Folytatódik az olimpia és már az első hétnek vége is lesz a holnapi nappal. Kowalczykról szólt a csütörtök: arról a bravúrról, hogy törött lábbal lett olimpiai bajnok. Három versenyszámra szeretnék kitérni a pénteki kínálatból, ezeket veszem górcső alá.

Pinturault-Alexis-ski-002

Alexis Pinturault. Fotó: B.Stefanov/Shutterstock.com

Ki tud két jó futamot összehozni?

Kezdjük a férfi alpesi sí szuperkombinációjával. A legnagyobb favorit a francia Alexis Pinturault 2.75, aki összerakta magát a szezon második felére. A francia Kitzbühelben tudott nyerni szuperkombnicáiót, és - mint kiderült - a jobb eredmény oka, hogy más léceket használ és ezek nagyon bejönnek neki. A lesikló edzéseken is ment úgy, hogy joggal reménykedhessen legalább egy dobogóba. Ám jellemző rá, hogy nagyon bevállalós, könnyen benne van, hogy kiesik a szlalomban.

Ligety-Ted-ski-003

Ted Ligety. Fotó: Mitch Gunn/Shutterstock.com

Ligety 4.50 formája is megérkezett az olimpia előtt, Wengenben nyert szuperkombinációt és az utolsó hétvégén óriási fölénnyel nyerte az óriást. Ha ő formában van retteghet tőle az egész mezőny és nem könnyű ez a pálya, ami fekszik neki. Szlalomban kérdés tujda-e teljesíteni a távot, ha igen akkor könnyen a dobogón találhatja magát. Ivica Kostelic 5.00 formáját jellemezni nehéz. A pocsék és az elkeserítő szavak jutottak eszembe, kérdés tudtak-e csodát tenni edzőjével az olimpiára. Nem lenne sok kérdés, ha formában lenne a horvát dobogója, de így nálam abszolút nem favorit. A szlalomban óriási mélyrepülését ha sikerülne most megállítani az óriási bravúr lenne, de ezt nem tudom elképzelni. Persze az öreget nem szabad leírni, de számomra óriási meglepetés lenne egy esetleges győzelme. Bode Millert 7.50 sosem szabad leírni, ha be tudja fejezni a két futamot akár nyerhet is. Az amerikai elképesztően hektikus szlalomban, csak az a kérdés, hogy meg tudja-e csinálni nagy hiba nélkül a szlalomot. Ha igen biztos dobogós, ha nem akkor kiesik. Lesiklásban várható tőle egy nagyon jó eredmény, legalább egy másfél-két másdoperces előny Ligetyékkel szemben, amit egy nagyon jó műlesiklással meg lehet tartania (persze az ő szintjén nagyon jó). A lesiklók számára nem fognak lapot osztani ma, Top10 kinéz nekik, de a győzelemre semmi, a dobogóra óriási szerencsével van esélyük csak.

Cologna-Dario-biatlon-001

Dario Cologna.

Fotó: Piotr Zajac/Shutterstock.com

Cologna ismét odaérhet a dobogóra

A férfi 15 km klasszikus stílusú versenye óriási izgalmakat tartogat. Sok esélyes nagyon ez a verseny. A legnagyobb favorit Alexey Poltranin 3.50, de ő a tömegrajtos versenyeken erősebb, de idén ott sem tudott igazán maradandót alkotni. Persze nyert versenyt, de nem annyit amennyi elvárható lett volna tőle. Dario Cologna 4.00 már most vélhetően boldogan tekint vissza Szocsira, hiszen az egész szezont ki kellett hagynia gyakorlatilag, erre most visszatért és nyerte az üldözéses versenyt. Iszonyatosan összerakta magát Cologna és ráadásul még múlt héten Toblachban ugyanebben a versenyszámban a dobogó második fokára állhatott. Most is képes lehet simán a dobogóra elnézve a formáját a svájcinak. Az egész szezont úgy építette fel, hogy a sérüléséből tökéletesen az olimpiára jöjjön ki és ezt egészen hihetetlen eredményekkel mutatja meg. Johnsrud Sundbyban 6.00 nem érzem azt, hogy a győzelemre lenne esélye. Ő már ellőtte a puskaporát a Tour de Skin, ahol nyerni tudott és ezzel vélhetően az összetett VK-t is behúzza. Persze a harmadik helye a 30 km síatlonba nagyon jó, de valószínű, hogy ezt év elején megnyerte volna. Lukas Bauer 21.00 utolsó dobására készülhet, vélhetően ez lesz az utolsó olimpiája ahol a kedvenc számában versenyezhet. Biztos vagyok, hogy neki ez a verseny az év legfontosabbja, nem lepődnék meg egy jó helyezésén. Nem szabad leírni a svédeket.

Soukalova-Gabriela-biatlon-004

Gabriela Soukalova.

Fotó: Patrik Mezirka/Shutterstock.com

Johan Olsson 4.75 egész évben rejtőzködött, csakúgy, mint a nőknél Charlotte Kalla, és láthatjuk mi lett Kallával eddig Szocsiban. Olsson nagyon jó klasszikus stílusú futó, odaérhet akár, akárcsak Marcus Hellner 34.00, aki viszont idénre nagyon összerakta magát a klasszikus stílusra is. Nem vagyok meggyőződve, hogy képes lehet a dobogóra, de egy szép eredményt összehozhat.

A három nagy, vagy valaki más?

A biatlonban a hölgyek 15 km-es egyenkénti számát rendezik meg. Domracheva 3.00, Berger 3.20 és Soukalova 3.40 a legnagyobb favoritok. A fehérorosz megnyerte az üldözésest, míg Berger bejött a harmadik helyre. Soukalovával meccselt a végén, de a cseh teljesen elfáradt és csak az 5. lett. Igaz, Soukalova a 29. helyről küzdötte fel magát, ami óriási bravúr. Ez a verseny inkább Bergernek és Soukalovának fekszik, de nehéz jósolni. Nekem van egy megérzésem, hogy a cseh lány holnap jó lehet, de ez elég lutri. Itt is ki kell emelnem, hogy ez az a szám, ahol bármi megtörténhet az egy perces büntetőperc miatt. Könnyebben érhetnek oda outsiderek.