Arra lehetett számítani, hogy nehézkesen kezdi az évet a Monaco, de vajon mindent elbuknak pár hét leforgása alatt? Az ukránok elleni visszavágó lehet az idei sorsdöntő meccs számukra. 

Szovjet erők a háttérben

Az elmúlt évtized hullámvasút-effektust okozott a Monacónál, ami Dmitry Rybolovlev elnök érkezésének köszönhető. Kezdetben minden jól alakult, majd rájött, hogy mennyi pénzt lehet kivenni a klubból a játékosok eladásaival. Az egykori BL-elődöntős keretnek így hamar leáldozott, távoztak a sikerkovácsok (Jardim és Campos), helyettük most egy másfajta Kovac munkáját szemlélhetik a szurkolók, egyelőre nem éppen kitörő lelkesedéssel. 

Dmitry Rybolovlev: Az orosz üzletember a Szovjetunió szétesése után tett szert jelentősebb vagyonra - műtrágyázásból, illetve kétes eredetű cégek vezetéséből -, egyik vállalatban, ahol 40%-os részesedése volt, a többségi tulajdonos társát egy bérgyilkos agyonlőtte, majd Rybolovlev vette át az irányítást. A milliárdos ellen vádat emeltek, mivel a gyilkosságot olyan fegyverrel követték el, amit Rybolovlev vásárolt, de az ügyet nem sikerült megoldani, mert az egyetlen szemtanú visszavonta a vallomását. A botrányok a következő évtizedekben sem kerülték el, miatta több ezer ember vesztette el otthonát egy környezeti katasztrófa során, de itt is sikerült elsimítani az ügyet. Természetes, hogy a Panama-iratok során is felbukkant Rybolovlev neve, majd legközelebb akkor került a címlapokra, mikor minden idők legdrágább válását bonyolította feleségével (közel 5 milliárd dollárt kellett fizetnie egykori nejének). 

Mielőtt azt gondolnánk, hogy a Monaco kapcsán nem akadtak trükközések, labdarúgásban a becsületes utat választotta az orosz milliárdos, akkor tévúton járunk. Rybolovlev különféle céghálók segítségével próbálta önteni a pénzt a klubjába, amire az FFP kifejezetten allergiás. Az ügyben letartóztatták az elnököt, de végül semmilyen komolyabb büntetést nem szabtak ki sem rá, sem a klubra. Olyan kétes ügyletekről pedig nem is beszéltünk, mint Fabinho leigazolása: Football Leaks iratok szerint, 48%-ban már az orosz milliárdos tulajdona volt a brazil középpályás, de manipulálni kellett a játékos árát, így gyakorlatilag pénzmosást hajtott végre. 

A Shakhtar Donetsk abból a szempontból van hasonló helyzetben, hogy szintén egy egykori Szovjetunió területén született milliárdos, Rinat Akhmetov irányítja a klubot, de ő már közel negyed évszázada. A hatalomátvétel is érdekesre sikeredett - erről a következő bekezdésben bővebben -, cél viszont egyértelmű volt: le kellett gyűrni az ukrán egyeduralkodót, a Dinamo Kijevet, akik a '80-as években nemcsak a szovjet térség, hanem egész Európa legjobb csapatai közé tartoztak. 

Rinat Akhmetov: Ukrajna egyik leggazdagabb embere, de az oroszbarát ukrán miniszterelnök, Viktor Jakunovics távozása óta, Akhmetov vagyona és befolyása is csökken a régióban, hiába több száz cég tulajdonosa. Vagyonát Rybolovlevhez hasonlóan, a Szovjetunió felbomlása utáni privatizációs időszakban szerezte - ezek a hivatalos adatok -, de több ukrajnai és nemzetközi botrányban is benne volt (az egyik esetben felmerült, hogy egy későbbi ukrán képviselő - pozíciójából fakadóan -, Akhmetovra nézve terhelő anyagokat tüntetett el, amivel kapcsolatba lehetett volna hozni az alvilággal), az Egyesült Államok megtagadta a milliárdostól a vízumot. Akhmetov ukrajnai ténykedése azonban nem csak emiatt érdekes, hanem azért is, ahogyan átvette a Shakhtart Donetsk irányítását: a klubot Akhat Bragin irányította, akit 1994-ben megpróbáltak megölni, de egy évvel később már nem élte túl az újabb támadást. A donyecki stadionban - gyakorlatilag az otthonában - robbantották fel. Egyes információk szerint, Akhmetovnak köze volt a gyilkossághoz, mert Bragin halála után óriási vagyont "örökölt", illetve tovább növelte befolyását a régióban. Mindenesetre az tény, hogy az 1999-es átfogó ukrán belügyminisztériumi vizsgálatok kimondták, hogy a szervezett bűnözés vezetője, Rinat Akhmetov. 

Az Akhmetov-korszak a donyecki térséget feltette a futball térképére, de ennek ára volt. A csapat elsősorban külföldiekre épített (főleg brazil légiósokra), de talán ezek, illetve a Kelet-ukrajnai háború okozta "költözés" miatt, nem érezhették magukénak a sikereket a donyecki lakosok. Akhmetov egy ütközőzónába került: közvetít az orosz és az ukrán (nyugati) felek között, miközben az óriási pénzekből megépítették gyönyörű stadionját (Donbass Aréna) szétlövik az orosz barátai. 

