Csodával határos, hogy az idén (is) pocsékul futballozó Barcelona második a spanyol bajnokságban, elődöntős a Király-kupában és a BL-ben is ott vannak a legjobb tizenhat között. Mikor durran ki a lufi? 

Foltozzák a lufit

Az elmúlt évek Barcelonája olyan, mintha vettünk volna egy külsőre minőséginek tűnő megkímélt használt autót, de nem néztünk utána a típushibáknak, nem kérdeztük le, szerelővel se nézettük át, mondván német vállalkozó feleségéé volt, nem lehet nagy baja. Aztán kiderül, hogy az automata váltó és a klíma sem jó és még lehetne sorolni. Cserélgetni, foltozgatni kell az autót, több sebből vérzik az egész. Valami hasonló lehet a Barcával, ahol a keretre pillanatva azt látjuk, nem is rossz ez a csapat. 

Vessünk egy pillanatást a védelemre: Gerard Piqué, Ronald Araújo, Sergi Roberto és Moussa Wagué sérült. Destnek így nincs érdemi alternatívája a jobbszélen. A 20 éves amerikai helyére a 21 éves Mingueza került, posztidegen szegény. Nem egy technikás játékosról beszélhetünk személyében, védekezésben rendre hibázik, ugyanakkor teljes mértékben igaz: nem alkalmas komolyabb meccseken kezdő tagságra. 

Középen egyetlen védő maradt, akinek nincsen meccshiánya, automatikus kezdő: Clément Lenglet. Hiába tagja még a keretnek Samuel Umtiti, tőle már mindenki szabadulni akar (csak ő nem a nagy fizetéstől), alkalmatlan arra, hogy komolyabb meccseken pályára küldjék. Mit tehet Ronald Koeman? Valószínűleg a Betis meccshez hasonlóan: Frenkie de Jong kerül majd hátra a következő hetekben (miután Piqué és Araújo is még kényszerpihenőn). 

Frenkie de Jong és a helycsere 

El is kezdődik egy folyamat: betömködni a lyukakat, ami már oly régóta folyik Barcelonában. Kivesznek a középpályáról egy játékost, mivel nincsen elég védő, így tömik be a keletkezett lyukat a hátsó alakzatban. Ezzel egyidejűleg azonban a középpályán is keletkezik egy lyuk. Jelen helyzetben nincsen sok választási lehetősége a holland szakembernek: Pjanic kerülhet a középpályán Busquets mellé, ezzel egy extrém lassú (és körülményes) csapatrészt hoznak létre. 

Coutinho szintén sérüléssel bajlódik, szóval két játékos maradt a 4-3-3-as rendszerben a harmadik középpályás posztjára: Pedri és Riqui Puig. Utóbbit elvétve használják, előbbi az, akinek 21 évesen folyamatosan a kezdőben kell bizonyítania. Mi az egész metódussal a legnagyobb gond? Mikor végre megtalálták Frenkie de Jong helyét a pályán, akkor felboríthatja Koeman az egész rendszert, kényszerből. 

Frenkie de Jong új szerepköre, illetve teljesítménye jobboldali belső középpályásként.

A képen látható, hogy Frenkie de Jong a 16. és 19. forduló között, több mutatóban is kiemelkedő teljesítményt nyújtott, ellentétben az első 15 forduló során. Mi változott? Az, hogy a középpálya baloldaláról, átkerült jobbra. Míg a baloldalon a Griezmann - Pedri páros van (utóbbinak ez az "eredeti" oldala), addig de Jong végre oda került, ahová való. Itt érzi magát komfortosan, ezzel együtt pedig kiváló teljesítményt nyújtott.

A kupameccsekkel együtt, négy gólt szerzett ebben a szerepkörben (egy hónap alatt megduplázta az addigi góljait a katalánoknál). Fontos kiemelni, hogy a támadósorból visszalépő Messi vagy Griezmann helyére robban be a tizenhatosra, ahol magasságát és testi adottságait jól kamatoztatva, ér el gólokat és alakít ki helyzeteket. Frenkie de Jong ezzel a csapat egyik leghatékonyabb játékosává vált, elmúlt hetek Barcelona győzelmei, nagy részben az ő érdeme is. 

A kényszer azonban mindent visszavethet. A holland játékos belső védőként nyújtja a leggyengébb teljesítményt, eddig több alkalommal is bizonyította, nem való erre a posztra. El tudja látni a feladatot, de a hibák is benne vannak bőséggel. Koeman számára egy másik játékos kell átmenetileg a belső védő posztra, mert de Jong áthelyezésével összeomolhat a Barcelona játékrendszere. 

