Az elmúlt másfél évben többször is készítettünk ajánlókat számotokra, milyen sorozatot vagy filmet érdemes nézni. Előfordult, hogy a Sunderland helyzetéről vagy épp balfácánokról volt ajánlásunk, de többször is felhívtuk a figyelmet a remek The Last Dance-re, ahogyan a pocsék Space Jam sem maradhatott ki, de kitekintettünk a kihagyhatatlan Peaky Blinders-re, illetve az alkoholizmussal foglalkozó, Még egy kört mindenkinek című dán filmre is. Most újból a sportos sorozatok és filmek következnek, mit nézzünk a válogatott szünet alatt, ha épp nem a magyar csapat játszik?

Netflix és a bőség

Az egyértelmű, hogy a Netflix óriásit húzott a The Last Dance sorozattal, érzik ők is, hogy itt nincs megállás, ha egy üzlet beindul, akkor gyártani kell a sport tematikájú sorozatokat, és ők ennek eleget is tesznek. Különböző sportágakból merítenek, nem álltak le a labdarúgás vagy a major ligáknál. Először kezdjük Guillermo Vilas életével (magyar felirattal elérhető), aki a történelem egyik legsikeresebb teniszezője volt - nyert Grand Slam tornákat, verhetetlen volt 1977-ben -, mégsem lehetett világelső. Miért és hogyan lehetséges ez? Ki volt ez az argentin teniszező, aki milliók életére volt hatással, akik miatt annyian ragadtak ütőt Dél-Amerikában? 

Evezzünk más vizekre, valószínűleg a kosárlabda rajongók mellett, az egyéb sportokat szerető emberek számára is ismerős lehet Ron Artest (Metta World Peace) és az ominózus NBA-botrány, azaz a Malice at the Palace. Az Untold sorozat öt résszel jelentkezik, rögtön az első a Detroit Pistons - Indiana Pacers 2004-es meccsel, ahol a 4. negyed végén óriási balhé tört ki a stadionban. A verekedést mindenki látta, de mi történt még, amikre csak most derült fény? 

Ahogyan említettem, szeptember hetedikéig bezárólag öt résszel jelentkezik az Untold sorozat, második epizód Christy Martin ökölvívó elképesztő élete, aki a női boksz legsikeresebb versenyzője volt, de az élete nem állt meg ennyinél, majdnem meggyilkolták és még lehetne sorolni a csavarokat az életében, egészen a házasságáig. A harmadik epizód Caitlyn Jenner karrierjét mutatja be, míg a negyedik a jégkorong és a maffia kapcsolatát. Az utolsó rész Mardy Fish teniszezőről szól. 

Átevickélünk a kerékpározásra, ahol a spanyol Movistar csapatáról szóló sorozat már a második évadánál tart, azoknak is ajánlott lehet, akik még nem láttak kerékpáros versenyeket. Jobban beleláthatunk abba a küzdelembe, ami a versenyzők között zajlik, megérhetjük a versenyek dinamikáját, milyen drámák zajlanak a színfalak mögött. A Netflix számtalan sorozatot vagy filmet készített a különböző sportágakról az elmúlt években, többet bemutattunk már, volt, ami a fórumban került említésre (Peléről vagy Anelkáról készített dokumentumfilm). Érdemes szétnézni és keresgélni!

HBO csak most erősít bele?

Maradjunk annyiban, hogy az HBO nem feltétlenül a sporttal kapcsolatos műsorokról ismert, de most nagy dobásra készülnek: a '80-as évek Showtime Lakers sikereiről készítenek élőszereplős sorozatot, mégpedig Jim Hecht és Max Borenstein remek könyve alapján. Volt szerencsém olvasni a művet, tényleg olyan dolgokat tudhatunk meg belőle, ami egészen más megvilágításba helyezi a történelem egyik legjobb kosárcsapatát. Arról nem is beszélve, hogy állítólag Adrien Brody játssza majd a Lakers legendás edzőjét, Pat Rileyt. Miről szól a sorozat? A '80-as évek korszakáról, kicsapongás, szex, drogok és azért kosaraznak is majd a fiúk (lentebb egy három részből álló összefoglaló az időszakról, ez még nem a sorozat, de alapozásnak tökéletes lehet). 

