A szokásokhoz híven, év végén útjára indul a Dakar-rali, ami már meg sem közelíti Afrikát, idén is Szaúd-Arábia lesz a helyszín. A sivatagban kiváló versenyre számíthatunk, lehetséges, hogy mindhárom kiemelt kategóriában új győztest avatunk?

Megtörhet az orosz hegemónia

Ha kamion és Dakar-rali, akkor mindenkinek a Kamaz és az orosz elsöprő fölény juthat eszébe. Az elmúlt 20 kiírásból 17 alkalommal orosz csapat nyert, mindössze három holland siker törte meg az uralmukat. Amellett, hogy kiemelkedő járművekkel indultak, versenyzőik is fantasztikusan voltak, Chagin és Nikolaev verhetetlen pilóták. Az oroszok ukrajnai agressziója miatt, nem indulhatnak idén a versenyzőik, így szinte biztosan új győztest avatunk. Itt kötnénk át egy olyan versenyzőre, aki egy esetleges sikerrel a legendás nagybátyja előtt tisztelegne, aki tavaly hunyt el koronavírusban.

Karel Loprais volt az, aki a '90-es években legyőzte az oroszokat. A kiváló cseh versenyző hat alkalommal nyert Dakar-ralit, a Tatrával gyakorlatilag nem volt ellenfele. Ales az unokaöccse, aki jelenleg 42 éves, ugyanúgy a Tatra az, amellyel Dakar-ralit nyerne. Az elmúlt években többször állt dobogón, összesen 10 szakaszt nyert, de nem tudta felvenni a versenyt az oroszokkal. Most azonban "csak" a hollandokkal kéne megküzdenie a győzelemért. Óriási rutinnal rendelkezik (16 éve versenyez), de most nyílt számára a legnagyobb lehetőség egy végső győzelemre. A szorzó is eléggé jó (4.50), egy próbát bőven megér.

Loeb most már megtörné a trió uralmát

Az elmúlt 13 versenyen kis túlzással a Sainz - Peterhansel - Al-Attiyah trió dominált az autóknál, hiszen mindössze egyetlen alkalommal tudott rajtuk kívül más is nyerni. Ezt tudták a csapatok is, ha nyerni akarsz, közülük kell valakit leigazolni. Óriási rutinnal rendelkeznek, kiemelkedő tereprali versenyzők. Ebbe a trióba furakodott be Sébastien Loeb, aki fejébe vette, hogy addig nem tágít, amíg nem nyer egy Dakar-ralit. Loeb makacs ember, minden idők egyik, ha nem a legjobb autóversenyzője. Számtalan rekordot tart, különböző talajon is képes volt dominálni, de hiába volt tavaly is közel Al-Attiyah teljesítményéhez, végül kikapott tőle. Ez a verseny elején elkövetett egy-két hibának volt köszönhető.

Eddig hat alkalommal indult a Dakar-ralin, három dobogós helyezése volt. Az idei évre nagyon készült, Andalúziában tudott terepversenyt nyerni, legyőzve All-Attiyaht, aki korábban már kétszer nyert Spanyolországban. Elismerte, hogy a BRX Hunterrel voltak problémák az elmúlt években, de ebben a szezonban minden összeállt. A Prodrive csapata alaposan felkészült, idén több tereprali vk-futamot is nyertek, Loeb mellett még három autóval indulnak a sivatagnak, nem titkolt céljuk, hogy nyerjenek. Az idei Dakar lesz az elmúlt évek leghosszabb és legnehezebb versenye, így jól jön a francia klasszisnak is a segítség. A mezőny rendkívül erős, ráadásul Al-Attiyah és a Toyota mellett ott van a trónkövetelő elektromos Audi.

Al-Attiyah előnye, hogy rendkívül jól ismeri a dűnéket, kiválóan tájékozódik és a sivatag kvázi az otthona. Egy nehéz verseny neki kedvezne, de autó szempontjából a Toyota nem a leggyorsabb. Loebék is jobb sebességre képesek, de egyértelmúen a mezőny fölé emelkedik az Audi. A csapat a Peterhansel - Sainz - Ekström trióval vág neki a Dakarnak, világklasszis versenyzők, szakági legendák. Tavaly a verseny elejét nagyon elszúrták, viszont utána több szakaszt is nyertek, Loeb és a riválisok felhívták rá a figyelmet, ha nem lesznek technikai gondjaik, képtelenség lesz tartani a tempót velük. Ezt akarták a szervezők kontrollálni, hiszen az Audi minimális versenysúlyát 2100 kg-ra emelték, míg a Toyoták maradhattak 2000 kg-on.

Ez akár a verseny végkimenetelét is eldöntheti, erre panaszkodtak Sainzék is. Al-Attiyah azonban egyből visszavágott, miszerint a Toyotának sem annyival könnyebb a helyzet, megkezdődött tehát az elektromos és benzines autók közötti háború. Egyre inkább kiélezett a verseny, bármennyire is furcsa, de jelen helyzetben azonban nem feltétlenül előny az új technológia. A Toyota a "régi" megoldásokkal már tavaly is bizonyította, hogy sokkal hatékonyabbak, mint az Audi. A Prodrive ugyan próbálta a Huntereket felkészíteni, de Al-Attiyah még így is legyőzte őket az összesített világkupában. Arról pedig ne felejtkezzünk el: hiába gyorsabb az Audi, ha a szakasz végéhez közelítve a Toyota szinte üres tankkal "repül", míg az elektromos Audinak mindig ott lesz a túlsúly, ami súlyos másodpercekbe kerülhet.

A kínálatot a bet365 felületén, a Motorsport / Egyéb motorsport alatt találjátok!