Alig néhány mérkőzés maradt az NBA 2022/23-as szezonjának alapszakaszából. Ennek kapcsán vizsgáltuk meg az ajánlatokat, melyek az alapszakasz végéig érvényesek, köztük olyanokat, hogy kik juthatnak be a rájátszásba, mely játékos lesz az MVP, illetve ki lesz az év edzője?

Egyéni díjak: MVP, MIP, DPOY, ROY

Ezek a fránya rövidítések, de vágjunk is a közepébe, az alapszakasz legjobb játékosa (MVP) kapcsán három esélyesre szűkült a lista. A szezon elején még Luka Doncic, szezon közben már Jayson Tatum neve is a kalapban volt, végül a Joel Embiid (1.50), Nikola Jokic (3.25) és Giannis Antetokounmpo (3.50) hármasból fognak majd választani, közülük egyéni mutatókat tekintve Joel Embiid emelkedik ki. Az is igaz, hogy Antetokounmpóval karöltve, ők hiányoztak a legtöbb mérkőzésről idén, így nem feltétlenül jogos, hogy valaki 60 meccses teljesítményét összehasonlítjuk egy olyan játékossal, aki 65-68-70 találkozón lépett pályára. 

Minimum mérkőzésszám: Az NBA vezetői már tavaly megkezdték az előkészítését annak, miszerint kell egy minimum mérkőzésszám, amelyet teljesíteni kell a játékosoknak ahhoz, hogy jelölhessék őket az egyéni díjakra. Jelenleg ez csak a scoring title (legtöbb szerzett pont) esetében érvényes (58 találkozó), de ki akarják terjeszteni az MVP, DPOY és a többi díjra is, mivel elkerülnék azt, hogy valaki 55-65 mérkőzéses alapszakaszbeli teljesítménnyel díjakat nyerjen. Az úgynevezett load management (játékosok pihentetése egymást követő, esetleg kevésbé fontos idegenbeli, de olykor hazai meccseken is) egyre nagyobb méreteket ölt, így próbálják elejét venni, hogy egy-egy sztár ne üljön ki 10-15-20 meccset egy alapszakasz során, hanem minden mérkőzésen lépjen pályára, ahogyan 20-30-40 évvel korábban a régi klasszisok. 

Embiid esetében 33,4 pontos meccsenkénti átlagról beszélünk (1. hely), lepattanók tekintetében 10,2-t kapkod le (7. hely), amihez még 1,7 blokk is párosul (6. hely), center létére pedig 4 gólpassz felett átlagol, míg az olyan mutatókban, mint a PIE (játékos hatása a csapatra) szintén 1. helyen áll, de csapatával csak 3. helyen állnak a Keleti konferenciában. Az első ugyanis a Milwaukee Bucks, amelynek vezére Giannis Antetokounmpo. A 31,1 pontos átlag kiemelkedő (5. hely), mint ahogyan a meccsenként leszedett 11,8 lepattanó is (3. hely), de legnagyobb usage mellett (játékos használata a pályán), övé a legalacsonyabb PIE mutató hármuk közül. 

Közel sincs olyan hatása a Milwaukee sikereire a görög sztárnak, mint amilyenre Embiid van a Philadelphia győzelmei esetében. Ezek a teljesítmények azonban eltörpülnek Jokic mutatói mellett, aki annak ellenére, hogy csak 24.8 pontot átlagol (17. hely), lepattanókban második (11,9), gólpasszokban pedig negyedik, mindezt centerként és majd 10-es átlaggal. Elképesztő, ahogyan ilyen magasembertől a 40%-os triplázás, de ezeket felülmúlja, hogy míg Embiid és Antetokounmpo a mélyebb statisztikai mutatók közül alig háromban van a top10-ben, addig Jokic nyolcban! 

