A kétes bírói döntések olimpiája ez, tele botránnyal, ahol véleményem szerint erősen kétes döntések születnek. Próbálunk lavírozni az események között, ilyen előzmények után várjuk a férfi 1500 métert, ahol bármi megtörténhet.

Botrányok

A 2022-es pekingi téli olimpia első napja már botrányoktól volt hangos, amikor a magyar váltó tagját, Kónya Zsófiát kilökték. Akkor - teljesen jogosan - a javunkra ítéltek, végül bronzérmes lett a váltó. A döntős eseményeket azonban már az elődöntőben is furcsaságok előzték meg, ami alapján Kína nemhogy aranyat, de még érmet sem nyerhetett volna, erről az olimpiai bajnok, Knoch Viktor beszélt:

Hogy mást ne mondjak, a vegyes váltóban úgy kerültek döntőbe, hogy az elődöntőben két csapatot kizártak előlük, és ami a legszebb az egészben, a kínai staféta egyszer nem is váltott. Igazából tizennégy kört ment a váltójuk, mert nem adták át a váltást. És ezt elnézték nekik.

Tudatos csalással került a fináléba Kína, ahol végül nyertek. Ezek után következett a női 500 méter egyik favoritjának kálváriája, akit nem hagytak versenyezni. Azt gondolhattuk, hogy a női 500 foghíjas döntőjével véget is értek a problémák, majd jött a férfi 1000 méter. Az elődöntők során már komoly botrány volt, ugyanis az elsőt egy szabályos és zseniális manőverrel a dél-koreai Hwang Dae-heon nyerte - ezzel Li Wenlong későbbi ezüstérmes nem került volna döntőbe -, azonban a bírók úgy ítélték meg, Hwang hibázott.

Érthetetlen döntés, de ezt a második elődöntőben megfejelték, amikor látszólag a kínai versenyző tessékelte ki Liu Shaoangot, de akkor a másik dél-koreait zárták ki. A fináléban így 3 kínai és 2 magyar versenyző küzdhetett az éremért. Már önmagában az első futamban is voltak érdekességek, de végül az újbóli rajt is hozott nem várt eseményeket. Liu Shaolin Sándor nyert, hiába volt három kínai a döntőben, hiába fogták közre, hiába lökdösték, ütötték, ez sem használt, a jégen Shaolin Sándor nyert. Ez azonban Peking, így hamar megdöbbent mindenki, miszerint Shaolin Sándort kizárták.

Mind Sanyi, mind Zsen Ce-vej fogcsikorgatva kúszott szinte a célvonal felé, Sanyi tolta vissza a kínait, a kínai meg megpróbálta két kézzel áthúzni magát Sanyin. Innentől kezdve vagy mind a kettőt kizárják, vagy azt mondják, hogy osztott felelősség, és egyiket sem zárják ki, és a pályán született eredményt szentesítik. De ilyen nincs, hogy csak az egyiküket zárják ki, és az Sanyi legyen - mondta Knoch Viktor.

Példátlan döntést hoztak, egyértelműen a hazai versenyzőknek kedveztek, korábbi szabálytalanságokat figyelembe sem vettek, nem először az olimpián. Mi várható ezek után? Még a férfiaknál 500 és 1500 méter, illetve váltó van, valószínűleg utóbbi kettőben megpróbálnak mindent, hogy kedvezzenek a hazaiaknak, de 500 méteren más a helyzet, mert annyira gyors a táv, hogy ott tényleg a legjobb nyer, kivéve, ha valami ordas nagy csalás van.

A kínai fal

Az 1500 méter viszont más, hiszen vannak lassabb részei, amikor a helyezkedés is sokat nyom a latba, ezért is fontos, hogyan alakul a döntő. Hány kínai versenyző lesz? Ha minimum kettő, akkor mondanunk sem kell, hogy egyikük szinte biztosan érmet fog nyerni, azt is megkockáztatjuk, hogy aranyat. Ren Ziwei győzelmére 3.50-et adnak, aki az utóbbi két világkupa állomáson nyert. Nagy ellenfelének az orosz föderáció versenyzőjét tartják, Semion Elistratovot. A kínaiak előnye annyi, hogy Sun Long többször futott már finálét 1500-on a világkupában, segítheti Ren Ziweit.

A magyaroknak így kettőzött erővel kell megint harcolni, az viszont látszott az 1000 méteres futamon során: Liu-testvérek kiváló állapotban van. Shaolin Sándor úgy tartotta maga mögött a jégen Ren Ziweit, hogy gyakorlatilag az újraindítás miatt ez egy 1500-as döntőnek is beillett. Az állóképesség adott, így bőven van érték a 4.00-es szorzóban, amit a dobogójára kínálnak. Ha két magyar eljut a fináléig - amire van esély -, akkor bizakodhatunk. Kik lehetnek még az ellenfelek?

Az oroszokon és a kínaiakon túl, még ott a két dél-koreai versenyző: Park Jang-hyuk és az említett Hwang Dae-heon. Utóbbiban biztos ott a bizonyítási vágy, formájával nincsen gond, mutatta ezt az 1000 elődöntőben is, ahol a jégen megnyerte a futamát. A 23 éves versenyző több győzelmet aratott 500 és 1000 méteren a világkupában, viszont az 1500 nem feltétlenül az ő távja. Park Jang-hyuk a negyeddöntő során megsérült, hordágyon vitték le, nem lehet tudni, mennyire súlyos volt a sérülése, de az elődöntőre már nem állt ki.

Hiába tehát két dobogós világkupa helyezése Park Jang-hyuknak ezen a távon, valószínűleg nincsen jó egészségi állapotban, ha el is indul, nem hinném, hogy 100%-os teljesítményre képes. A kanadaiak bizakodóak lehetnek, érdemes figyelni a Pascal Dion - Charles Hamelin párosra, de mi leginkább abban reménykedünk, hogy a Liu-testvérek jó formája kitart - nem töri meg őket az 1000-es döntő -, és akkor meglepetést okozhatnak. A taktikus versenyzés mindenesetre a magyar versenyzők mellett szól!