Az aréna humanitárius célt szolgál jelenleg, már évek óta nem lépett pályára benne a Shakhtar. Előbb a Lviv Aréna, majd a Metalist volt a befogadója a klubnak, jelenleg pedig a kijevi olimpiai stadionban játszanak. A 2009-ben épült arénát folyamatosan védik és javítják (hiszen többször sérült a háború során, rengeteg golyónyom tarkítja az oldalát), de egyelőre lehetetlenség visszaköltözni. A csapat mindezek ellenére sokáig a legjobbnak számított hazájában. 

Gyötrelmes odavágó

Az jól látható, hogy mindkét klub számára nagy szükség van a Bajnokok Ligája főtáblára, hiába a milliárdos befektetők, közel sem olyan jó a helyzetük, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk. A Monaco újból a fiatal játékosok fejlesztéséből és eladásából remél nagyobb profitot, de az ukránok is hasonlóképp gondolkodnak. Az első meccs így szoros csatát hozott, ahol a Niko Kovac irányította Monaco megpróbált hazai pályán támadólag fellépni. 

Monaco - Shakhtar kezdőcsapatok

A Monaco papíron egy 4-4-2-vel kezdett, de ez a valóságban inkább egy 4-2-3-1-re hasonlított, ahogyan az a Sparta Prague elleni párharcban is látható volt. A Shakhtar épp a fordítottját választotta, kezdtek egy 4-2-3-1-ben, ami változott 4-4-2-re, mint ahogyan az alábbi képeken is láthatjuk. Mindkét csapat letámadással kezdett, nem akartak teret hagyni, hogy nyugodtan építhesse a másik a támadásait. 

Monaco letamadása felül, míg a Shakhtar-féle pressing az alsó képen látható.

Az ukránok kezdték agilisebben a találkozót, több helyzetet dolgoztak ki az első 20 perc során. Jók voltak a váltások, Monaco védelme sok esetben nehezen követte le a brazil játékosok mozgását, így született az első gól is. Pedrinho szlalomozott át a francia védelmen, gyakorlatilag három ember között tört kapura és gurított higgadtan a kapuba. A Monaco a bekapott gól után próbált támadni, de az ukránok rögtön hármas falra váltottak, amivel el is zárták a középpályások és a támadók közötti passzsávokat. 

A 25. percben volt az első komolyabb francia helyzet egy ukrán eladott labda után Ben Yedder kapta kiugratást, majd védett hatalmasat az ukrán kapus, pár perccel később újból Ben Yedder villant, Volland fejére ívelte a labdát, aki a kapu mellé fejelt. Az ukránok az első félidő második felében többször is bajba kerültek, mikor ki kellett hozni a labdát. Túl finoman próbálták, ezekre rendre lecsapott a Monaco, de sok esetben nem tudták meglepni az ukránokat az ellentámadásból. 

Roberto De Zerbi együttese túlságosan magabiztosan játszott a találkozó során, rendkívül bátor passzokat vállaltak be a saját kapujuk előtt, de ez érthető. A 42 éves olasz szakember csapatai imádják birkolni a labdát, Sassuolo edzőjeként is ez volt a taktika (volt olyan év, amikor az egész Serie A-ban a legtöbbet birtokolták a labdát). Nem hisz abban De Zerbi, hogy felívelik a támadónak, ez pedig komolyan visszaüthet a visszavágón. 

Bajban az edzők

Egyik csapat sem tudja normálisan kihozni a labdát a saját kapuja elől, rendszerint bizonytalan szituációkba bonyolódnak. Roberto De Zerbi együttese egy fokkal jobban kezdte a bajnokságot, illetve a párharc első meccsén is domináns volt, de érezhető, hogy csak nyáron vette át az olasz szakember az ukrán csapat irányítását. Hosszú idő kell majd, amíg magabiztosan tudják a De Zerbi által elvárt taktikát megvalósítani. 

Niko Kovac együttese pocsékul kezdte a szezont. A Sparta Prague elleni párharc volt az egyedüli, ahol jól játszottak, de a francia bajnokságban csak szenvedtek, ahogyan a Shakhtar elleni odavágón is. A másik aggasztó probléma lehet francia szempontból, hogy Niko Kovac nem találta meg 50 találkozó alatt a megfelelő taktikát. Különböző felállásokat és játékrendszereket próbált ki, most visszatért a tavaly kis ideig működő 4-4-2-re. 

A Lorient elleni bajnokit leszámítva, ugyanazt próbálgatta Kovac, kevés sikerrel. Ezért sem értem, miért ők a favoritok a visszavágón. Kétségtelen, keretük jobb, de taktikailag gyengébbek jelenleg az ukránoknál. Abban bíznak, hogy Ben Yedder megoldja, de azzal nem számolnak, hogy ez a bizonytalan védelem bármikor képes gólt kapni. Pontosan emiatt gondolom úgy, hogy a Monaco nem fog győzni Ukrajnában, ellenben könnyedén benne van, hogy mindkét csapat gólt szerez (1.73). 

  • Bajnokok Ligája tipp

    Shakhtar vagy döntetlen + Shakhtar gólt szerez

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Sportfogadas.org