Ő jelenti a pályán a legnagyobb különbséget pontban az ellenfelek között (13,1 ponttal ér el jobb teljesítményt a Denver, amikor Jokic játszik), támadójátékban vele teljesít a legjobban a csapat, gólpasszokban irányítókat megszégyenítő hatékonysággal bír, ezek mellett szinte már fel sem tűnik, hogy az egész ligát tekintve top5-ben van a True Shooting Percentage mutatóban.

Mi is ez? Azt jelenti, hogy mennyire választja meg valaki jól a dobásait. Neki 70,5%-os a mutatója, míg a soron következő szupersztár épp Embiid, aki nincs a top20-ban és 65%-os mutatóval büszkélkedik. A kampány viszont egyre komolyabb Embiid mellett, tudják, hogy valószínűleg még egy ilyen szezont nem fog kibírni sérülés nélkül, ráadásul, ha létrejön a minimum mérkőzésszám olyan 68-70 találkozóval, akkor Embiidnek sok esélye nem lesz az MVP-címre. Jokic és Antetokounmpo pedig már nyertek ilyen díjat. 

Mike Brown, az örök vesztes?

Idén a Sacramento Kings látványos és jó kosárlabdát játszik, valószínűleg óriási meglepetésre top3-ban végeznek a Nyugati főcsoportban. Edzőjük, Mike Brown pedig pályafutása során második alkalommal nyerheti el az év edzője díjat úgy, hogy még sosem nyert bajnoki címet. Irányította a LeBron James vezette Clevelandet a 2000-es évek végén, illetve a problémás Lakers-sereget (Kobe, Howard, Nash, Gasol és Metta World Peace). Most nem kell bajlódnia a szupersztárokkal, láthatóan jobban is érzi magát, így hiába nyeri az alapszakaszt a Milwaukee, legnagyobb teljesítményt edzőként Mike Brown tette le az asztalra (1.08). 

Év védőjében van érték!

Az év legjobb védőjátékosa (DPOY) kapcsán megoszlanak a vélemények olyannyira, hogy egyik irodában 1.38-ért adják Brook Lopez elsőségét, míg máshol 1.60-ért. Nagy csatát várnak. Jaren Jackson Jr. szintén kiváló számokat hozott, még vizsgálni is kellett őket, hogy ezek tényleg valósak-e? Az igazság viszont az, hogy épp Jaren Jackson Jr. (és Joel Embiid) miatt akarják bevezetni a minimális alapszakasz mérkőzésszámot, ugyanis míg Lopez szinte kihagyás nélkül, alapszakasz találkozók többségén pályára lépett (kettőt hagyott ki), addig Jackson úgy esélyes a díjra (2.20), hogy 17 meccset hagyott ki és amiken játszott, azokon is kevesebb percet töltött átlagban a pályán, mint Lopez. 

Brook Lopez esetében valószínűleg ez lehet az utolsó egyéni díj, amit pályafutása alatt nyer, ráadásul végig stabil teljesítményt hozott, addig Jackson előtt még hosszú évek vannak, ha ilyen formában játszik majd egy teljes szezont végig, akkor már jövőre megkaphatja a díjat. Nincsen ilyen nagy vita az év újonca kapcsán (ROY), ahol egyértelmű Paolo Banchero elsősége, de ez már szezon elején is evidens volt (1.01). Hasonlóan magabiztos lehet Lauri Markkanen is, akinek jól jött a csapatváltás. A finn játékos a remek Európa-bajnokság után a Clevelandtől a Utah Jazzhez lett cserélve, ahol rögtön All-Star meghívót kapott, illetve 25 pont és 8 lepattanó felett átlagol, övé lehet a legtöbbet fejlődött játékos cím. 

Ki lesz a hatodik legjobb?

