Teniszpálya a könyvben 001 Teniszpálya a könyvben (Fotó: FeelplusCreator/Shutterstock.com)

Válassz a teniszvilág legkiemelkedőbb három rivalitása közül

Szabi 2021 dec 13. 09:47 Szólj hozzá!

Tenisz Rafael Nadal John McEnroe Roger Federer Björn Borg Andre Agassi Pete Sampras

Mint minden sportágban, úgy a teniszben is hatalmas versengések alakultak ki az idők során, de ezek közül hármat emlegetnek korszakalkotóként.

A csapatsportokkal ellentétben, ahol a rivalitásoknak nincs vége egyik vagy másik játékos visszavonulásával, a teniszben sajnos ezek rövidebbek, mert nem az örök címerek játszanak egymás ellen. Egy másik lényeges különbség az, hogy míg a fociban a rangadókat olyan tényezők is szülték, mint például a csapatok azonos származási helye (városi rangadók), állami szervezetek közötti versengés vagy épp társadalmi rétegek közötti ellentét, addig a teniszvilágban a két klasszikus játékstílus közötti legmagasabb szintű összecsapások tették ezt. Lényegére egyszerűsítve ez a két stílus nem más, mint a támadó és a védekező játékstílus.

McEnroe – Borg (Tűz és Jég)

A hetvenes és nyolcvanas években két teljesen különböző játékstílussal és vérmérséklettel rendelkező játékos összecsapásai mérföldkövekké váltak a tenisztörténelemben. Az indulatos amerikai, John McEnroe a régi idők szerva-röptéjével hajszolta a sikert, Björn Borg, a nyugodt svéd teniszező pedig az óvatosabb játék és az akkor még gyerekcipőben járó technikai megközelítés, a kétkezes fonák híve volt. Hatalmas csatákat vívott meg egymással a két játékos, de talán a legemlékezetesebb az 1980-as Wimbledon döntője volt, amikor Björn az ötödik bajnoki címéért hajtott, John pedig az elsőért. Hollywoodi forgatókönyvhöz méltóan alakultak a mérkőzés fordulatos eseményei, amelyeket 2017-ben meg is filmesítettek. McEnroe hét meccslabdát hárított a negyedik játszmában, de végül Borg szerezte meg a győzelmet az ötödikben. Összesen tizennégy hivatalos meccset játszott egymás ellen a két játékos, 7-7-re zárult le versengésük.

Sampras – Agassi (Azok a kilencvenes évek)

A 20. század utolsó évtizede nagyrészt az Amerikai Egyesült Államokról szólt. Majdnem minden téren onnan jött a követendő irányvonal. A zene és filmipar mellett, a sportélet is páratlanul reklámozott, jellegzetes virító színekben vonzotta magára a figyelmet. Így hát nem meglepő, hogy Michael Jordan és a Chicago Bulls NBA-uralkodásának éveiben két tengerentúli teniszező, Pete Sampras és Andre Agassi került a teniszvilág reflektorfényének középpontjába. Sampras a tökélyre vitt szerva-röptéje nagyon látványos összecsapásokat eredményezett az Agassinak hátsó vonalmenti, de ugyanakkor indítványozó játékával. Azokban az években a Pete által használt játékstílus és az egykezes fonák már eléggé ritkaságnak számított az ATP-ben, míg az Andrééhoz hasonló játékstílus és a kétkezes fonák kezdett teret hódítani. Ennek ellenére, Sampras a harmincnégy hivatalos egymás elleni meccsből húszat nyert meg. Talán legemlékezetesebb összecsapásuknak a 2001-es US Open negyeddöntőjük tekinthető, amelyen egy break sem született. Akkor Petenek sikerült nyernie 6-7, 7-6, 7-6, 7-6-os végeredménnyel.

Federer – Nadal (A Fedal)

A jelenkor legismertebb két játékosa Roger Federer és Rafael Nadal már a 2000-es évek elejétől vívják harcaikat egymás ellen. Ezt a versengést úgy is lehetne röviden jellemezni, hogy “Elbűvölő Tehetség a Vasöklű Akarat ellen”. A karrierje elején szerva-röptéző Roger még a Rafa elleni versengés kezdete előtt fejlesztette szinte hihetetlen szintre játékát. Bár visszavett annak “mindent vagy semmi” (szerva-röpte) jellegéből, páratlan technikai érzékével sokoldalúbbá tette azt. Ekkorra már alig akadt néhány játékos, aki még szerva-röptézett, szinte mindenki a hátsó vonal mentére húzódott vissza. Nadal pályafutása elején mindent a bődületes pörgetésére alapozott, majd idővel ennek és a soha fel nem adó hozzáállásának biztonságában alakította indítványozóbbá játékát.

Véleményem szerint, ezt a rivalitást határozta meg legnagyobb mértékben a mentális rész. Nadal 24-16-ra vezet az egymás elleni mérkőzéseken, de ezt az előnyét úgy építette fel, hogy lerombolta Rogernek az egykezes fonákjában vetett önbizalmát. Emiatt, Federer sokszor nem tudta eredményessé tenni technikai fölényét. Mondhatni lehet úgy is, hogy Rafa megtalálta Rogernek az “Akhilleusz-sarkát”. Ettől függetlenül, összecsapásaik hihetetlenül látványosak és világméretű érdeklődésnek örvendenek. 2020 elején Fokvárosban egy bemutató jellegű mérkőzés alkalmával megdöntötték a helyszínen jelenlévő nézők számának rekordját (51.954). Sokan a legemlékezetesebb összecsapásuknak a 2008-as Wimbledon-döntőt tartják, amikor Nadal megszakította Roger öt éve tartó győzelemsorozatát.

