Egy óriásvállalat, mely egy projektet dolgozott ki arra, hogyan uralja a labdarúgást a következő években. Sikerülhet nekik? Mit keres a Red Bull egy brazil kisvárosban?

A Red Bull átszeli a világot

Az elmúlt évtizedekben különböző ötletek születtek arra, hogyan emeljünk fel kisebb klubot. Előfordult, hogy tehetős befektetők érkeztek koncepció nélkül, összevásárolva az elérhető legjobb játékosokat, hogy csapatot formáljanak. Olyan is előfordult, hogy szakértői csoportokhoz fordultak, amivel gyorsították a folyamatokat. Ez azonban sok esetben ellenszenvet váltott ki, ahogyan az is, hogyha politikai befolyás által próbáltak meg a mélyből a magasba emelni klubokat. Na jó, de miben más a Red Bull?

A Red Bull egy osztrák vállalat, mely az energiaitalok szektorában piacvezető. A céget 1987-ben alapították, azóta az unalomig ismert szlogen - "A Red Bull szárnyakat ad" - már világhírűvé vált. A Red Bull tulajdonosa, Dietrich Mateschitz azonban nem elégedett meg ennyivel, elkezdte felépíteni a sportbirodalmát. A portfolió része a labdarúgás, motorsport, extrém sportok, jégkorong, esport és természetesen a Red Bull Air Race is. A cég saját Forma-1-es pályával rendelkezik (Red Bul Ring, leánykori nevén A1-Ring), folyamatos a terjeszkedés, szinte évente szereznek meg újabb sportegyesületeket vagy pályákat. Ha ez nem lenne elég, akkor Mateschitz vezette vállalat rendelkezik zenekiadóval, zenei tehetségkutató céggel, saját tv-csatornával, számtalan újság a birtokukban van és természetesen egy könyvkiadó is. 

A sporttal való kapcsolatuk a 2000-es évek elején kezdődött, mikor az extrém sportok felé való nyitás után megrendezték a Red Bull Air Race-t, majd nem sokkal azt követően már saját Forma-1-es csapattal rendelkeztek. Mateschitz maximalista, nem azért nyitott a sportok felé, hogy szórakozzon, hanem a siker érdekelte. Pár év leforgása alatt a mezőny legerősebb csapatává váltak, egyéni és konstruktőri vb-címet ünnepelhettek. 

Mindeközben már előkészítették a labdarúgás projektet, melynek egyik zászlóshajója a 2005-ben megvásárolt Salzburg. A csődöt jelentett egykori Austria Salzburgból elkezdődött a Red Bull labdarúgó brand felépítése, Mateschitzék egységes arculatot akartak az összes jövendőbeli klubjukra. Ez nem csak a kinézetet jelentette, hanem a háttérmunkában is megmutatkozott. Míg a Forma-1-ben az egykori világbajnok, Gerhard Berger segített Mateschitznek, addig labdarúgásban Ralf Rangnick. 

Ralf Rangnick 2012-ben került a Red Bull kötelékébe. Többször volt edző a Bundesligában, de a végső győzelem nem jött össze. Lehetséges, hogy ezért nem is vállalta el a Mateschitz által felkínált edzői posztot. A Red Bull vezére azonban megváltoztatta az ajánlatát és sportigazgatói állást kínált számára, amivel leteheti a Red Bull csapatok alapját, és közös koncepciót alakíthat ki a cég birtokában lévő klubokra. Segítőjével, Helmut Gross-szal kidolgozott egy tökéletesen működő rendszert, ahol a Red Bulltól kapott pénzeket akadémiák építésébe fektetik, erősítik az utánpótlást, egységes taktikát dolgoznak ki a kluboknak. A játékfelfogásuk legfontosabb elemei a presszing, gyors kontra és hatékony támadásvezetés. Rangnick újítása azonban nem állt meg ennél, ugyanis edzői "képzésbe" kezdett. 

A német szakvezető munkája olyan hatékonyan működött, hogy a klubok automatikusan a siker útjára léptek. A taktika ötvözte Zdenek Zeman, Arrigo Sacchi és Valeriy Lobanovskyi meglátásait, tökéletes egyvelegét adva az egykori nagyszerű trénerek taktikai koncepcióinak. A gyors gondolkodás került középpontba Rangnicknál, ami olyan hatással volt a német edzői társadalomra (is), amivel rögtön elkezdődött a német edzők felemelkedése. Julian Nagelsmann, Jürgen Klopp és Thoms Tuchel követte a munkásságát, olyan edzők tanulhattak közvetlenül Rangnicktól, mint:

