Új, négy részes sorozat indul a sportfogadas.org-on, amelynek célja jobban bemutatni a sportéletet Norvégiában - magyar szemmel. Rovatunk részei szerdánként lesznek publikálva, amelyek egyben a felkészülést is jelentik számunkra az egy hónap múlva induló Eliteserienre (tavaly Tippeligaen - tehát a norvég első osztály). A nyitó epizód az ország sportéletének alapjairól és legfőképpen a fővárosban fellelhető lehetőségekről ad riportot.

Sportolj ingyen!

Norvégia Európa egyik leggazdagabb országa, amely elsősorban a kőolajból és a halászatból termeli jövedelmét. Ezeket tudatosan használják fel és főleg az előbbiből származó bevétel jelentős részét teszik félre egy befektetési alapba az ínségesebb időkre. Ettől függetlenül az országban rengeteg a fejlesztés és az építkezés, ami azért is érdekes, mivel a lakosság csak 5 millió fő körül mozog, míg az ország területe az egyik legnagyobb Európában. A bevándorlás folyamatos - amit ezért próbálnak egyre magasabb követelményekhez kötni - és ez magával hozza a sportolási lehetőségek folyamatos bővítését is. Az országban ez az első számú időtöltési lehetőség, amihez gazdagabb (norvégok) és szegényebb (bevándorlók, menekültek) lakosok egyaránt hozzájuthatnak, mivel a legtöbb sportlétesítmény ingyenes. Természetesen az edzőtermek vagy éppen egy-egy teniszlétesítmény, golfpálya nem, viszont a norvég árakhoz képest ezek is megfizethetők. Ezzel szemben az iskolákhoz tartozó tornatermek késő estig nyitva vannak és ha korábban jelzel, akkor igénybe is veheted. Hasonló a helyzet a szabadtéri sífutópályáknál, korcsolyapályáknál, ahol még késő este is játszó gyerekekkel találkozol felnőtt ügyelet nélkül.

Oslo - edzőpálya

Oslói edzőpályák - télen sincs megállás. Fotó: gavrilo14.

Nem véletlen egyébként, hogy ennyit költ a kormány a sportra. A gyerekek számára - főleg vidéken - nincsen túlságosan sok opció a társasági életre, így a késő délutánt, illetve a kora estéket a sportpályán töltik. A szórásból a felnőtt korosztály sem marad ki, így hiába él valaki távol a várostól, biztos van lehetősége - legalább - egy olyan exkluzív tevékenység űzésére (pl.: tenisz, squash, golf, edzőterem, kivilágított sífutópálya), amelyet a legtöbb magyarországi falu nem tud szolgáltatni. Emellett nagy hagyománya van a túrázásnak, ami általában egy családi program és akár egy egész hétvégét felölel, távol a várostól, valahol a Skandináv-hegység egy zugában.

A főváros

A legnépesség (600 ezer fő) város és egyben kormányzati központ is Oslo, azonban azt egyáltalán nem mondhatjuk hogy olyan hangsúlyos a sportéletben, mint Magyarország esetében Budapest. Jelenthetjük ki ezt úgy, hogy mindössze három (Bergen, Trondheim, Stavanger) olyan település van a fővároson kívül, amelynek lakossága eléri legalább a 100 ezer főt. A jégkorong bajnokságot a Stavanger vezeti, a labdarúgásban a rekordbajnok a trondheimi illetőségű Rosenborg, 1994-ben Lillehammerben rendeztek olimpiát (1952-ben viszont a fővárosban), illetve a kézilabda is csak Oslóhoz közeli településekhez köthető (Larvik, Elverum).

