Ki nyer vasárnap? Játék és labdarúgás 90 percben, jobb esetben. Hosszabbításba torkollik az idei BL-döntő 2016 után újból, vagy eldöntik a csapatok a rendes játékidőben? 

2020 aug 23. 21:00
Tipp: Fogadásépítő: PSG vagy döntetlen + PSG góljai 0,5 felett
Unibet
1.81

Daniele Orsato szórja a büntetőket 

Sajnos a BL-döntőben sem addig tart a mérkőzés, amíg nem mi nyerünk, hanem amíg a bíró le nem fújja. Ezen gondolatmenet mentén haladva a bíróval kezdjük a BL-döntős elemzésünket. Daniele Orsato kapta a finálét, aki mostanság a leginkább foglalkoztatott játékvezetők közé tartozik: Sevilla - Wolverhampton (Európa Liga negyeddöntő), Kobenhavn - Basaksehir (Európa Liga nyolcaddöntő), illetve egy jó pár Serie A mérkőzés az elmúlt két hónapból. Azt vehettük észre, hogy a bíró nem rest büntetőket befújni (nem sokan számítottak rá, hogy bíróról nézhetnek majd YouTube összefoglalót egy Bajnokok Ligája meccs kapcsán, de nálunk erre is sor kerül). 

A kényszerszünet óta 7 mérkőzésen 6 büntetőt ítélt meg, ami eléggé soknak mondható, de előtte sem volt szívbajos, ugyanis az azelőtti két Bajnokok Ligája mérkőzésén összesen 3 büntetőt fújt be. Amikor olyan csapatok játszanak a fináléban, mint a PSG és a Bayern München, ahol agilis támadók vannak és kemény védők, ott nem lenne meglepő egy büntető. Erre mondhatnám, hogy egész jó szorzót kapunk, de az hazugság, mert kiszúrták a szemünket egy játszhatónak nem igazán mondható oddsszal (2.45). 

Katar és a BL-győzelem

Úgy vélik, hogy nem tenne jót a focinak, ha a PSG nyerne, hiszen azzal bizonyítanák, hogy pénzen megvehetőek a nagy sikerek. Nasser Al-Khelaifi katari üzletember, aki a PSG elnöke is egyben, rengeteg pénzt invesztált a francia csapatba (amivel ráadásul az átigazolási díjakat is felnyomták). Mindezek ellenére éveken át csak vergődtek, majd a kényszerűségből alkalmazott új BL-formulában egyből döntőbe kerültek. A riválisokkal ellentétben, ők nem játszottak meccseket a kényszerszünet után, edzettek és pihentek. 

Sokan úgy gondolták, hogy a meccshiány visszaüthet, de épp az ellenkezője történt nagy meglepetésre. Rendkívül jó munkát végzett a párizsiak erőnléti stábja, tökéletesen formában tartották a csapatot, ha lehet azt mondani, nekik még jól is jött a szünet. Edinson Cavani és Thomas Meunier lelépett a nyáron, azt gondolhatták, jó döntést hoztak, Tuchel pedig bizonyította, hogy a jelenlegi keret megoldja a nehéz helyzeteket, nincs szükség azokra, akik távozni akarnak. 

Ángel Di María. Fotó: daykung / Shutterstock.com

Ehhez kellett természetesen Ángel Di María klasszisa is, aki ugyan a negyeddöntőben nem játszhatott, de az elődöntőben fantasztikus teljesítményével, szinte egymaga verte a lipcsei csapatot. Kylian Mbappé sérülése kapcsán sokáig ment az altatás, de végül kiderült, hogy a francia csodagyerek jól bírja a terhelést, továbbra is rendkívül gyors, szóval fel van adva a lecke a németeknek. Neymar sziporkázik, de a gólszerzése egyelőre még várat magára. 

Ángel Di María eddig két rangos tornán játszott a döntőben többet, mint 70 perc: a 2008-as olimpiai finálén, illetve a 2014-es és Bajnokok Ligája döntőjében. Az Olimpiát az ő góljával nyerte Argentína, míg a BL-döntőben ő lett a mezőny legjobbja. Nagyon hiányzott a játéka 2014-ben Argentínának a vb-döntőn, ahogyan az utána következő Copa América fináléban is. Ha Di María egészséges, akkor nagyon nehéz őt megállítani az éles szituációkban. Akkor él igazán az argentin játékos, aki ugyan nem szupersztár papíron, de képes váratlan húzásokra, tökéletes beívelésekre és lövésekre. Érdemes tehát elgondolkodni, hogy a fináléban gólt szerez (3.50) vagy gólpasszt ad (3.20), esetleg a mezőny legjobb játékosának választják (9.00). 

