot. Kétségtelen, hogy korszakos zsenik, valószínűleg a sportág legjobbjai.

Sokáig ellenségeskedés volt Ogier és Loeb között, de Monte-Carlóban érződött, hogy változott a helyzet, Ogier is többet poénkodott, jót tett neki, hogy már nem "profi". Az viszont továbbra is érezhető, hogy amint visszatérnek a WRC-szintre, mindketten motiváltak, valahol egymást húzzák a versengéssel, így könnyedén megeshet, hogy Portugáliában is ők küzdenek majd a győzelemért.

Szeretném minél gyorsabban megtalálni a jó ritmust. Ha nem leszek messze a dobogótól, már elégedett leszek. A negyedik helyről indulva még mindig takarítanom kell, ha száraz lesz az időjárás. Nem tudom mit érhetek el a Rally1-es autóval, ezért már az első napon dolgozni kell a verseny végi siker érdekében - nyilatkozta Loeb.

Izgatottan várom a Portugál Rallyt. Nagyon élveztem a kis szabadságom, és úgy érzem, frissen térhetek vissza a Rally Világbajnokság mezőnyébe. Nagyon örülök, hogy az utóbbi versenyeken nyerni tudott a csapat. Portugáliában azonban nemcsak élvezni szeretném a versenyzést, hanem szeretném segíteni a csapatot világbajnoki címhez vezető úton. Portugália igen különleges számomra, nagyon jó a kapcsolatom az országgal és a szurkolókkal, és számos sikert értem már el ezen a versenyen - mondta Ogier a versenyt megelőzően.

A két versenyző közül Ogiernek feküdt jobban a verseny, több alkalommal is nyert Portugáliában, szereti a murvás részeket, tesztelése is jól sikerült, ráadásul a Toyota sorra hozza a győzelmek, mezőny egyik, ha nem a legjobb autója. Mindent elmond Loeb teljesítményéről, hogy a Ford Pumával nyert Monte-Carlóban, de azóta a csapatból senki sem állt dobogón. Megint Loeb az, akinek hoznia kell a dobogós helyezést?

Dobogó a cél

Ha nem is feltétlenül mondták ki, de Loeb és Ogier számára is a dobogó (győzelem?) a cél, ahogyan Ott Tanak, Thierry Neuville, Elfyn Evans és Kalle Rovanpera számára is. Ez hat versenyző, közül hárman érhetnek csak oda. Tanak dobogóval hangolt a Horvát hétvégén (ahol Bútor Robi kategóriaelső lett), sebessége adott, bátorsága is, de nem képes konstans jó teljesítménye. Evans formája eddig pocsék, nem igazán érzi a ritmust.

Neuville és Rovanpera párosból előbbi nagyon fogadkozott, viszont a portugál versenyről vegyes élményei vannak. Nyert már ugyan, de többször végzett 30. hely környékén, fel is kellett adnia párszor, szóval nem feltétlenül kedvez neki portugál hétvége. Rovanpera zsinórban két versenyt nyert, favorit, fekszik neki a gyors és murvás pálya, győzelemért jött. Kedveli a portugál versenyt, elmondása alapján csak a pálya "tisztításával" lehet gond a részéről.

Ezek alapján Sébastien Ogier dobogójában lehet érték. A francia versenyző a portugál versenyhétvége egyik favoritja, ismeri a környéket, rutinos és kipihent. Utóbbi fontos, hiszen a folyamatos terhelésekben hajlamos volt az elmúlt években már kisebb hibákra. Most azonban motivált, Monte-Carlóban sem volt messze a győzelemtől, ezen a hétvégén akár még az is összejöhet.

Ismert fociedző a mezőnyben

André Villas-Boas sosem rejtette véka alá, hogy rajong a motorsportokért, azon belül a raliért. Korábban indult Dakar-ralin is, illetve több tereprali versenyen is. Tavaly kipróbálta magát a Portugál-ralin is, ahol egy Citroën C3 Rally2-vel zárt a 12. helyen a kategóriájában (WRC3). Idén Eb-futamon indult, majd most újból egy világbajnoki hétvégén, de már egy WRC-vel, ugyanis megvásárolta Esapekka Lappi korábbi WRC-jét. A cél nem a győzelem, hanem a tisztes helytállás lehet.