Németországból startol szombaton a 104. Tour de France. Sok időfutam specialista szeretné megszerezni a sárga trikót, de vajon ki lesz a leggyorsabb? A hazaiak a regnáló időfutam-világbajnok Tony Martintól várják a sikert, de a német idén egyelőre nem mutatott olyan formát, ami a győzelemre predesztinálná. 

Csak 14 kilométer a csúcsig

Sok kronósnak, de legfőkébb Tony Martinnak fáj a foga a szombati első etapra. Hazájában ölthetné magára a sárga trikót, hiszen a düsseldorfi start és a 14 kilométeres táv nagyon kedvező számára. A Rajna mellett rendezett időfutam, szinte teljesen sík, ugyanakkor technikás is. Kétszer is hidakon kell majd átmenni, lesznek benne visszafordítók is, így a kigyorsítás is nagyon fontossá válik. A szervezők tehát egy elsőre könnyűnek látszó, de azért komoly odafigyelést igénylő szakaszt hoztak össze. Ha ez nem lenne elég, akkor szombatra esőzést és 18 fokot jósolnak Düsseldorfban, ami fokozott óvatosságra inti az összetett menőket, ha nem akarnak rögtön elvérezni. Ez tovább növeli a klasszikus időfutam specialisták esélyeit, akik szinte csak ezért a szakaszért jöttek. 

Favoritok

Tony Martin célja a sárga trikó. Nincs mese, muszáj nyernie. Az elmúlt években nem igazán ment a németnek, már ami az időfutamokat illeti. Sokan kezdték őt leírni, aztán a világbajnokságra újra összekapta magát. Segített neki, hogy a régi pozíciójában ül a bringán, illetve az a hatalmas akarás is, amivel ő rendelkezik. Idén új csapatba került, új célokért küzd már Martin, próbál egyre jobban szerepelni a tavaszi egynaposokon. Ez viszont kicsit az időfutamok rovására ment. Idén mindössze csak a német bajnokságot tudta megnyerni, azt is alig 15 másodperc különbséggel Jasha Sütterlin előtt. Elsőre persze sokan csodálkoznak, hogy 3.00-as a szorzója az első szakaszra, de a fentiek fényében már nem kell ezen annyira meglepődni. 

Martin-Tony-kerekpar-002

Tony Martin. Fotó: Dan Moeller/Shutterstock.com

Második helyen mindenki Chris Froome-ot várná, de a brit szerintem nem fog kockáztanti egy ilyen időfutamon, hogy a legjobb legyen, pláne nem esőben. Aki imádja az ilyen időt, az Jos van Emden. A Girón már fogtunk egy nagy szorzót az ő győzelmével, most is bőven lehet érték a rutinos hollandban. Az ilyen rövidebb távok egyik specialistája, jól megy a kanyargósabb részeken is. Ami eltántoríthat tőle, az a Girón való indulás. Az ő formája oda volt kihegyezve, ami látszott is a múltheti holland időfutam bajnokságon, ahol csak negyedik lett. Azért egy dobogó így sem elvetélt ötlet vele kapcsolatban (2.25).

Csapattársa Primoz Roglic viszont jóval nagyobb esélyesekkel indul a szombati időfutamon (3.25). A síugróból lett bringás az elmúlt években rengeteget fejlődött, az egyhetes versenyeken már egyre jobban megy, az egyenkéntiken pedig már ott van a szűkebb elitben. Idén két kronót is nyert World Tour versenyeken (Romandia körverseny, Baszk körverseny), szinte minden távon ott van az élmezőnyben, nem jön zavarba a dombosabb részeken se. Ami hátulütő lehet vele kapcsolatban, hogy vékony testalkatú, így a hídon az oldalszél miatt lassulhat majd. 

Sprinterből all-round versenyző?

Gondolhattuk, hogy majd jön még a nagy kronósok sorolása (Castroviejo például), de én inkább Michael Matthewsra térnik ki. Az ausztrál versenyző egy óriási tehetség, de szinte teljesen ismeretlen egy kerékpárt kevésbé követő személy számára. Nincs annyira szem előtt, mint Peter Sagan, pedig külsejéből és életviteléből erre következtetnénk. Monte-Carlóban lakik, mindkét fülében fülbevalók, Bling beceneve is erre utalhatna. Azonban ő egy visszahúzódóbb versenyző, aki szép fokozatosan fejlődik. Kezdetben még csak egy sprinter volt, aki bírta a dombosabb részeket is, de tudta ez hosszabb távon nem lesz elég. Így elkezdte megtanulni az időfutamok, a pavés szakaszok és az egynaposok világát. Ez annyira jól ment neki, hogy 2016-ban például négyszer végzett első ötben World Tour egynapos versenyen, és a világbajnokságon is 4. lett. Idén hasonló eredményt ért el a kőkemény Liege-Bastogne-Liege-n, ahol olyan bringások szoktak nyerni, mint Alejandro Valverde. Ha ez nem lenne elég, akkor az időfutamokban is fokozatos fejlődés állt be nála. Kezdetben a rövidebb távokon hívta fel magára a figyelmet (2016: Párizs-Nizza prológ: 1. hely), majd jött az igazi áttörés 2017-ben. Még engem is meglepett, mennyire jól ment is a Párizs-Nizza hegyi befutóval záruló 14 kilométer időfutamán, illetve a Baszk kör 27 km-es kronóján. Látszik nála a fejlődés, most pedig nagy esélyt kapott, hogy jó helyen végezzen a szombati első szakaszon. A 14 kilométer számára ideális táv, szereti a zordabb időjárási körülményeket is, a kanyarok és a technikásabb részek utáni kigyorsításnál jól jöhet a sprinter képessége. Ilyen mezőnyben én nem tartom reálisnak a 8.00-s szorzóját. Olyan 3-4 körül kéne lennie. 

  • Tour de France tipp

    1. szakasz: Michael Matthews dobogón végez

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Tony Martin. Fotó: Dan Moeller/Shutterstock.com