Mi az igazi ereje a PSG-nek? A védekezés, az üres területek kihasználása és a pontrúgások. Sokan nem figyelnek arra, mennyire jól védekezik a párizsi alakulat, mióta Tuchel átvette a csapatot. Hány védekezés (és egyben támadás) szempontjából gyengébb meccse volt a PSG-nek az elmúlt egy évben, amikor mindenki egészséges volt? Mindössze egy (Borussia Dortmund elleni 2-1-es vereség), azóta csak hatékonyabbá vált a közel 7 védővel való defenzív játékuk.

A középpályán is olyan játékosok vannak, akik nyugodtan játszhatnak a védelem közepén is (Marquinhos), rendkívül jól helyezkednek, megszállják a pálya közepét, amivel megfojtják az ellenfeleket. A pontrúgások szintén sarkalatos pontja a csapat támadójátékának: a bajnokságban a második legtöbb gólt érték el ebben a szegmensben. Di María és Neymar személyében két olyan játékos végzi el a pontrúgásokat, akik pontosan fejre ívelik azokat, középen meg jól helyezkedő és fejelő védők érkeznek (Marquinhos, Thiago Silva és Kimpembe). 

Az üres területek kihasználása az ami Mbappé sebességével és helyzetfelismerésével könnyedén megy a párizsiaknak. Ebben a világon a legjobb a francia támadó, rendkívüli sebességével nem veszi fel vele senki sem a versenyt, ha nagy a védelem mögötti üres terület (ahogyan azt megszokhattuk a bajorok meccsein), akkor a kapuig gyalogol Kylian. Kiválóan érzi, mikor kell bemozdulni a résekbe, egymaga képes megbontani egy komplett védelmet, ahogyan a videóból is láthatjátok (labda nélküli mozgása egészen elképesztő). 

A bajor monopolizmus ereje

Az aktív rotációt tekintve, Thomas Müller mellett talán még Joshua Zirkzee és David Alaba tekinthető a bajorok sajátnevelésű játékosának. A Bayern München tökéletesen szívja el a legtehetségesebb játékosokat a közvetlen riválisoktól, mindezt gyakorlatilag potom pénzekért, olykor ingyen. A Bayern München mellett sokan azt hozzák fel indokként, hogy Lewandowski, Neuer vagy épp Goretzka milyen olcsón került a bajorokhoz, azt már jótékonyan elfelejtik, hogy ezek a játékosok milyen módon kerültek a német sztárcsapathoz (átigazolási díjak töredékéért, olykor nem hosszabbítottak szerződést, hogy ezzel se terheljék a bajorokat, cserében a hatalmas fizetésekért).

Fizetések: a játékoskeretek szerződéseinek értéke a Bayern München esetében 315 millió euró, míg a PSG-nél 337 millió euró. Nem olyan jelentős az eltérés, mint amire először gondolnánk, ráadásul mindkét klub ott a top5-ben a fizetési rangsort tekintve. Az egyik oldalon Neymar fizetése csillagászati (36,68 millió euró), másik oldalon Coutinho és Lewandowski keres 20 millió felett (további meglepetés, hogy a bajoroknál többen keresnek 10 millió felett, mint a párizsi riválisnál). Mindezek fényében érdekes volt Karl-Heinz Rummenigge ötlete, miszerint javaslatot nyújtottak be az UEFA elnökének, Aleksandar Ceferinnek, hogy vezessen be fizetési plafont. 

Mindez azt eredményezte, hogy a bajoroknak akad pénzük a játékosok fizetésére, nem is kevés, ahogyan az fentebb olvasható. Alexander Nübel ingyen került át a bajorokhoz, kikerült egy időre a Schalke kezdőjéből, amint kiderült a húzása. Természetesen, most már a bajorok sem tudják elkerülni a nagyobb beruházásokat, de még így is olcsón megúszták a nyári bevásárlást (Sané féláron, 45 millió euróért érkezett mindössze), azonban ez önmagában kevés lett volna a sikerhez. 