Az év legjobb hatodik embere, mondhatni legjobb cseréje kapcsán olyan harc van, mint az év védője szavazáson. Ennek oka, hogy tényleg nehéz dönteni Immanuel Quickley (1.88) és Malcolm Brogdon (1.88) között. Ha tradicionális mutatókra nézünk, akkor mindenben kicsit jobb Brogdon, viszont a pályán mutatott játék alapján Quickley lenyűgöző, ahogyan a mélyebb statot is azt mutatják, nagyobb hatással van csapata játékára csereként, mint Brogdon a sajátjára. Ez lehet a döntő tényező, illetve az a hype, ami alapján a szakértők többsége az első helyre sorolta ebben a rangsorban az utóbbi időszakban. 

Visszatekintő a korábbi tippjeinkre

Nem boncolgatnánk olyanokat, hogy ki nyerheti az idei szezont, mely csapat lesz a Kelet vagy Nyugat győztese, csak a play-in, illetve a rájátszásba való bejutás kerül terítékre, illetve egy kis helyzetjelentés. A szezon elején arra voksoltunk a Kaotikus Kelet írásunkban, hogy a Cleveland Cavaliers idén jól szerepel. Az irodák lebecsülték őket, még hét meccsük van hátra az alapszakaszból, ha egyet megnyernek, akkor már hozták az előre meghatározott 47,5-es győzelmi határt. 

A másik beharangozóban Nyugat vakfoltjaként tekintettünk a Memphis Grizzliesre, akivel szintén nem foglalkoztak az irodák, kicsit lesajnált csapat volt. Míg a Cavs biztos kiemelt lesz Keleten, addig a Memphis szintén elérte ezt a bravúrt, ők a Nyugati főcsoportban végezhetnek top3-ban, még három győzelemre vannak az előre meghatározott 48,5-es határtól, amit a hátralévő kilenc találkozón kéne összehozni. Mindezt úgy, hogy az elmúlt időszakban akadtak bőven problémák a Grizzliesnél, de már kilábaltak belőle. 

A rájátszás a tét

Érdemes megvizsgálni, kik juthatnak be a rájátszásba automatikusan, illetve kik a play-in útján. Kevin Durant távozása után, a Brooklyn Nets esetében lehet trükközni olyannal, hogy nem jutnak be a rájátszásba (4.30). A play-in helyük biztosítva van, ha maradnak 7. helyen, akkor mindössze egyetlen mérkőzést kéne nyerniük a rájátszásért, de láthatóan összeomlott a társaság a februári cserék után. Ennek a keretnek még idő kell, amíg összeszoknak, hiába, hogy mindössze egy meccs az elmaradásuk a Miamival szemben, ha kikapnak tőlük az egymás elleni derbin - amire jó esély van -, akkor hiába kicsivel könnyebb a sorsolásuk, nem fogják elérni a 6. helyet az alapszakaszban. 

A Keleti főcsoportból amiben még lehet érték, hogy a Toronto Raptors bekerül a rájátszásba (1.95). Ez a gárda rutinos az ilyen kiélezett meccseket tekintve, sorsolásuk pont ideális, tarthatják a play-in helyüket, ha pedig ott a Chicago vagy Brooklyn/Atalanta jönne szembe, mindkét gárdával szemben esélyesek. Nyugaton sokkal bonyolultabb a helyzet, nagyon megkavarhatja az esélyeket a Dallas Mavericks és az Oklahoma City Thunder is. Utóbbi esetében látunk esélyt egy play-in szereplésre (1.58), sokkal nagyobb rá a sansz, mint a rendkívül nehéz sorsolással rendelkező New Orleans Pelicans kapcsán. 

Megjegyzés: A szorzók napi szinten változnak majd, ahogyan haladunk az alapszakasz vége felé. Ennek köszönhetően, hiába 4.30-on nyit a Brooklyn kiesése a PO-ból, meccsek függvényében ez az odds is változhat, akár már magyar idő szerint vasárnap (03.26.) délutánra is. 

  • NBA tippek

    Év védője: Brook Lopez
  • Nem kerül be a rájátszásba: Brooklyn Nets
  • Bekerül a play-in-be: Oklahoma City Thunder

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fotó: sportoakimirka/Shutterstock