Az a különös helyzet állhat elő a jövő évi labdarúgó világbajnokságon, hogy korunk két legnagyobb klasszisa, Lionel Messi és Cristiano Ronaldo is kihagyhatja a tornát. Nem sérülésről beszélünk, hanem arról, hogy az előző vébé döntőse, az argentin válogatott, a selejtező utolsó fordulója előtt még mindig nem biztosította helyét a világversenyen. Cristiano Ronaldo helyzete sem könnyű, a portugálokkal egy másik írásunkban foglalkozunk. 

Egy fecske nem csinál nyarat

Nyáron érkezett amolyan megmentőként Jorge Sampaoili, hogy jutassa ki a csapatot a világbajnokságra. Azóta már lehet Claudio Tapia (a szövetség elnöke) is átkozza a napot, amikor eszébe jutott az edző neve a posztra. Messiék ugyanis égnek, mint a Reichstag. Júniusi kinevezése után rögtön megverte a brazilokat Sampaoli csapata, hátra is dőlhettek, hogy a bab is hús. Aztán jött három kulcsfontosságú selejtező, ahol a csapat nulla gólt lőtt. Mondhatnánk, hogy Venezuelának betaláltak, de az is öngól volt. Szégyen, amit művelnek offenzív játékban. A mester elképzelése az volt, hogy olyan játékosokat válogat be, akik Messi játéka alá tudnak dolgozni. Őt helyezik előtérbe, rajta múlik a csapat sikeressége, ami eddig visszájára sült el. Azzal ugyanis nem számolt, mi van, ha a világ legjobbjának sem megy? A 3-4-3-as rendszer megbukott, legutóbb Peru ellen egy 4-2-3-1-et próbáltak ki, ahol Messi középen játszhatott, ami neki a legjobban fekszik. Ez is bukás. Kispadon ott ült Dybala vagy Icardi, de nem kell őket sem sajnálni, mert lett volna lehetőségük az eddigi meccseken bizonyítani tehetségüket. Nem tették, ahogyan Messi is csak erőlködik. 

Szerencsére Sampaoli nem annyira feszült, mint a többi argentin: "Biztos vagyok benne, hogy ott leszünk a vébén" - nyugtatta magát, és az embereket a szövetségi kapitány. Az a baj, hogy a taktikai döntései nem ezt mutatják. Kapkod, folyamatosan változtat a játékrendszeren, nem találja a megfelelő kezdőjét. Nem tud mit kezdeni a sztárokkal, képtelen egy jól működő támadójátékot összerakni, pedig olyan játékosai vannak, mint Messi, Higuain vagy Dybala. A probléma gyökere sokkal mélyebben van, de csak most csúcsosodott ki. Gondolnánk, hogy Argentína 24 éve nem nyert világversenyt? Se vébé, se Copa America (olimpiát nem számoljuk ide). Az egyik fő indok, a vezetőedzők. Menotti és Bilardo után csak olyan szövetségi kapitányok voltak, akik nem tudtak megfelelően bánni a sok sztárral és egyéniségekkel. Taktikájuk jól működött kisebb csapatoknál, ahol sok dolgos és munkás játékos volt, de ilyen sztároknál nem. A csúcsot Maradona kinevezése vitte, de Sampaoli sem való erre a pozícióra. Ezt pedig bizonyítja is. Kulcsfontosságú meccseken olyan játékosokat próbálgatni középcsatárként, mint Benedetto (egy válogatottsága volt a Peru elleni találkozó előtt), vagy Alejandro Gomez szélsőként, röhej. 

Messidependence

Csodára tehát ne számítsunk. Sampaoli 2-3 nap alatt nem fogja megtalálni a Szent Grált. Jöhet tehát a Messi-függőség. Tőle várják a továbbjutást, mivel más lehetőségük nincsen. Joggal merül fel a kérdés, mi lenne, ha Messi csak a kispadon ülne? Egyrészt óriási botrány, másrészről láthattuk, hogy nélküle még a pontszerzés is nagyon bajos ennek a válogatottnak. Most a világ szeme tehát a Barca szupersztárján, hogy mire lesz képes Ecuador ellen idegenben.

Messi-Lionel-Argentina-036

Lionel Messi. Fotó: AGIF/Shutterstock.com

Nagyon csúnyán elvéreztek a selejtezőkben a hazaiak. Elmúlt találkozókon folyamatosan szedték be a vereségeket, képtelenek nyerni, viszont a selejtezősorozat elején, idegenben verték az argentinokat. Nincsenek jó emlékeik tehát az ecuadoriakról Messiéknek, a csapatuk több mint 16 éve nem nyert tétmeccsen Ecuadorban. Most viszont reális esélyük van rá, még akkor is, ha az előjelek nem ezt mutatják. A győzelmükre kínált 1.44-es szorzó eléggé alacsony, így abban akkora fantázia nincsen. Mint említettem, minden Messitől függ. Az elmúlt meccseken is rendre őt keresték a társak. Megpróbált mindent megoldani egyedül, ami sokszor erőlködésbe ment át. Az ellenfelek is tudják, hogy mire számítsanak, ezért jól is védekezték le őt. Volt, hogy a pálya közepén kereste a labdával a tétlenül álló csapattársait, akik képtelenek voltak bemozogni az üres területekbe. Emiatt jó opció lehet, hogy Messi egymaga dönti el a mérkőzést, és ő szerzi az első gólt (3.25). Mégis minek bízná másra? Ráadásul nagyobb elánnal kezdi a találkozókat, az ő ereje is el fog fogyni a meccs végére. Legutóbbi két argentin sikernél is ő szerezte az első találatot. Azonban talán még biztosabb opció lehet, hogy félidőben vezetnek az argentinok, illetve megnyerik a mérkőzést. Még egyszer nem hibázhatnak, ha pedig a félidőig nem rúgnak gólt, akkor egy görcsösség lesz úrrá rajtuk, onnantól pedig jöhet megint a Peru elleni forgatókönyv.

Számolgassunk!

Nem mehetnek biztosra Sampaoliék egy esetleges sikerrel sem. Nagyon sok opció kell ahhoz, hogy biztosan kijussanak a világbajnokságra. Uruguay győzelme Venezuela ellen szinte borítékolható. Az első (Brazília) és a második hely tehát elúszott. A harmadik és negyedik pozíció ér még automatikus kijutást. Megfordul az ember fejében a kérdés: mi a brazilok érdeke? Ők ugye Chilét fogadják, mostanában nagyon elkapták a fonalat (bolíviai magaslati döntetlent leszámítva), szóval Neymarékon fog múlni, hogy elverik-e Chilét. Ha nem teszik, akkor nincs meg a harmadik hely sem Messiéknek. A negyedik és ötödik helyezett Peru és Kolumbia egymás ellen játszik. Kolumbia ha nyer, akkor ott van a vébén. Döntetlen egyik csapatnak se lenne jó. Lesz itt nagy hajtás az biztos. Én amit reálisnak tartok, hogy Argentína pótselejtezőt játszik majd Új-Zélanddal. Ötödik hely meglesz, ott ki fogják ütni az óceániai térség legjobbját, és mindenki boldog lesz. 

  • Foci VB Selejtezők tipp

    Ecuador - Argentína: V/V (HT/FT)

Fizess be 8000 Ft-ot s játssz 16000 Ft-tal!

A Betfair iroda új játékosait egy 100%-os bónusszal várja. Fizess be 8000 Ft-ot a Betfairhez és máris 16000 Ft-tal kezdheted a játékot.

betfair regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Lionel Messi. Fotó: AGIF/Shutterstock.com