Az Euroliga alapszakaszának végéhez közelítünk, ahol egyre biztosabb, hogy az Olympiakos az első két hely valamelyikén végez, míg a Partizan jó eséllyel bejuthat a rájátszásba. Mindkét fél számára fontos a derbi, hiszen míg a görögök az első helyért küzdenek, addig a szerbek megszilárdítanák pozíciójukat.

2023 márc 24. 20:00 Közvetítés: Unibet

Nehéz végjáték a Partizan számára

Mindössze öt forduló maradt az alapszakaszból az Euroligában, az Olympiakos már biztosította helyét a rájátszásban, számukra mindössze annyi a kérdés, hogy megszerzik-e az első kiemelést. A Partizan Belgrád jelenleg a hetedik, mindössze egyetlen győzelemmel szereztek többet, mint a kilencedik - már nem playoff helyet érő - Zalgiris Kaunas. Valószínűleg a Zalgiris, Partizan, Maccabi és Baskonia négyes között fog eldőlni a három rájátszást érő hely sorsa.

Itt már senki sem hibázhat, mert az egyből kiírja őket a versenyből. Annak ellenére, hogy a Partizan még négy hazai meccset játszik, nekik lesz a legnehezebb dolguk, hiszen a top4 összes tagjával játszanak, kezdésként az Olympiakosszal, majd utána a duplaforduló során a Barcelona és a Real Madrid látogat Belgrádba. Őket követi a hercegségbeli út és végül a Panathianikos, könnyen zárhatják ezt a periódust öt vereséggel is, de akár négy vagy öt győzelemmel is.

A matekozást érdemes kicsit átgondolni, hiszen jelenleg a Partizan és Maccabi 16-13, míg a Baskonia és a Zalgiris 15-14-es mérleggel áll. A Partizanra mondhatni öt nehéz meccs vár, Maccabira három (Olimpia Milano, Real Madrid és Zalgiris Kaunas), Baskoniára kettő (Olympiakos és Fenerbahce), míg a Zalgirisre négy (Fenerbahce, Monaco, Maccabi és Valencia). Ebből kiindulva, Partizan számára a litvánok a mérvadók, hogy ők mennyi meccset tudnak nyerni.

Partizannak egy győzelemre mindenképpen szükség van, ez valószínűleg az idén formán kívüli Panathianikos ellen lesz. A duplafordulóban nem reális, hogy mindkét spanyol gigászt egymást követő napokban legyőzik, mint ahogyan a Monaco elleni idegenbeli siker is kétséges. Az Olympiakos marad, mint olyan csapat, akiket most lendületből le kéne győzni. Jelenleg egész jó formában van a Partizan, legutóbb az Anadolu Efes otthonában nyertek.

Ki állítja meg őket?

Nehéz sorsolása van a szerbeknek, de olyan erő van a csapatban, illetve olyan összhang van a játékosok és a szurkolók között, hogy nehéz elképzelni a kiesésüket a rájátszást érő helyekről. Ahogyan a videón is látszik, teljes az extázis egy-egy siker után, ahogyan Törökországban is játszottak a címvédő Anadolu ellen, zseniális volt. Mindkét klub számára kiemelkedően fontos meccs volt, hiszen az Efes egy vereséggel elbúcsúzhat érdemben a PO-tól, míg a Partizan nagy lépést tehetett volna a rájátszás felé.

A törökök nagyon bekezdtek, azt lehetett hinni az első negyed után, hogy innentől kezükben a meccs. A második negyedre úgy mentek fel a parkettre a Partizan játékosai, mintha az életük múlna a győzelmen: 28-14-re nyerték a vonatkozó 10 percet, szétfutották a törököket. Szinte minden dobásuk ült, de mégsem tudtak kiépíteni komolyabb előnyt sem a félidőre, sem a harmadik negyed végére. Egálról indult az utolsó játékrész, ekkor Kevin Punter kapta szét az Anadolu Efes védekezését, Zoran Savic sportigazgató pedig a pálya szélén mosolygott, hiszen ez nagy győzelem volt a Partizantól a címvédő otthonában.

Hazai pályán aláznak, de milyen idegenben az Olympiakos?

Vonatkoztassunk el kicsit a legutóbbi litvániai sikertől, ahol végül az Olympiakos két ponttal verte a Zalgiris Kaunas csapatát. Koncentráljunk például a bajorok elleni alázásukra, ahol olyan szinten semmisítették meg a Bayern Münchent, hogy arra szavak sincsenek. Folyamatosan jöttek az extra passzok, végletekig kijátszott támadások, sokszor azt érezhette az ember, hogy a görögök eggyel többen vannak a pályán, ennyire ügyetlenek nem lehetnek a németek.

Idegenben viszont óriási végletek vannak a pireusziak játékában. Előfordult, hogy megsemmisítő vereséget szenvedtek Milánóban, de ennek ellenkezője is megtörtént, amikor Törökországban ütötték ki a Fenerbahcét. Az ilyen óriási hullámvölgyek nem férnek bele a Partizan ellen, akiket a hazai közönség szó szerint belevisz a nagy győzelmekbe, játékosok is átveszik a fanatikus hangulatot. Pontosan emiatt adunk egy esélyt a szerbeknek, idegenben nagyon elverte őket az Olympiakos, de akkor az még egy másik időszak volt. Ahhoz képest most már sokkal jobban játszanak, Euroliga egyik legjobb formában lévő csapata. Ha be akarnak jutni a rájátszásba, akkor ezt a mérkőzést hozni kell.