Ettől függetlenül a sportélet igen nívós Oslóban is, ahol a téli sportok szerelmesei akár 30 percen belül a Holmenkollenen lehetnek a belvárosból. Itt lehetőség van a sífutás, a snowboard, a lesiklás, a biathlon és a síugrás gyakorlására is, illetve a télen több világkupa versenyt is rendeznek itt a különböző sportágakban (idén március 10-12 között tartják meg itt a világkupa versenyeket). A legimpozánsabb látványt talán a 2010-ben átadott sísánc jelenti, amelyet az Oslofjordban fekvő város legtöbb pontjáról látni lehet. 1892 óta áll már sánc a Holmenkollenen, azonban aki meglátogatja az újonnan átadottat, annak igazán remek élményben lesz része. A létesítmény tornyába is fel lehet menni, illetve símúzeumot is létrehoztak, ahol a sportág történetével lehet megismerkedni részletesen. A sánc lábánál terül el egy sífutó- és biathlon pálya, tehát nyugodtan kijelenthetjük, hogy a téli sportok központja Oslóban a Holmenkollenåsen.

Holmenkollen 02

A holmenkolleni sísánc. Fotó: gavrilo14

A téli sportok után egyértelműen a labdarúgás a legfontosabb, így nem csodálkozhatunk azon, ha lépten-nyomon fűtött focipályákra botlunk bele, ahol télen is mennek az edzések. Ettől függetlenül - mint láttuk az Eb-pótselejtezőn - nem annyira jó a válogatott, illetve a legjobb klubcsapatok számára is komoly nehézség eljutni valamelyik nemzetközi kupa csoportkörébe. Pedig sok gyerek választja szabadidős elfoglaltságnak a focit és mint láthatjuk, hiába zord a tél, az infrastruktúra adott hozzá. A Vålerenga az egyetlen oslói csapat az első osztályban, azonban a Lillestrøm és a Stabæk létesítményei sincsenek nagy távolságban a fővárostól. Hiába a Norvégiához képest magas népesség Oslóban, a Vålerenga meccseinek látogatottsága nem kiemelkedő. A csapat a nemzeti stadionban, az Ullevaalban játssza hazai találkozóit, amelynek a befogadóképessége majdnem 27 ezer fő, azonban az átlagnézőszám 10 ezer fő alatt volt a tavalyi szezonban (ez a kihasználtság alacsony Norvégiában). Ezzel szemben az újonc bergeniek 12 500, míg a Rosenborg 16 800 főt produkált átlagban. Ráadásul itt van meg legkevésbé a meccshangulat, mivel általában harmadáig van tele a stadion, így pedig elmarad a katlan-hangulat.

Az oslóiakra egyébként se jellemző a féktelen szurkolás - ezért valószínűleg Tajti Mátyás se fog egyhamar ideigazolni -, így igen nagy a kontraszt a többi csapat stadionjával szemben. Többször is foglalkoztak már ennek az okaival és legtöbbször az Ullevaal stadion alkalmatlanságát (túl nagy, túl meredekek a széksorok és így igen veszélyes is), illetve az főváros lakosságának felhígultságát (a legtöbb bevándorló olyan országból jön, ahol nincs meg az európai futballkultúra) emlegetik. Hasonló a helyzet a nemzeti csapat esetében is, ahol a stadion jelentős része megtelik, viszont az idelátogató csapatok nem panaszkodnak azért a norvégok heves buzdítására. 2000 óta nem jutottak ki világeseményre, viszont a közhangulat most bizakodó, miután februárban - a korábbi svéd és izlandi sikerkapitányt - Lars Lagerbackot nevezték ki szövetségi kapitánynak. Gondolhatjuk azért, hogy pénzügyi akadályai nem voltak a szerződéskötésnek, a csoportjában csak San Marinót megelőző és megverő norvégoknál…

A következő részben Haugesundba látogatunk, ahol a helyi, Európa Liga selejtezőt érő helyen végző csapat látott minket vendégül.

Szerintetek a decentralizált norvég, vagy a centralizált (Budapest központú) magyar modell a jobb a sportéletet tekintve?
Decentralizált (norvég)
Centralizált (magyar)
Quotes To Know
 

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: A holmenkolleni sísánc. Fotó: gavrilo14