  • Marco Rose: Salzburggal osztrák bajnok (2x) és Európa Liga elődöntős, illetve első Bundesliga évében 4. helyezett a Mönchengladbach csapatával
  • Oliver Glasner: Az első Bundesliga szezonjában 7. helyet szerezte meg a Wolfsburggal
  • Niko Kovac: Jelenleg a Monaco edzője, de bajnoki címet nyert a Bayern Münchennel és kupagyőztes a bajorokkal, illetve az Eintracht Frankfurttal
  • Achim Beierlorzer: megmentette a Mainz csapatát a kieséstől
  • Ralph Hasenhüttl: 2. hely a Lipcsével a Bundesligában, majd középmezőny a Southampton csapatával a Premier League-ben
  • Adi Hütter: svájci és osztrák bajnok, illetve elődöntőig vezette a Frankfurt csapatát az Európa Ligában

Az edzők mellett érdemes azt is kiemelni, hogy milyen játékosokat "termelt ki" a Rangnick-gyár: Sadio Mané, Erling Haaland vagy épp Szoboszlai Dominik. Voltak olyanok, akiket 20 évesen vettek (Mané és Timo Werner) és tolták őket a világhír felé. Kiváló alapokat adtak ezeknek a játékosoknak, akik már nagyobb kluboknál is megállják a helyüket. A következő generáció már meg is érkezett: Joey Zalinsky, Caden Clark és Serge Ngoma. 

A brandépítés szövevényes útjai

A csődben lévő Salzburg megszerzése volt a projekt első része, ahol kikísérletezték a sikerhez vezető receptet. Érdemes felidézni Cristopher Vivell szavait 2015-ből, aki a Salzburg utánpótlásának igazgatója: 

A játékosok eladása csak akkor rossz, ha nem tudjuk helyettesíteni őket. 

Folyamatosan monitorozzák a fiatal tehetségeket, olyan adatbázissal rendelkeznek, amivel kevesen világszerte. Aprólékosan feltérképezik, kikre van szükségük, mely fiatalt érdemes az akadémiára vinni. Hiába adnak el egy Haaland szintű tehetséget, rögtön jönnek utána a fiatalok, Salzburg uralja az osztrák bajnokságot. Velük kezdődött minden, majd jött az amerikai projekt: New York Red Bulls.

New York Red Bulls: a csapat átlagéletkora a legfiatalabb az MLS-ben, de a brandet is építeni kellett Mateschitznek, ezért anno olyan játékosakat igazoltak, mint Thierry Henry vagy Tim Cahill. Fontos megemlíteni, hogy a BL-negyeddöntőben győztes gólt szerző Leipzig játékos (Tyler Adams), szintén a Red Bull New York-i csapatából érkezett. 

Következett Brazília majd Ghána, de egyik program sem kapott kiemelt szerepet. Ha lehet azt mondani, akkor az első brazíliai kísérlet inkább egy kisebb kudarc (és egy akadémia létrejötte) volt, hiszen a Red Bull Brasil nem tudott feljutni a legjobbak közé, viszont sok tehetséges brazil focistára tettek szert. Afrikában céltudatosan a fiatal játékosokra koncentráltak, nem akartak szupercsapatot építeni, vásároltak egy akadémiát, amit modernizáltak. Egyre több fiatal ghánai játékos érkezik a kontinensről Európába. 

Tyler Adams (Fotó: Vitalii Vitleo / Shutterstock.com)

Mindezek után következett a fő projekt, az RB Leipzig. A klub kapcsán kezdetben voltak problémák, de a Bundesliga "szigorú" szabályai is megkerülhetőek egy kis trükközéssel. Hiába változtatta meg a tiltás ellenére Red Bull a RB Leipzigra klub nevét, ez nem vont maga után komolyabb következményeket, ahogyan az sem, hogy gyakorlatilag megszegték a legendás 50% +1-es Bundesliga-szabályt. 

Bundesliga 50% +1-es szabály: a profi klubokat érintő döntések meghozatala továbbra sem befektetői csoportok, hanem maguk az anyaegyesületek kezében kell, hogy maradjon. Mivel Németországban a profi klubok egyesületi alapon szerveződnek, ezért kvázi a klubtagok döntenek egy adott csapat jövőjéről. A befektetők így papíron nem szólhatnának bele az adott klub döntéseibe, viszont ezt a szabályt több német klub is megkerüli valamilyen módon. 