Két dudás kevés lehet

A támadósorban is vannak problémák: Ansu Fati újabb műtéten esett át, kihagyja a februári meccseket. Maradt öt támadó, akik közül Ousmane Dembélé porcelánból van, míg Trincao és Braithwaite nem feltétlen a legnagyobb meccsekre való. Griezmann jól védekezik, okosan mozog be üres területekre, de támadások építésénél nem annyira használható. Messinek mostanában voltak jó meccsei, de ő is eléggé hektikus.

Van, amikor kellően motivált - csereként beállva sokkal inkább -, de ez már nem minden mérkőzésére igaz. Ezért is lenne veszélyes átalakítani a Barcelona középpályáját, mert a védelemnek már annyi, legalább gólokat tudjanak szerezni. Jelen pillanatban három dologban bízhat támadójáték szempontjából Koeman: Messi pontrúgásai és egyéni megoldásai, Dembélé zsenialitása és a középpályáról berobbanó játékosok (Pedri és de Jong). Ha ezek közül egy is eltűnik, akkor a Barcelona visszasüllyed oda, ahol október környékén voltak. 

Nagyon fontos lesz, hogy Koeman tényleg beáldozza-e honfitársát azért, hogy stabilabb legyen a védekezés. Busquets is megoldás lehetne a védelem gondjaira, ugyanakkor azzal még több probléma merülne fel a védekezésben. A jelenlegi helyzet pocsék a katalánok részéről, február végén térhet vissza Piqué, némi segítség lehet a védelem számára, ugyanakkor addig eléggé nehéz a sorsolásuk:

  • február 10.: Sevilla - Barcelona (Copa del Rey)
  • február 13.: Barcelona - Alavés (LaLiga)
  • február 16.: Barcelona - PSG (Bajnokok Ligája)
  • február 21.: Barcelona - Cádiz (LaLiga)
  • február 24.: Barcelona - Elche (LaLiga)
  • február 28.: Sevilla - Barcelona (LaLiga)

Jól látható, hogy egyetlen pozitívum van a sorsolásban: négy hazai mérkőzés egymás után. A kérdés csak az: melyik sorozatot adja le a Barcelona? Valószínűleg felmérték Messiék is, hogy mindháromban nem tudnak maximális elánnal küzdeni. A védelemből Alba és Lenglet túl vannak hajtva, többiek meccshiánnyal küzdenek. Középpályán Frenkie de Jong és Pedri, míg támadósorban Griezmann és Messi esetében áll fent ugyanez a helyzet, pihenniük kéne. 

Visszaüthet a pocsék rotáció

A következő hetek során üthet vissza a megfelelő rotáció hiánya. A következő 2,5 hétben 6 mérkőzést játszik a Barcelona, amiből számukra valószínűleg a legfontosabb a PSG elleni találkozó. A bajnokságot bukták, emiatt fogadás szempontjából sokkal inkább megéri az Alavés - Cádiz - Elche trióból választani egy (vagy több) csapatot, aki pontot szerez majd ellenük. A Copa del Rey egy vigasz lehet számukra, azért is, mert a Sevilla után a Bilbao - Levante párharc győztese érkezhetne. 

És a PSG? A párizsiaknál edzőváltás történt, de továbbra is egyetlen dologra koncentrálnak: minél jobb labdákkal kiugratni Mbappét. A sebességéből próbálnak hasznot húzni, Pochettino az üres területek kihasználására és a kontrákra épít. Aki még az argentin mester kedvezményezettje, az Icardi. Többször kapott szerepet kezdőként, nincsen nehéz dolga a Mbappé által centerezett labdák után. 

A franciák valószínűleg ezt a Barcát le fogják kontrázni. Hiába Dest és Alba, ha nincsen fegyelmezett védekezés a katalánok részéről, nagy meglepetés érheti őket. A körülményes és lassú középpálya szintén gondban lehet (ha de Jong a védelemben kap szerepet). Egy Camp Nouban elszenvedett vereség elindíthatja a katalánokat a lejtőn. Mivel a Barcelona védelme nem túl stabil (finoman szólva), ezért azon a meccsen is megéri a gólokra a fogadni, ahogyan mostanság sok alkalommal, ha a katalán csapat játszik. Minden azon múlik a következő hetekben, hogy dönt Koeman: védelembe helyezi honfitársát vagy megtartja a középpályán? Beáldozza a védekezést a támadófoci oltárán?

Superliga 23+24 bónusz

24 RON ingyenes fogadást kapsz szakaszonként, amennyiben 23 RON értékben fogadsz a román Superligára!

Superbet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Sportfogadas.org