A magyar kerékpársport több feltörekvő tehetséggel rendelkezik, akik helyet követelnek maguknak a legjobbak között. Vas Kata Blanka az overijsei vk-siker után, most az Európa-bajnokságon arathat!

Komolyan figyelnek rá!

Már az országúti mezőnyben szeptember elején megmutatta, hogy jó formában van - többek között az u23-as Európa-bajnokságon elért 2. helyével -, majd a felnőttek között a világbajnokságon 4. helyen végzett a magyar tehetség. Vas Kata Blanka szupersztárok között majdnem meglepetést okozott, talán épp ezért számunkra már annyira nem volt meglepő, hogy az amerikai cyclocross versenyeken remekelt. A világkupa harmadik állomásán bronzérmes lett, ott is mindössze egy kisebb hibán múlott a még jobb eredmény.

Ezek után következett Overijse, ami az egyik legnehezebb versenyek közé tartozik a világkupa-sorozatban. Blanka végig dominált, hiába volt ott a világbajnok Lucinda Brand, megint nem tudta tartani a magyar versenyző tempóját. Az amerikai vk-futamot nyerő Denise Betsema lehetett volna az ellenfele, de a holland többször is hibázott. Vas magabiztos előnnyel húzta be a győzelmet, rendkívül jól versenyzett.

A sikere után egy nappal egy újabb rangos belga versenyen szerzett 3. helyet, így készülhetett a szombati hollandiai Európa-bajnokságra. A Drenthében rendezett versenyen a fő "látványosság" a Col du Vam lesz. Drenthe kellős közepén, egy hulladéklerakóra építettek egy pályát, rendkívül nehéz emelkedő, ami megtöri a versenyzőket. A pálya 2,59 km, kellően technikás és nehéz, komoly különbségeket lehet rajta kialakítani.

A fogadóirodák tökéletesen lőtték be a szorzókat: Betsema (2.50), Vas (3.00) és Brand (3.50) a kiemelt favorit, többiek messze tőlük elmaradva. Ez így is van rendjén, az eddigi vk-futamokat is ezt mutatták (Marianne Vos nem indul), azonban én úgy érzem, hogy hiába a nehéz pálya, ha nem történik valami komolyabb dolog - mindig van valami... -, akkor ez a verseny a Betsema - Vas duó között dőlhet el.

Emelkedőkön ők a legerősebbek, belga vk-versenyen is látszott, hogy Brand nem tudja velük tartani a lépést. Nekem az amerikai hétvégéről is volt egy mérvadó jelenet: Brand több esetben is a vállán vitte a bringát az emelkedőkön, mert egyszerűen nem bírta ülve Vas, Vos és Betsema tempóját. Emiatt gondolom úgy, hogy Vas Kata Blanka előrébb végez majd a világbajnoki címvédő Brandnál (1.80). Számomra az sem lenne meglepetés, ha a magyar versenyző megnyerné az Eb-t!

Vas Kata Blanka versenyét az Eurosport Playeren lehet követni szombaton 15 órától!

Mi a helyzet a férfi versennyel?

Érdekes, hogy kicsit háttérbe szorult a férfiak versenye, de ez érthető. Egyfelől a női magyar vonatkozás miatt, másfelől a három férfi klasszis hiánya (Wout van Aert, Mathieu van der Poel és Tom Pidcock nem vesz részt az Eb-n), harmadrészt Eli Iserbyt dominanciája miatt. A véleményem az, ha Iserbyt nem hibázik egy komolyabbat, akkor megnyeri az Eb-t (1.75). Formája kiemelkedő, tényleg egy korai támadás kell valakitől (Toon Aerts, esetleg Quinten Hermans), utána pedig Iserbyttől folyamatos hibázás, különben erőből megveri majd a többieket. A férfiak versenyei december közepétől válhatnak érdekessé, akkor tér vissza a fentebb említett trió!