Innentől már ismert a protokoll: elkezdték felépíteni a kiemelt klubjukat, mely a Red Bull vállalat "sztárcsapatává" vált. A német alsóbb osztályokból hamar a legjobbak közé küzdötték magukat, ahol rögtön a második helyet érték el. Több alkalommal is meglepetés eredményeket szállítottak, klub életének csúcspontja a 2020-as Bajnokok Ligája elődöntő volt. A Leipzig a csúcstermék a Red Bull cégnél, ezért a többi csapatból hozzájuk kell vinni a legnagyobb tehetségeket:

  • Dayot Upamecano: Salzburgtól érkezett
  • Naby Keita: Salzburgtól érkezett 
  • Konrad Laimer: Salzburgtól érkezett
  • Tyler Adams: New York Red Bullstól érkezett
  • Amadou Haidara: Salzburgtól érkezett
  • Hannes Wolf: Salzburgtól érkezett

A Leipzig kapcsán sokaknak a nagy profit jut eszébe, amiket az eladásokból szednek össze (Timo Werner 53 millió euróért váltott csapatot, Naby Keita 60 millió euroért), ugyanakkor azt sokan elfelejtik, hogy a klub - mióta az első osztály tagja - évente 60 millió euró felett költ átigazolásokra. Az már csak hab a tortán, hogy a játékosszerződések nagyságát tekintve a Bayern München mögött másodikok Bundesligában. 

Mi lesz a Bragantino szerepe?

A brazil labdarúgás kacifántos ligából nem tudott a legjobb közé jutni a Red Bull Brasil, köszönhetően annak, hogy a Red Bull vezérei nem térképezték fel megfelelően a helyi viszonyokat, így a lehető legnehezebb ligában, a Campeonato Paulistában akartak építeni a nulláról egy klubot. Ez lehetetlenség, hiába állt rendelkezésre sok-sok pénz, végül a Red Bull Brasil megmaradt akadémiai szerepben, viszont a Red Bull vezetősége nem adta fel a brazil-vonalat, szintet léptek. 

Egy olyan klubot szemeltek ki, akiknél már volt egy megfelelő alap, nem a sokadik vonalból kellett felküzdeniük magukat. Választásuk a másodosztályú Bragantinóra esett. A vezetőség célja nem az, hogy Libertadores-kupát nyerjenek, hanem az, hogy a fiatal brazil játékosokat leigazolják - anyagi keret erre adott -, ottani mércével nézve nagyobb pénzekért (viszont európai viszonylatban ez kisebb befektetésnek számít), majd utána "postázzák" a Leipzig számára azt, aki megfelelő.

Red Bull vállalat labdarúgó klubjai és utánpótlás központjai világszerte

A brazil fiatalok már 15-16 évesen megtanulhatják a Red Bull futballiskola szisztémáját, rögtön kompatibilissé válnak, könnyedén beépíthetőek a Salzburg vagy a Leipzig keretébe. A Leipzig számára további előnyt jelent, hogy egy Real Madrid vagy Manchester City eurómilliókért vehet majd brazil tehetséget, addig náluk "kéznél" lesznek a legjobbak, tudják rögtön, kiket érdemes Európába vinni. 

Hol tart most a Bragantino? A Red Bull 11 millió eurós befektetése után, egyből feljutottak a brazil első osztályba (22 év után!), beolvasztották az RB Brasilt, amely így a Bragantino utánpótlása lett. A Red Bull megnyitotta a pénzcsapokat itt is, hiszen azonnal elkezdték a stadion felújítását, illetve helyi mércével nagy pénzeket költöttek az átigazolási piacon. Riválisoktól elhappolták a tehetségeket, velük feltöltve a keretet, hogy véletlenül se legyenek kiesési gondjaik. 

Miért fontos nekünk, sportfogadóknak a Bragantino?

Azért, mert hasznot lehet belőlük húzni. Ők nem egy szimpla második vonalból felkerülő csapat, hanem egy hatalmas brand része, amely nem tűri a bukást. Ha kell, akkor még nagyobb összegeket öntenek majd a Bragantinóba, mert fontos részét képezik a futballbirodalmuk jövőjének. Rögtön a középmezőnybe pozícionálták őket, Santos és a Botafogo ellen döntetlenre futotta kezdésként, Bahíától kikaptak ugyan, de hazai pályán legyőzték a Fluminensét. 

A kezdeti szorzókból is érezhető, hogy az irodák is kezdik őket komolyan venni. Érdemes figyelni a mérkőzéseiket, hiszen van egy ambiciózus edzőjük, megfelelő anyagi és szakmai háttérrel a klub, valószínűsíthető, hogy már rögtön az első évben a top10-et célozták meg (tükörsimán nyerték a másodosztályt tavaly). Ha szimplán a pénzügyi hátteret nézzük, akkor nem sok brazil klub veheti fel velük a versenyt (egy koncepciótlan ligában aranyat érhet az ilyen megközelítés, érdemes példát venni a River Plate argentin csapatról, akikhez Gallardo vitte a terveit és uralták Dél-Amerikát), jól látható, hogy a Red Bull uralomra tör minden kontinensen. 

100%-os első befizetési bónusz 35.000 Ft-ig

Regisztrálj a Betinia fogadóirodához és ne maradj le a 35.000 Ft-ig terjedő 100%-os első befizetési bónuszról.

Betinia regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Red Bull (forrás: sportfogadas.org)