A stratégiával ugyan uralni tudják szinte bármilyen körülmények között a Bundesligát, azonban az európai kupaporondra egy olyan edző kellett, mint Hans-Dieter "Hansi" Flick. A németek 2014-es vb sikerében óriási szerepet játszott, tökéletes megoldás a müncheni kispadra. A Bajnokok Ligája megváltozott lebonyolítása szintén kapóra jött Flick számára, hiszen a vb-n is hasonló stratégia mentén nyert a Nationalelf. 

Szemre is látványosan játszik a Bayern München, akik nemcsak a támadáshoz, hanem a védekezéshez is értenek. Hansi mindenki helyét megtalálta a pályán, tökéletesen működik a védelem, ahol Boateng új erőre kapott, Alaba középen kiváló, Alphonso Davies pedig tökéletesen illeszkedik a rendszerbe. A támadósorban Thomas Müller új impulzusokat adott, aminek hála Lewandowski is hatékonyabb lett. Gnabry eljutott arra szintre Flick edzősködése alatt, hogy fontos meccseket dönt el egymaga. 

A videóból jól kivehető, hogy a Bayern München alaptaktikája rendkívül erős, mérkőzéseik többségét már az első játékrészben eldöntik, akkora nyomás alá helyezik a riválisokat (a feltolt védelmük által). Már az nehézséget okoz az ellenfeleknek, hogy kihozzák a labdát a saját kapujuktól (emlékezhetünk rá, mennyire szenvedett ebben a Barcelona). A támadósor egy tökéletes gépezet, ahol mindenki tudja a pontos feladatát. A bajorok legnagyobb ereje abban rejlik, hogy képesek 10 perc alatt eldönti a mérkőzést, ha a rivális figyelme alábbhagy. 

Kinek az akarata érvényesül a BL-döntőn?

Hagyjuk a sablonokat, az a fontos a bajorok részéről, hogy mennyire gyorsan tudnak gólt elérni az ellenfélre gyakorolt presszingből, illetve milyen gyorsan képesek támadásokat vezetni. A párizsiak is képesek hatékony letámadásra (Gulácsiék mesélhetnének erről), szóval az első gól megszerzése döntő lehet. Mindkét csapat képes olyan hatékony védekezésre, amivel limitálni tudja az ellenfél támadóit. A PSG részéről 7-8 védekezésre tökéletesen alkalmas játékos, míg a bajoroknál 6-7 áll rendelkezésre. 

Kevés tehát azon játékosok száma, akiknek el kell dönteniük a meccset a gólok szempontjából. Ezért is lesz fontos a pontrúgás, amiből ilyen feszes védekezés esetén előny kovácsolható. Mindkét támadósorban vannak olyan játékosok, akik jól bontják meg a védelmeket, de fontos ilyen esetekben a befejezés is. A PSG csatárai sok helyzetet hagytak ki, ebben jobban a bajorok. A párizsiaknak azonban van egy jegelt sztárjuk, akit lehet épp a döntőre tartogatnak: Mauro Icardi. 

A világ egyik legjobb támadója, ha a tizenhatoson belüli helyzetkihasználást veszük figyelembe. Icardi játékára utalhat egy apró jel: a PSG-nél a héten Tuchel gyakoroltatott egy 4-2-3-1-es felállást, ahol Neymar volt az irányító, Mbappé és Di María a két szélső, míg Icardi a középcsatár. Ilyen rendszerben nem sok alkalommal lépett pályára a francia alakulat. Ennek egyik oka a destabilizált felállás, ahol a középpályán óriási munka kell, hiszen folyamatosan nyomás alatt kell tartani a riválist. Amikor a Di María - Neymar - Icardi - Mbappé kvartett egyszerre kezdett, az alábbi eredmények születtek:

  • St. Étienne (4:0): Mbappé (2 gól), Neymar (1 gól), Icardi (1 gól)
  • Amiens (4:1): Mbappé (2 gól), Neymar (1 gól), Icardi (1 gól)
  • Monaco (3:3): Neymar (2 gól)
  • Monaco (4:1): Mbappé (2 gól), Neymar (1 gól)
  • Lille (2:0): Neymar (2 gól)

