A rájátszás mezőnye megfeleződött. Az Atlanta, a Tampa Bay, az Oakland és a Pittsburgh megmérettetett és könnyűnek találtatott. Így ők páholyból figyelhetik a további történéseket. A Championship Series megnyeréséhez 4 meccset kell hozniuk a csapatoknak, amit már lendületből nem lehet abszolválni. Itt már ki fog jönni a forma és tudáskülönbség a csapatok között. Október 20-ig legkésőbb választ kapunk, hogy melyik a két legjobb csapat a ligában. A Los Angeles Dodgers és a Boston Red Sox teljesítménye volt a legmeggyőzőbb, így nem is várok mást, csak e két csapat továbbjutását.

Ki lesz a National League bajnoka?

Kershaw_LAD

A sorozat kulcsa: Clayton Kershaw

Forrás: kla4067/flickr

A National League bajnoki címéért a Los Angeles Dodgers küzd meg a St. Louis Cardinalssal. Jobban örültem volna, ha a Pittsburgh Pirates jut tovább, mert akkor a Dodgersnél lett volna a hazai pálya előnye, de ahogy az Atlanta Bravest, úgy a Cardinalst is pihenőre tudja küldeni. A Los Angeles viszonylag simán jutott túl a Braves csapatán. Az első és a harmadik meccsét elég simán hozta: 6-1, illetve 13-6 lett. A második meccsen a szolid támadójáték miatt nem nyert, így nem lett söprés a vége. A negyedik meccs előtt változtatva, újra a legjobb dobója Kershaw kezdett a dombon, semmit se bízva a véletlenre, ráadásul stílusosan hozta a Dodgers a meccset, 3 home run 4 pont 4-3-as győzelem. A csapat minden elemében jól működik, a dombon Kershaw és Greinke, ütésstaisztikánál a legjobb tízben 6 Los Angeles játékos szerepel (Ramirez, Puig, Uribe, Crawford, Ellis, Gonzales). Puig a képességhalmozó: mesterien üt, villámgyors a bázisokon és Popey is megirigyelné a karjának erejét. Még egy fegyvere van a Dodgersnek: a záró dobója Wilson, akin nem csináltak pontot 13 meccsen 14 2/3 inning alatt. Egy jó hír a csapatnak, hogy Andre Ethier játszhat ma este. A Cardinalsnak kalandosabb volt a továbbjutása: 3-2-re nyerte a sorozatot, úgy, hogy 1-0 után 1-2-ről hozta a sorozatot. Többet vártam a St. Louistól. Ez kevés lesz a Dodgers ellen. Freese a szokásos módon szenved a rájátszásban 2/13 ütésnél, ami elég halovány teljesítmény. Lance Lynn parkoló pályára került, mivel formája nagymértékben hanyatlott és a helyén Joe Kelly fog kezdeni a dobó pozícióban. Pozitívumnak ki lehet emelni Wainrightot és Wachát, akik sokat tettek a csapat továbbjutásáért azzal, hogy két meccsen 2 pontot engedtek a Piratesnek 14 inning alatt. A legnagyobb különbség a két csapat között támadásban van. A Dodgers áll az első helyen, a Cardinals a hetedik helyen a rájátszás csapat statisztikáiban. A Los Angeles négy meccsen jobb mutatókat hozott, mint a St. Louis öt meccsen. Néhányat kiemelve a Dodgers-Cardinals statisztikákból: extra basehit 18-11, HR 7-6, ütés 46-33. Még egy kis visszaesés is belefér a Dodgersnek, akkor is simán jutna tovább. Ha az egymás elleni meccseket nézzük, akkor a Dodgers enyhe fölénye látható. Ami kedvezhet a Cardinalsnak, hogy Kershaw ellen kétszer nyert. Abban az időszakban, amikor csúcsformában volt a Los Angeles, akkor 4 meccsből 3-at nyertek (3-2, 1-5, 13-4, 5-1). Meglátásom szerint 4-1 vagy 4-2 lehet a sorozat vége a Dodgers javára.

Ki lesz a American League bajnoka?

Redsox

Green Monster

Forrás: paul L Dineen/flickr

A szezon előtt senki se gondolta volna, hogy a Red Sox ilyen imponáló teljesítménnyel fog küzdeni a bajnoki címért, kivéve azt a több százezer vagy milliónyi Boston szurkolót, akik a Fenway Park bűvöletében élnek. Ugyanolyan lendületesen folytatja a rájátszást, mint ahogy az alapszakaszban is tett. Ha sorra vesszük a Tampa Bay elleni négy meccsüket, olyan érzésünk támad, mintha elfogyna a lendület. Egyre csökkent a szerzett pontok és ütések száma: 12, 7, 4, 3. Ez akár rossz jel is lehet a számukra. Fel kell rázni a fiúkat, különben nagy bajban lesz a Detroit ellen. A Tigers kalandos úton jutott túl az Oakland Athleticsen. Öt viszonylag szoros meccset játszott és idegenben lenullázva az Oaklandet, nyerték meg a sorozatot. A legnagyobb gyengesége a csapatnak az, hogy nem tudnak állandó teljesítményt felmutatni (1-2 meccsen jól megy, utána 1-2 meccsen szenvednek). A játékosállománya elég erős ahhoz, hogy révbe érjen, de konstans jó teljesítmény nélkül nem fog sikerülni. A dobói jók, de nem mind kimagasló és a Boston bivalyerős ütősora fog sok nehéz pillanatot okozni nekik. Scherzer (21-3 volt a győzelmi mutatója az alapszakaszban) és Sanchez (2.57 volt az ERA-ja az alapszakaszban) akik kiemelkednek a Detroit dobói közül, Miggyt érdemes kiemelni a mezőnyjátékosok közül, rendre kisegíti a csapatát az ütéseivel.
A két csapat 7 meccset játszott az alapszakaszban, amelyből négyet a Detroit nyert (4-3, 6-10, 10-3, 7-5, 3-0, 1-2, 4-20). Az eredményekből is látszik, hogy csak két meccsen domináltak a dobók, a többi meccsen nem kímélték őket.

Sokan „lenézik” az NL csapatait, pedig nem kellene, innen került ki a World Series győztese négyszer is az utóbbi 5 évben. Tíz éven belül harmadszor kerülhet a döntőbe a Boston és harmadszor nyerhetné meg, a Caridnals negyedszer szerepelhetne a döntőben és harmadszor nyerhetné meg. A Dodgers szurkolói 1988 óta várják, hogy újra World Series meccset rendezzenek a Dodger Stadiumban. A Detroit szurkolói lehetnek a legcsalódottabbak az elmúlt években, mivel hiába jutott be a WS-be kétszer is, kétszer verték el őt nagyon (2006-ban a St. Louise 4-1-re, 2012-ben a San Francisco 4-0-ra). Idén megkímélheti magát ettől, ha már be se jut a döntőbe. Bármelyik két csapat is játszhat végül a World Seriesben, megérdemelten lesz ott.