Nem voltunk messze attól, hogy a tokiói fináléban összecsapjon a 2012-es, illetve a 2016-os olimpia bajnoka (és világcsúcstartója), akik betegségekből és sérülésekből tértek vissza. Végül Wayde van Niekerk kiesett, Kirani James viszont döntős!

Túl korán voltak csúcsformában az amerikaiak?

A férfi 400 méteres síkfutásban az olimpia előtti legjobb időkkel az Egyesült Államok versenyzői rendelkeztek. Fred Kerley ugyan a 2019-es vb-bronzérem után 100 méterre váltott - ahol ezüstöt nyert -, de így is akadtak bőven olyan versenyzők, akikkel nyerni tudtak volna. A világ idei legjobbjával rendelkező Randolph Ross már a selejtezőt sem élte túl, míg Michael Norman és Michael Cherry esetében a futások nem voltak megyőzőek, hibása döntősök (rossz taktikai döntések).

Kicsit olyan érzésünk, mint férfi 100 méteres síkfutás esetében, amerikai válogatóra élesítették a csúcsformát a futóik, olimpia megtréfálja őket. Norman már 18 évesen, 2016-ban is sztárnak számított - legyőzte 200 méteren Justin Gatlint -, de ez lesz az első olimpiája (tapasztalatlan, ez látszott az elődöntőben). Randolph Ross esetében szintén a tapasztalatlanság volt a fő faktor. Cherry rutinos, de inkább váltóban ért el eredményeket. Könnyedén megeshet, hogy még érmet sem nyernek az amerikaiak.

Közép- és Dél-Amerika tarolhat

A három legjobb eredménnyel a grenadai Kirani James, bahamai Steven Gardiner (regnáló világbajnok) és a kolumbiai Anthony Zambrano rendelkezik. Utóbbi az első futamban zseniálisan jött az utolsó 100 méteren, ebben bízhat az érem szempontjából, de nem hinném, hogy az aranyéremért folytatott küzdelemben versenyben lenne (dobogón végez: 1.80). Érmet nyerhet, ahogyan nyernie kell Kirani Jamesnek is, aki megnyerte az első elődöntőt. Jól rajtolt, megfutotta az első 300 métert, utána engedett ki, így ért el legjobb időt.

Azt gondolom, hogy a grenadai futóban még bőven maradt a mozgása alapján, betegsége valószínűleg a múlté, de legalábbis a formája kiváló. A favoritnak azonban Gardinert tekintik. A vb-címvédő, illetve időeredményei alapján ő volt az, aki felvette a versenyt az amerikaiakkal. Azonban engem nem győzött meg a tokiói futásaival. Rosszul rajtolt, első 100 métere gyengébb volt, majd 100-350-ig tudott a csúcs közelében lenni.

Látszott azokon a futásokon, hogy Norman eltaktikázta, Zambrano a végére hagyja, Gardiner a lassabb kezdésben, majd a fokozatos gyorsulásban hisz, míg James végig stabil. Cherry lehet a meglepetés, hiába inkább váltóban erős, ha Zambrano vagy Norman hibázik (megint erősen kezd), akkor stabil futással talán érmet nyerhet. Mindezen információk alapján, kockáztatunk, James mellett tesszük le a voksunkat (dobogó: 1.30).

Borítókép: Kirani James (Fotó: Tab59)