Tuchel valószínűleg azért nem használta ezt eddig a BL-ben, mert nem volt rá szüksége (Leipzig ellen lefutott volt a meccs). Ha ez a kvartett egyszerre a pályán van, akkor biztos a gólszerzés, egyszerűen nincsen esélye az ellenfélnek. Mbappénál az említett üres területekre való mozgás, Neymar vagy Di María tökéletes beadásai vagy érkezésük a második hullámban, míg Icardi tökéletes elterelő ilyen esetekben. Valószínűbb azonban, hogy Thomas szem előtt tartja a stabilitást, és csak akkor küldi pályára Icardit, ha gond van. 

Thomas Tuchel - Paris Saint-Germain (Fotó: daykung/Shutterstock.com)

Mi ezen mentén haladunk tovább, miszerint az első játékrészben hiába várnak az irodák is gólparádét (1. félidő gólok 1,5 felett: 2.00). A PSG valószínűleg nem fog fejetlenül a falnak menni, koncentráltak maradnak. Ugyanakkor nehéz egy Bayern München ellen 0-0-ra játszani, gólok nekik is kellenek (bajoroktól evidensnek tűnik), így mi a PSG vagy döntetlen + PSG góljai 0,5 feletti opcióra szavazunk.
Ez a rendes játékidőre vonatkozik, ahol akár 1-1 is lehet, ami nem jelentené automatikusan a párizsiak BL-győzelmét. A helyzet az, hogy Hansi nem tud olyan mértékben belenyúlni a meccsbe (Coutinho, Coman esetleg még Zirkzee a minőségi cseréje a támadósorba), mint ahogyan azt megteheti Tuchel (Icardi, Draxler, Sarabia és Choupo-Moting). Abban biztos vagyok, hogy ezzel élni is fog a PSG, ez pedig újabb lendületet adhat nekik a második játékrészre, ha szükségük van rá.

Nagyon fontos megemlíteni újból, hogy a bajorok egy feltolt védelmet használnak, ami jelen esetben rendkívül veszélyes lehet egy olyan támadóval szemben, mint Kylian Mbappé. Hozzá fogható játékossal még nem találkozott a Hansi Flick vezette Bayern München, ekkora terület számára ajándék ahhoz, hogy gyors kontrát vezessen. Erre valamit ki kell találnia Flicknek is, hiszen nem szabad felelőtlenül letámadniuk, ahogyan arra is megoldás kell, hogy Neymarék folyamatosan változtatják a helyüket a támadósorban. 

Ahhoz, hogy a bajorok megnyerjék a kupát, már az első félidőben olyan előnyt kell kialakítaniuk, amit képesek tartani a világ legjobb támadósorával szemben a második játékrészben. Erre meg is van az esély, de a németek BL-győzelmére eléggé karcsú a szorzó (1.57). Azoknak, akik rájuk szeretnének fogadni, érdemesebb fogadásépítővel az 1. félidő Bayern győzelem és utána Bayern kupagyőzelem kombinációt használni (2.87). 

Összegezve: rengeteget költ az átigazolásokra a PSG, illetve a szerződésekre mindkét klub, ugyanakkor az is igaz, hogy rendkívül jól összerakott játékrendszereik vannak, amik kiállták az idő próbáját. Átgondolt és okosan felépített taktikákat alkalmaznak, okkal vannak ott a fináléban. A francia csapat ellenérzést kelt az emberekben, mondván ez a csapat összevásárolt. Ugyanakkor azt sokan elfelejtik, hogy nem ők az elsők, akik próbálkoztak ezzel az elmúlt években, mégsem jutottak el a döntőig. A Bayern München esetében pedig nem elég annyit mondani, hogy sokat költenek szerződésekre, hiszen a két spanyol gigász ebben kiemelkedő - ahogyan a Juventus is -, még sincsenek ott a fináléban. Ez két edző óriási taktikai csatája lesz, ahol ehhez a legjobb keretek adottak. Tényleg kihozták az adott játékosokból a legtöbbet! 

  • Paris SG - Bayern München tipp

    Fogadásépítő: PSG vagy döntetlen + PSG góljai 0,5 felett
    Unibet
    1.81

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fotó: vadym_burla/Shutterstock