Ahogyan a Chicago Bulls kapcsán említésre került az építkezés, úgy a Lakers éveiről szóló sorozatban is fontos szerepet kap, hogyan állították össze a csapatot, milyen döntéseket kellett hozni. A könyv kiemelkedő, ráadásul egy olyan készítőt kapott a sorozat, mint az Oscar-díjas Adam McKay, akinek a The Big Short zseniális adaptációját köszönhetjük - mely a 2008-as világválságról szól -, illetve a Vice c. filmet, amely szintén Oscar-jelölést kapott (Dick Cheney életét mutatja be, lebilincselő, ahogyan Christian Bale játéka is). A differencia annyi lesz, hogy még Michael Jordan és a Chicago Bulls sorozata inkább volt dokumentarista - előre felvett anyagból dolgoztak -, addig ez egy Narcos-féle megoldással operál majd (dokumentum és a fikció ötvözése). Véleményem szerint, prémium sorozatot kapunk, ami tarolhat majd az Emmy-gálán. 

Erre azonban még várni kell egy kicsit, pontos dátum nincsen, addig Tiger Woods életével kell beérnünk. A valaha volt legjobb golfozó, aki már gyerekként is kiemelkedő tehetségnek számított, szinte minden rekordot megdöntött, majd saját maga ellensége lett. A csillogás, mely egyik pillanatról a másikra átcsapott a pokol tűzébe, de ez csak a külső szemlélő számára volt így, Woods folyamatosan épült le az évek alatt. A Tiger c. két részes sorozat mellett, érdemes még időt szakítani a Women of Troy (Trójai nők) dokumentumfilmre, mely a '80-as években sikeres női egyetemi kosárcsapat életéről szól, hogyan változtatták meg a környezetüket, illetve a sportágat is. 

Mit kínál az Amazon és az Apple TV+?

Kezdjük az Apple kínálatával, ahol továbbra is rendkívül felkapott a Ted Lasso, amely valószínűleg tarolni fog az Emmy-díjátadón is, aki még nem kezdte el nézni, feltétlenül vágjon bele Jason Sudeikis kalandjába, ahogyan két amerikai focira specializálódott edző szerencsét próbál az európai labdarúgásban. Felemelő részek, rengeteg nevetés, vidám és olykor elgondolkodtató jelenetek, ez a sorozat tényleg ad a nézőnek!

Az Amazon kínálatából valószínűleg már jól ismerhetjük az All or Nothing sorozatot (foglalkoztak a Manchester Cityvel, Tottenhammel, Juventusszal, illetve jó pár NFL csapattal), ahogyan valószínűleg a Borussia Dortmunddal és a Leeds Uniteddel foglalkozó alkotásokról is hallottatok már. Aki szeretné jobban megismerni az ausztrál focit, annak érdekes lehet a Making Their Mark. 

Elvileg a következő All or Nothing a Bayern Münchenről szól majd, illetve az azt követő a PSG-ről, ami valószínűleg már a Lionel Messi leigazolása utáni időszakkal foglalkozik. Akinek a spanyolja erős - van azért angol szinkron is -, illetve szereti a konspirációt, azoknak ajánlott a 2015-ös FIFA-botrányt megörökítő El Presidente, melyben pénzmosástól kezdve, csalásokon át, szinte minden megtalálható a labdarúgás elitjéből. 

100%-os első befizetési bónusz 500 RON-ig

Az első befizetésed a Betanónál akár 500 RON bónuszt is eredményezhet a sport és kaszinó részlegeken.

Betano regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fotó: Manuel Esteban/Shutterstock.com