LeBron James az elmúlt évtized legjobb játékosa, bajnoki címeket szerzett, páran még Michael Jordan GOAT-státuszát is megkérdőjelezték emiatt. Nem mennénk bele abba, hogy a ki király, mindenesetre pár érdekes adatot hoztunk arról, hogy milyen hatása volt Michael Jordannek az NBA-re. 

Jordan és a trükkös szerződés

Az 1980-as években az NBA-sztárok keresete 1-2 millió dollár környékén mozgott éves szinten, volt egy-egy kiemelkedő játékos, de összességében ők sem milliókkal haladták meg ezt a szintet. Az 1990/91-es szezonban Patrick Ewing kereste a legtöbbet 4,2 millió dollárt, míg egy évvel később Larry Bird volt a lista élén 7 millió dollárral. Megfigyelhetjük, hogy még az 5 millió dolláros szintet is nehezen haladták meg a játékosok, pedig szupersztárokról beszélünk. 

Michael Jordan évenkénti keresete a kép jobbján, míg a baloldalán az 1996/97-es csapatonkénti összesített bérek.

Michael Jordan az első négy évében még a milliós évenkénti összeget sem érte el, első ligaszintű top5-ös fizetési szezonjára 1991/92-ig kellett várnia (amikor már bajnok és MVP volt, liga legjobbja). Hiába tekinthető a 1992/93-as szezonban is alulfizetettnek a 4 millió dollárral, ezzel már a liga második legjobban kereső játékosa volt. A harmadik bajnoki címe után visszavonult, majd másfél évvel később visszatért, ugyanakkor Jerry Reinsdorf "szabadsága" alatt is fizette Jordan bérét. 

A következő szerződését 1996-ban írhatta alá, amikor szabadügynök lett. Ekkoriban a csapatok fizetési sapkája 24 millió dollár volt évente, amit különböző kitételekkel haladhattak meg. Ez azt jelenti, hogy a csapatok többsége próbálta csak minimálisan túllépni a fizetési sapkát, hiszen a teljes keretre vonatkozott a 24 millió dolláros határ!

Fizetések alakulása a 90'-es években első felében: Érdemes kicsit kitekinteni, ugyanis az első 10 millió dollár feletti szerződést Magic Johnson kötötte (1994/95: 14,6 millió dollár), majd egy évvel később Patrick Ewing szárnyalta túl (1995/96: 18,7 millió dollár). Ekkoriban egy sztár 5-9 millió közötti összeget tehetett zsebre, majd következett az 1996-os szabadügynök-piac, olyan játékosokkal, mint Reggie Miller, Shaquille O'Neal, Gary Payton és Michael Jordan. 

Először a Chicago Bulls lépett: 1996. július 13-án bejelentették, hogy Michael Jordan egy évre 30,140 millió dollárért marad a Bulls játékosa. Hogyan tudta meghaladni Reinsdorf a fizetési sapkát egyetlen játékossal? Hogy engedhették meg neki, hogy egyetlen játékos többet keressen, mint egy komplett NBA-csapat? A Chicago Bulls vezetősége különböző kiskapuk segítségével kihasználta a fizetési sapka hibáit:

  • Az adott NBA-franchise abban az esetben léphette túl a fizetési sapkát, ha vissza akarták igazolni a saját játékosukat (magyarul új szerződést kötöttek velük).
  • A mostani rendszertől eltérően, nem volt maximum szerződés, így gyakorlatilag bármekkora összeget mondhattak a csapatok, de ezt ki kellett gazdálkodniuk.

Egy ekkora szerződés azonban csak egyetlen csapatnak érte meg, akik az ehhez lévő összeget elő is tudták teremteni. Jerry Reinsdorf pontosan tudta ezt, így a 30 milliós ajánlattal történelmet írtak. Ha ez nem lenne elég, akkor a következő évben hiába emelkedett 26,9 millióra a fizetési sapka, Jordan esetében újból alkalmazták ezt a módszert, megint egy szezonra írt alá, most már 33 millió dollárért (Bulls is emelt, hogy bizonyítsák, Jordan a csapatok felett áll). Mekkora összegről beszélünk? 

A képen látható, hogy LeBron James a prime éveiben kapott ennyit, ami 2017-ben volt, 20 évvel később! Michael Jordan az egy évre vonatkozó fizetési rekordot 2017-ig tartotta, de ha ez nem lenne elég, akkor ő volt a ligában az első, aki 20 és 30 millió dollár feletti szerződést kötött! Steph Curry volt az, aki megdöntötte végül 2017-ben Jordan rekordját a 34,682 millió dolláros szerződésével. 

Megköszönhetik MJ-nek

Michael Jordan pályafutása 90%-ban alulfizetett játékos volt, aki a prime éveinek utolsó két szezonjában kapta meg azt a fizetést, ami a tudásához mérhető. Hol lenne a mostani viszonyok között MJ fizetése? A ligában jelenleg 40-45 millió körül keresnek a szupersztárok, ezzel arányosan, körülbelül 60-70 millió környékén kereshetne Jordan. A Bulls legendája ezzel a szerződésével megteremtette a lehetőséget, hogy a játékosok hatalmas összegeket keressenek a későbbiekben. 

Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a későbbiekben senki sem vállalt ekkora kockázatot (egyik játékos sem lépte túl a csapatok fizetési sapkáját), mint a Bulls, ráadásul a kollektív szerződés szabályai is változtak. Az 1996 és 2017 közötti időszakban mindössze három játékos keresett 30 millió dollár felett egyetlen szezonra vetítve: Michael Jordan, LeBron James és Kobe Bryant. Azóta már repkednek a ligában a 20-30 milliós szerződések, de akkoriban ez az összeg felfoghatatlan volt. 

LeBron James üldözi a Jordan-rekordokat, illetve próbál hozzá a leginkább hasonulni (Space Jam...), bajnoki cím és (döntő-)MVP tekintetében valószínűleg le kell mondania az MJ-szintről, viszont fizetésben már bőven túlszárnyalta őt. Az utolsó nagy dobása még az lehetne Jamesnek - bajnoki siker mellett -, ha 37 évesen MVP-címet nyerne (19.00). Jordan 35 éves volt, mikor utoljára nyert, Karl Malone 36 éves, nagyot szólna, ha LeBron ezt megcsinálná, de erre jelen helyzetben eléggé kicsi az esély. 

100%-os első befizetési bónusz 35.000 Ft-ig

Regisztrálj a Betinia fogadóirodához és ne maradj le a 35.000 Ft-ig terjedő 100%-os első befizetési bónuszról.

Betinia regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Michael Jordan (Fotó: Everett Collection / Shutterstock.com)