Érdekes megfigyelni ezeknek a rivalitásoknak tükrében, hogy miként alakultak az idők során a cikk elején említett klasszikus játékstílusok. A rizikós játék sokkal biztonságosabbá vált, viszont indítványozó jelleg nélkül nincs esély érvényesülni. Bár az eredmények szempontjából a Rafael Nadal – Novak Djokovic rivalitás kiegyensúlyozottabb a Fedalnál, mégsem örvend olyan szintű érdeklődésnek, mivel Rafa és Novak játékmeglátása valamelyest hasonlít. A versengéseket az ellentétek fűtik és teszik érdekessé. Amennyiben ez nincs jelen, akkor bármennyire is magas színvonalú technikailag a produkció, nem kap korszakalkotó elismerést. A fiatalabb játékosok közül, talán Daniil Medvedev és Stefanos Tsitsipas mérkőzései emlékeztetnek bizonyos mértékben az említett versengésekre, de legalábbis még most nem emlegethetők egy napon azokkal. Nektek melyik volt az idők során a kedvenc párharcotok?

Fogadj teniszre!

18+ Részvételi feltételek érvényesek! Játssz felelősen! BeGambleAware.org.

Superliga 23+24 bónusz

24 RON ingyenes fogadást kapsz szakaszonként, amennyiben 23 RON értékben fogadsz a román Superligára!

Superbet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Teniszpálya a könyvben (Fotó: FeelplusCreator/Shutterstock.com)



Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

Superliga 23+24 bónusz

  • 24 RON ingyenes fogadást kapsz szakaszonként, amennyiben 23 RON értékben fogadsz a román Superligára!

Superbet útmutató
Superbet regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org
hirdetés

Beszélgetés: Tenisz hírek

SPF Infó hozzászólt
2024 márc 11. 17:05
Székesfehérvári tenisztorna - Piros Zsombor a nyolcaddöntőben

Piros Zsombor sikerrel vette az első fordulót a székesfehérvári challenger-tenisztorna főtáblás küzdelmeinek hétfői nyitónapján.

A világranglistán karriercsúccsal 106. játékos az első fordulóban verhető ellenfelet kapott az olasz Giovanni Fonio (270.) személyében, akivel 1/1-re állt a mérlege. A második helyen kiemelt magyar 3:3 után kétszer is elvette ellenfele adogatását, és fél óra elteltével szettelőnyben volt. A folytatásban a 24 éves hazai kedvenc három bréklabdáról hozta a szerváját, majd 3:2 után már hengerelt, és onnantól csak két labdamenetet vesztett. Az összecsapás 66 percig tartott.   
   
Pirosra a 16 között a 196. helyen álló argentin Santiago Rodríguez Taverna vár.
   
A nyitónap másik főtáblás magyarja, a szeptemberben magyar bajnok Boros Attila (1675.) 14.30 óra körül a szintén olasz Francesco Maestrellivel (243.) találkozik.
   
A 75 ezer dollár összdíjazású Kiskút Openen alanyi jogon főtáblás még Valkusz Máté (210.), továbbá szabadkártyával Füle Mátyás (554.) és Fajta Péter (660.).   
   
A viadal első kiemeltje az ATP-rangsorban korábban harmadik osztrák Dominic Thiem, aki 17 tornát nyert, a harmadik pedig a 37 éves francia Richard Gasquet, akinek a legjobb helyezése hetedik volt a világranglistán, és 16 trófeát gyűjtött.
   
Eredmény, 1. forduló (a 16 közé jutásért):
 
Piros Zsombor (2.)-Giovanni Fonio (olasz) 6:3, 6:2

forrás: MTI
   
SPF Infó hozzászólt
2024 febr 21. 06:30
Világsztárok is indulnak a székesfehérvári challenger-tenisztornán

Dominic Thiem és Richard Gasquet is nevezett a székesfehérvári challenger-tenisztornára.


A magyar szövetség kedden Facebook-oldalán jelentette be, hogy világsztárok is pályára lépnek a március 11-én kezdődő versenyen. Magyar részről Piros Zsombor és Valkusz Máté szintén főtáblás lesz.
   
Az osztrák Thiem a szezon első két 1000-es versenye (Indian Wells és Miami) helyett marad Európában és salakon indul. A US Open 2020-as bajnoka volt harmadik a világranglistán, 17 tornát nyert és győzött Novak Djokovic (5/7), Roger Federer (5/2) és Rafael Nadal (6/10) ellen is.
   
A francia Gasquet legjobb helyezése hetedik volt a világranglistán, eddig 602 mérkőzésen győzött ATP-versenyeken, és 16 tornát nyert.

forrás: MTI
SPF Előzetes hozzászólt
2024 febr 19. 08:35
Változik az ATP: nincs egykezes fonákot ütő játékos a TOP10-ben

Történelmi pillanathoz érkeztünk, egyesek természetes fejlődésnek válik, mások pedig úgy érzik, hogy elveszett egy ősrégi kincs. Olvasd tovább

Még több Tenisz