Szupersztárok a mezőnyben, kiváló útvonal, mi kell még egy jó versenyhez? Tadej Pogacar vagy Wout van Aert? Primoz Roglic vagy Remco Evenepoel? Ki nyerhet?

Trükkös pálya

A 2016-os olimpia előtt mindenki azt találgatta a kerékpáros berkeken belül, hogy melyik hegyi menő fogja nyerni a versenyt. Végül kiderült, hogy a riói pálya mégsem olyan komplikált, mint azt elsőre gondolták. Tokióban is hasonló a helyzet, annyi különbséggel, hogy a két évvel ezelőtti tesztversenyen bebizonyosodott, hogy ez bizony nem lesz egyszerű menet a versenyzők számára. 

Tokiói kerékpáros mezőnyverseny pályája

A táv 234 km, de ami fontosabb: míg Rióban a szintkülönbség 3600 méter volt, addig Tokióban közel 5000 méter (4865). Az előbbi egy klasszikus egynaposnak felel meg - ezért tudott nyerni Greg van Avermaet -, addig az utóbbi egy hegyi etapnak. A Tour de France Tignes-i, illetve a Mont Ventoux-i etapján volt 4600 méter a szintkülönbség - előbbin Pogacar fél percet adott a riválisoknak, míg utóbbit szökés után Wout van Aert nyerte -, valószínűleg ezért hegyezte ki a sajtó Pogacar vs. van Aert csatára az idei olimpiát. 

A két legjobb formában lévő versenyző, Pogacar megnyerte a francia körversenyt, míg Wout van Aert rendkívül sokoldalú versenyzést mutatott be: mezőnyhajrát, időfutamot és a legnehezebb hegyi etapot is megnyerte. Elfigyelve a rajtlistát, minden ország olyan versenyzőket választott, akik bírják az emelkedőket. Akad technikás lejetmenet is a programban, de az leszögezhető: ez egy rendkívül nehéz pálya, sokkal nehezebb, mint az öt évvel ezelőtti. 

Itt tényleg megmutatkozik majd, ki a legerősebb. A Fuji-hegy önmagában sem egyszerű (15 km és 5,8%), de a Mikuni-hágó lesz az, ahol az érdemi támadások jöhetnek. Az egy kevésbé ismert emelkedő, de okkal tették bele a programba: 5 km és átlagban 11%, de akadnak részei, amelyek 16-17%-os meredekségűek. A kanyarok inkább szélesek és könnyűek, mintsem rendkívül meredekek, nehézséget az adja, hogy a hosszabb egyenesek olyanok, mintha sosem érnének véget és folyamatosan nehezedik az emelkedő. 

Szlovénia vs. Belgium?

Mi akadályozhatja meg Tadej Pogacar győzelmét? A Tour de France-on mutatott formája alapján ez a legfőbb kérdés. Hiába a kecsegtető szorzó (5.00), ezt most engedjük el, mert Pogacar egyetlen dolgot nem bír: a rendkívüli meleget. A versenyen pont ez várható, magas páratartalom és 31 fok feletti hőmérséklet. Ez az egyedüli, ahol Pogacar nem tud maximumot hozni, tudják ezt a csapatán belül is, illetve az ellenfelek is. Hiába van két szupersztárja a szlovénoknak (Pogacar és Roglic), nem feltétlenül kedvez ez az időjárás nekik. A csapatuk erős, pálya is fekszik nekik, de ilyen körülmények között bajban lehetnek. Roglic esetében nem tudni, pontosan milyen állapotban van a Tour de France bukások után. 

Belgium a másik favorit, ahol szintén hasonló a helyzet: érkezik egy szupersztár a Tour de France-ról (Wout van Aert), illetve egy sérüléséből felépülő versenyző a másik vezér (Remco Evenepoel). Elvileg mind a két versenyzőnek fekszik a pálya, de a belgáknál úgy tűnik, hogy egy emberként beálltak Wout van Aert mögé:

 

Mindig azt mondta, hogy a céljaiért dolgozik, a Tour de France a tokiói verseny előkészítése volt. Ezt megcsinálta, élesnek és frissnek tűnik, ennek a Wout van Aertnak nincsen félnivalója az olimpiai pályától - nyilatkozta Evenepoel. 

 

Jelen pillanatban azt érzem, hogy a formaidőzítés és az időjárás sokkal jobban kedvezhet a belga szupersztárnak, emlékezhetünk, mennyire jól ment a rendkívüli melegben tavaly a Strade Bianchén (Wout van Aert dobogós: 2.25). Ki lehet az ellenfele? A hollandok izgalmas csapattal érkeznek, Bauke Mollema jól időzítette a formáját az olimpiára, rá érdemes lesz figyelni (dobogón végez: 11:00). A Tour de France-on szakaszt nyert, érezhetően a hosszú szökéseket próbálgatta, mert mér egy jó ideje erre a versenyre készül:

 

Az olimpia azóta jár a fejemben, hogy Tokióban pályát hirdettek. Körülbelül három évvel ezelőtt megcéloztam ezt a versenyt. A Tour utolsó hetében tudatosan Tokiót szem előtt tartva versenyeztem - mondta Mollema. 

 

A két rutinos róka, Alejandro Valverde és Vincenzo Nibali is az olimpiára készült. A Cápa fel is adta a Tour de France utolsó hetét, hogy megfelelő legyen az átállás számára. Ez elsősorban az olasz szövetség részéről érkezett nyomásnak köszönhető, nagyon sokat várnak Nibalitól Tokióban. Valverde a Tour de France utolsó pihenőnapja előtti etapot használta felkészülésnek Tokióra: szökésben vett részt, végül második lett Andorrában. Egy dolog érdekes volt, nem mert kockáztatni a lejtmenetben, ez pedig az olimpia szempontjából aggasztó lehet, mert ott lesznek technikás részek, ahol maximumot kell hozni. 

Szurkoljunk Valter Attilának!

A végére pedig olyan versenyzők maradtak, mint Joao Almeida, Dan Martin, Marc Hirschi, Simon Yates, Jakob Fulgsang, Maximilian Schachmann és Valter Attila. Közülük a francia körversenyen Yates, Fuglsang, Hirschi és Martin indult, akik elmondásuk alapján tudatosan szánták felkészülésnek a versenyt, hogy minél jobb állapotban legyenek Tokióban. Schachmann nem indult a Girón és a Touron sem, csak az év második felére koncentrált. 

Nekik szintén feküdhet ez a pálya, könnyedén meglepetést okozhatnak. Valter Attila kapcsán bízunk egy jobb szereplésben, mezőny rendkívül erős, de Attila bírja az emelkedőket, mindössze az a probléma, hogy nem lesznek társai, frissítés így bajos lehet számára. Livignóban volt felkészülés gyanánt, elmondása alapján jól sikerült. Reménykedjünk egy jó helyezésben, szerintem a top20 környéke meglehet Attilának! 

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fotó: Luka Stular/Shutterstock